Cenevrə Universiteti İdarəetmə, Din və Dəyərlər Mərkəzinin vitse-prezidenti Ventzeslav Sabev Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunu ziyarət edib
15 Sentyabr, 2021
Cenevrə Universiteti İdarəetmə, Din və Dəyərlər Mərkəzinin vitse-prezidenti Ventzeslav Sabev Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunu (Aİİ) ziyarət edib.
Aİİ rektoru, dosent Aqil Şirinov qonağı salamlayaraq, onu növbəti dəfə ali təhsil müəssisəsində görməkdən məmnunluğunu ifadə edib.
A.Şirinov Aİİ-nin fəaliyyəti, məqsəd və vəzifələri, hədəfləri haqqında məlumat verib. Rektor müəssisədə təhsilin ödənişsiz əsaslarla aparıldığını, tələbələrin bütün ehtiyaclarının dövlət tərəfindən qarşılandığını bildirib. O, ali məktəbdə mövcud ixtisaslar barədə bəhs edib, tədrisdə İslamla yanaşı Xristianlıq və Yəhudiliklə bağlı dərslərin aparıldığını diqqətə çatdırıb.
A.Şirinov daha sonra Aİİ-nin beynəlxalq əlaqələrin qurulmasına böyük önəm verdiyini, dünyanın bir çox ölkəsinin bu sahə üzrə ixtisaslaşmış təhsil və tədqiqat müəssisələri ilə əməkdaşlıq etməkdə maraqlı olduğunu vurğulayıb. Ali təhsil müəssisəsində tədrisin müasir tələblər səviyyəsində qurulması ilə yanaşı, Avropada mövcud olan qabaqcıl ali təhsil müəssisələrinin təcrübəsindən yararlanmağın da əhəmiyyətinə diqqət çəkib.
Rektor ölkəmizdə mövcud tolerant və multikultural mühit barədə qonağa məlumat verib. O qeyd edib ki, ölkəmizdə bütün dinlərin nümayəndələri birlikdə yaşayır və fəaliyyət göstərir. Dünyanın terrordan, radikalizmdən və ekstremizmdən əziyyət çəkdiyini qeyd edən Aİİ rəhbəri ölkəmizin də bu bəlaya məruz qaldığını bildirib. Vurğulayıb ki, 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində Şanlı Ordumuzun düşməndən azad etdiyi torpaqlarımızda ermənilər onillər boyu maddi-mədəni irsimizə qarşı vəhşiliklər törədiblər.
Ventzeslav Sabev Aqil Şirinovu Aİİ-nin rektoru vəzifəsinə təyin olunması və torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi münasibətilə səmimi-qəlbdən təbrik edib. Mərkəzin vitse-prezidenti, həmçinin özünün “Sülh mədəniyyəti” pavilyonu layihəsi haqqında məlumat verib. O, layihənin əhəmiyyətindən bəhs edib. Qonaq eyni zamanda, yaşadığı şəhər, fəaliyyət göstərdiyi ali təhsil müəssisəsi və mərkəz haqqında məlumat verib. O bildirib ki, neytrallıq, dini plüralizm ənənəsinə sadiq qalan Cenevrə əsrlərboyu sülh tərəfdarı kimi nümunəvi şəhər olub. Qeyd edib ki, ali təhsil müəssisəsi istər milli, istərsə də regional olaraq dinlərin öyrənilməsi, siyasət, hüquq, ilahiyyat, dilçilik, habelə biznes və maliyyə sahələrində də əlaqələndirici mərkəz kimi əhəmiyyətli rol oynayır.
Görüşdə hər iki ali təhsil müəssisəsinin faydalı əməkdaşlığa əsaslanan elmi-tədqiqat işlərinin aparılması, birgə layihələrin reallaşdırılması, tədris metodu üzrə elmi məlumatların qarşılıqlı ötürülməsi, təcrübə və araşdırma, tədris prosesinin təşkili ilə bağlı bilikərin bölüşdürülməsi, universitetlərin alim və mütəxəssislərinin iştirakı ilə konfransların, “dəyirmi masa”ların keçirilməsi, professor-müəllim heyəti və doktorantlar üçün qarşılıqlı akademik səfərlərin, həmçinin tələbə mübadiləsi və digər məsələlərin həyata keçirilməsi qərara alınıb.

Vice-President of the Center on Governance, Faith and Values at Geneva University visits AIT
Ventzeslav Sabev, Vice President of the Center on Governance, Faith and Values at Geneva University visited Azerbaijan Institute of Theology (AIT).
AIT rector Agil Shirinov welcomed the guest and expressed his pleasure to see him at the institute again.
A. Shirinov briefed the visitor about the activities, goals, and objectives of AIT. He noted that the education at the institute is tuition free, and the state provides students with all the necessities. He discussed the specialties, saying that, in addition to Islam, classes on Christianity and Judaism are also offered.
A.Shirinov stressed that AIT attaches great importance to the establishment of international relations, and that many countries are eager to collaborate with specialized educational and research organizations in this regard. He emphasized the significance of developing education in universities at the level of modern standards, as well as leveraging the experience of leading European universities.
The rector informed the guest about the tolerant and multicultural environment in the country. He noted that members of all religions coexist peacefully and work together in the country. Noting that the world is plagued by terrorism, radicalism, and extremism, the rector stated that our country is no exception. He stressed that as a result of the 44-day war, our lands were liberated from the enemy by our glorious Army where Armenians committed atrocities against our material and cultural heritage for decades.
Ventzeslav Sabev sincerely congratulated Agil Shirinov on his appointment as AIT Rector and the liberation of our lands from occupation. The vice-president also informed the participants about his project Culture of Peace. He spoke about the importance of the project. The guest also gave information about the city where he lives, the higher education institution where he operates and the center. He said that Geneva, which is committed to the tradition of neutrality and religious pluralism, has been an exemplary city for centuries as a supporter of peace. He noted that the university plays an important role as a focal point in the study of religions, politics, law, theology, linguistics, as well as business and finance, both nationally and regionally.
The meeting focused on the implementation of research projects based on mutually beneficial cooperation between the two higher education institutions, the implementation of joint projects, mutual transfer of academic information on teaching methods, experience and research, sharing knowledge on the organization of the educational process, conferences with the participation of scholars and experts. Mutual academic visits for staff and doctoral students, as well as student exchanges and other issues were also discussed.