Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun tələbələri MEK-i ziyarət edib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) bir qrup tələbəsi Tələbə Elmi Cəmiyyətinin (TEC) təşkilatçılığı ilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Mərkəzi Elmi Kitabxanasını (MEK) ziyarət ediblər.
Kitabxananın qeydiyyat bölməsindən ekskursiyaya başlayan tələbələr daha sonra ənənəvi və elektron kataloqla tanış olaraq burada kitab sifariş etməyi, sənədlərin elektron kataloqa daxil edilməsi prosesini izləyiblər. Sonra ziyarətçilər sərgi salonunda müxtəlif mövzularda nümayiş edilən kitablarla tanış olublar.
Daha sonra tələbələrə MEK-in tarixi, fəaliyyəti və məqsədi barədə geniş məlumat verilib. Qeyd olunub ki, Azərbaycanın qədim tarixinin və zəngin mədəniyyətinin, Azərbaycan Respublikasının müstəqillik illərində qazanılmış siyasi, iqtisadi, sosial və mədəni nailiyyətlərinin təbliğ edilməsi, Azərbaycan dilinin informasiya resurslarında istifadə imkanlarının genişləndirilməsi, müasir elmi araşdırmaların aparılması üçün informasiya təminatının yaxşılaşdırılması, milli-tarixi irsimizi təşkil edən və yeni yaranan bütün növ mövcud informasiya vahidlərinin toplanıb saxlanılması, dünya elmi, tarixi və mədəniyyətinin istifadəçilərinə təqdim olunması MEK-in əsas vəzifələrindəndir.
Ziyarət zamanı tələbələr, həmçinin MEK-in Diplomatik Fondunu, Nadir Kitab Fondunu, Dövri Mətbuat Fondunu, Oxu zallarını gəziblər.
Qeyd edək ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu tələbələrin dünyagörüşünün, intellektual səviyyəsinin zənginləşdirilməsi, elmi tədqiqat işlərinin aparılmasına marağın artırılması, kitabxanalardan fəal istifadəni təmin etmək məqsədilə müxtəlif tədbirlər həyata keçirir.

Students of AIT visit CSL
Students of Azerbaijan Institute of Theology (AIT) under the guidance of Student Youth Organization (SYO) visited Azerbaijan Central Scientific Library (CSL) of the Azerbaijan National Academy of Sciences.
Starting their visit through registration section, students familiarized themselves with traditional and electronic catalogues and observed the process of ordering a book and inclusion of books in the catalogues. Students further familiarized themselves with the books on different topics.
Students were further informed about the history, activity and purpose of CSL. It was noted that CSL aims to promote the ancient history and rich culture of Azerbaijan, the political, economic, social and cultural achievements gained during the independent Republic of Azerbaijan, enhance the use of the Azerbaijani language in information resources, improve information support for modern scientific research, establish our national and historical heritage, collect and maintain all existing and newly created information units and present them to the users.
During the visit, students also visited the CSL Diplomatic Fund, Fund of Rare Books, Periodical Press Fund and Reading Rooms.
It should be noted that Azerbaijan Institute of Theology conducts various activities to enrich students’ world outlook and intellectual level, increase their interest in research activities and ensure the active use of libraries.