Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun rektoru xarici ölkə universitetlərinə müraciət ünvanlayıb
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) rektoru Aqil Şirinov əməkdaşlıq etdiyi xarici ölkə universitetlərinin rektorlarına, eləcə də islam dünyasında tanınmış ali təhsil müəssisələrinin və ali dini təhsil ocaqlarının rəhbərlərinə Ermənistanın 27 sentyabr 2020-ci il tarixdən Azərbaycana qarşı başladığı növbəti təxribatı ilə bağlı Müraciət ünvanlayıb.
Müraciətdə deyilir:
“Tarixən Azərbaycan torpaqlarına göz dikən ermənilərin doğma yurdumuza növbəti təcavüzündən, təxminən 30 il ötür. Torpaqlarımıza ilk hücumlar 1980-ci illərin sonlarından başlamış və 1994-cü ilədək olan dövr ərzində Dağlıq Qarabağ və ətrafındakı 7 rayon erməni qoşunları tərəfindən işğal olunmuş, nəticədə, 1 milyondan çox azərbaycanlı öz doğma yurd yerlərindən didərgin düşmüşdür. Həmin ilin may ayında imzalanmış Bişkek protokoluna əsasən atəşkəs elan edilmiş və bölgədə hərbi əməliyyatlar dayandırılmışdır. Atəşkəsin elan edilməsinə baxmayaraq, ötən illər ərzində Azərbaycan Ordusu və mülki əhalisi mütəmadi olaraq erməni təcavüzünə məruz qalmış, bir çox hallarda bu hücumlar daha şiddətli xarakter almışdır. Bu illər ərzində minlərlə Azərbaycan əsgəri və dinc əhali erməni təxribatının qurbanı olmuşdur.
1993-cü ildə BMT Təhlükəsizlik Şurasının erməni qoşunlarının Dağlıq Qarabağ və ətraf rayonları qeyd-şərtsiz tərk etməsi barədə qəbul etdiyi 822, 853, 874 və 884 nömrəli qətnamələri isə hələ də icra edilməmişdir.
Ötən illər ərzində beynəlxalq hüquq normaları çərçivəsində Azərbaycanın həyata keçirdiyi sülhməramlı və diplomatik fəaliyyət nəticəsində ilkin mərhələdə 5, daha sonra 2 rayonun işğaldan azad edilməsi, daha sonra Azərbaycanın tərkibində olmaqla, Dağlıq Qarabağda əvvəllər olduğu kimi, azərbaycanlıların ermənilərlə birlikdə yaşamalarını təmin etmək münaqişənin ən münasib həll yolu kimi nəzərdə tutulurdu. Ermənistanın Baş Naziri Nikol Paşinyanın “Qarabağ Ermənistandır”, “Azərbaycan Qarabağla danışıqlar aparmalıdır”, “İşğal edilmiş torpaqlar Azərbaycana qaytarılmayacaq” kimi bəyanatları, son aylarda Azərbaycana qarşı müxtəlif hücum əməliyyatlarını həyata keçirməsi, təxribatlar törətməsi Ermənistanın sülh tərəfdarı olmadığını göstərdi və müharibənin yenidən alovlanmasına rəvac verdi.
27 sentyabr 2020-ci il tarixdə Azərbaycan Ordusu erməni təxribatına qarşı bütün cəbhəboyu əks-hücum əməliyyatına başladı. Əməliyyatlar Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq müstəvidə tanınan və mövcud xəritələrdə Azərbaycan ərazisi kimi qeyd edilən torpaqlarda aparılır. Öz ərazisində düşmənə qarşı vuruşan Azərbaycan əsgərlərinin yalnız hərbi obyektləri və hərbi infrastrukturu hədəf almasına baxmayaraq, erməni ordusu 1949-cu il Cenevrə konvensiyasına zidd olaraq, Ermənistan sərhədindən kilometrlərlə uzaqda yerləşən Azərbaycan şəhərlərini, yaşayış üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edən sənaye obyektlərini, xəstəxanaları, məktəbləri, uşaq bağçalarını, yaşayış evlərini və dinc əhalini atəşə tutur. Hücumlar nəticəsində onlarca mülki vətəndaş həlak olmuş, yüzlərlə insan yaralanmış və mülki infrastruktura ciddi ziyan dəymişdir. Belə ki, Azərbaycanın ikinci ən böyük şəhəri olan Gəncə, regionun ən böyük su-elektrik stansiyası olan Mingəçevir su anbarı və beynəlxalq əhəmiyyətli Bakı–Tiflis–Ceyhan boru kəməri erməni qoşunları tərəfindən hüquq normalarına zidd olan, qadağan edilmiş silahlarla atəşə məruz qalmışdır. Bu isə Ermənistanın regionun və Avropanın enerji təhlükəsizliyinə böyük təhdid olduğunu bir daha göstərir.
Ermənistandan fərqli olaraq Azərbaycan tolerant, multikultural və multietnik dövlətdir. Azərbaycanda insanlar dini və ya etnik mənsubiyyətlərinə görə ayrı-seçkiliyə məruz qalmırlar. Müxtəlif dinlərin və etnik qrupların nümayəndələrinin birlikdə, sülh şəraitində yaşadıqları və dövlətin qayğısı ilə əhatə olunduqları Azərbaycan tərəfindən keçən 30 il ərzində səbirli davranış, beynəlxalq arenada məsələnin sülh və danışıqlar yolu ilə həll olunmasına tərəfdaşlıq nümayiş etdirilmişdir. Ötən illər ərzində Ermənistanın beynəlxalq hüquq normalarına riayət etməməsi, beynəlxalq təşkilatların işğalçı dövlətə qarşı heç bir sanksiya tətbiq etməməsi, vasitəçilərin səmərəsiz fəaliyyəti Azərbaycanı düşmənlə eyni dildə danışmağa vadar etmişdir. Azərbaycan BMT Təhlükəsizlik Şurasının işğal olunmuş ərazilərin boşaldılması ilə bağlı qəbul etdiyi qətnamələrin yerinə yetirilməsi ilə erməni qoşunlarının Dağlıq Qarabağ və ətraf rayonlardan geri çəkilməsi və qaçqın düşmüş 1 milyon insanın öz doğma yurd yerlərinə geri qaytarılmasını tələb edir və bunun üçün öz haqq mübarizəsini davam etdirir. Sizdən xahişim rəhbərlik etdiyiniz kollektivi və ölkənizin ictimaiyyətini Azərbaycanın bu haqq mübarizəsi ilə tanış etməyinizdir.”

Ректор Азербайджанского института теологии адресовал обращение университетам зарубежных стран
Ректор Азербайджанского института теологии (АИТ) Агиль Ширинов адресовал ректорам университетов-партнеров зарубежных стран, а также руководителям известных высших учебных заведений и учреждений высшего религиозного образования исламского мира, Обращение в связи с очередной провокацией, начатой Арменией в отношении Азербайджана с 27 сентября 2020 года.
Вот уже 30 лет проходит с очередной агрессии в отношении нашей Родины со стороны позарившихся на исторические азербайджанские земли армян. Первые нападения на наши земли начались в конце 1980-х годов, и за период до 1994 года Нагорный Карабах и 7 прилегающих районов были оккупированы армянскими войсками, в результате чего более 1 миллиона азербайджанцев были изгнаны из родных мест. Согласно подписанному в мае того же года Бишкекскому протоколу, был объявлен режим прекращения огня, и военные операции в регионе были прекращены. Несмотря на объявление режима прекращения огня, за прошедшие годы азербайджанская армия и гражданское население регулярно подвергались армянской агрессии, во многих случаях эти нападения носили чрезвычайно жестокий характер. На протяжении этих лет тысячи азербайджанских солдат и мирное население стали жертвами армянской провокации.
А принятые Советом Безопасности ООН в 1993 году резолюции № 822, 853, 874 и 884 о безоговорочном выводе армянских войск из Нагорного Карабаха и прилегающих районов до сих пор не выполнены.
В результате миротворческой и дипломатической деятельности, осуществляемой Азербайджаном в рамках норм международного права в течение последних лет, как наиболее подходящее решение конфликта предусматривалось освобождение на начальном этапе 5, а затем 2 районов от оккупации, а далее, как и прежде, обеспечение совместного проживания азербайджанцев с армянами в Нагорном Карабахе в составе Азербайджана. Такие заявления Премьер-министра Армении Никола Пашиняна как “Карабах-это Армения”, “Азербайджан должен вести переговоры с Карабахом”, “Оккупированные земли не будут возвращены Азербайджану”, осуществление в последние месяцы различных наступательных операций против Азербайджана, а также учинение провокаций показали, что Армения не является сторонником мира и способствовали возобновлению войны.
27 сентября 2020 года Азербайджанская армия начала контрнаступительную операцию против армянской провокации вдоль всего фронта. Операции проводятся на признанных в международной плоскости землях Азербайджанской Республики и обозначенных на существующих картах как территория Азербайджана. Несмотря на то, что мишенью для азербайджанских солдат, сражающихся против врага на своей территории, являются только военные объекты и военная инфраструктура, армянская армия, вопреки Женевской конвенции 1949 года, открывает огонь по азербайджанским городам, расположенным в километрах от границы Армении, в том числе по жизненно важным промышленным объектам, больницам, школам, детским садам, жилым домам и мирному населению. В результате нападений погибли десятки гражданских лиц, а сотни получили ранения. Гражданской инфраструктуре был нанесен серьезный ущерб. Так, второй по величине город Азербайджана – Гянджа, Мингечевирское водохранилище с крупнейшей в регионе гидроэлектростанцией, а также трубопровод международного значения Баку–Тбилиси–Джейхан подверглись обстрелу запрещенным оружием армянских войск, что противоречит нормам международного права. А это еще раз показывает, что Армения представляет угрозу для энергетической безопасности региона и Европы.
В отличие от Армении, Азербайджан - толерантное, мультикультуральное и мультиэтническое государство. В Азербайджане люди не подвергаются дискриминации на почве их религиозной или этнической принадлежности. Азербайджан, где в условиях мира проживают представители различных религий и этнических групп, которые окружаются заботой государства, за прошедшие 30 лет продемонстрировал терпение и партнерство в решении вопроса на международной арене путем мира и переговоров. Несоблюдение Арменией норм международного права, неприменение международными организациями санкций в отношении государства-оккупанта, неэффективная деятельность посредников за прошедшие годы вынудили Азербайджан говорить с врагом на одном с ним языке. Азербайджан требует вывода армянских войск из Нагорного Карабаха и прилегающих районов в соответствии с резолюциями Совета Безопасности ООН об освобождении оккупированных территорий, и возвращения 1 миллиона беженцев в родные места и продолжает за это справедливую борьбу. Я прошу вас ознакомить коллектив, действующий под вашим руководством, и общественность вашей страны с этой справедливой борьбой Азербайджана.