Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun rektoru xarici ölkə universitetlərinə müraciət ünvanlayıb
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) rektoru Aqil Şirinov əməkdaşlıq etdiyi xarici ölkə universitetlərinin rektorlarına, eləcə də islam dünyasında tanınmış ali təhsil müəssisələrinin və ali dini təhsil ocaqlarının rəhbərlərinə Ermənistanın 27 sentyabr 2020-ci il tarixdən Azərbaycana qarşı başladığı növbəti təxribatı ilə bağlı Müraciət ünvanlayıb.
Müraciətdə deyilir:
“Tarixən Azərbaycan torpaqlarına göz dikən ermənilərin doğma yurdumuza növbəti təcavüzündən, təxminən 30 il ötür. Torpaqlarımıza ilk hücumlar 1980-ci illərin sonlarından başlamış və 1994-cü ilədək olan dövr ərzində Dağlıq Qarabağ və ətrafındakı 7 rayon erməni qoşunları tərəfindən işğal olunmuş, nəticədə, 1 milyondan çox azərbaycanlı öz doğma yurd yerlərindən didərgin düşmüşdür. Həmin ilin may ayında imzalanmış Bişkek protokoluna əsasən atəşkəs elan edilmiş və bölgədə hərbi əməliyyatlar dayandırılmışdır. Atəşkəsin elan edilməsinə baxmayaraq, ötən illər ərzində Azərbaycan Ordusu və mülki əhalisi mütəmadi olaraq erməni təcavüzünə məruz qalmış, bir çox hallarda bu hücumlar daha şiddətli xarakter almışdır. Bu illər ərzində minlərlə Azərbaycan əsgəri və dinc əhali erməni təxribatının qurbanı olmuşdur.
1993-cü ildə BMT Təhlükəsizlik Şurasının erməni qoşunlarının Dağlıq Qarabağ və ətraf rayonları qeyd-şərtsiz tərk etməsi barədə qəbul etdiyi 822, 853, 874 və 884 nömrəli qətnamələri isə hələ də icra edilməmişdir.
Ötən illər ərzində beynəlxalq hüquq normaları çərçivəsində Azərbaycanın həyata keçirdiyi sülhməramlı və diplomatik fəaliyyət nəticəsində ilkin mərhələdə 5, daha sonra 2 rayonun işğaldan azad edilməsi, daha sonra Azərbaycanın tərkibində olmaqla, Dağlıq Qarabağda əvvəllər olduğu kimi, azərbaycanlıların ermənilərlə birlikdə yaşamalarını təmin etmək münaqişənin ən münasib həll yolu kimi nəzərdə tutulurdu. Ermənistanın Baş Naziri Nikol Paşinyanın “Qarabağ Ermənistandır”, “Azərbaycan Qarabağla danışıqlar aparmalıdır”, “İşğal edilmiş torpaqlar Azərbaycana qaytarılmayacaq” kimi bəyanatları, son aylarda Azərbaycana qarşı müxtəlif hücum əməliyyatlarını həyata keçirməsi, təxribatlar törətməsi Ermənistanın sülh tərəfdarı olmadığını göstərdi və müharibənin yenidən alovlanmasına rəvac verdi.
27 sentyabr 2020-ci il tarixdə Azərbaycan Ordusu erməni təxribatına qarşı bütün cəbhəboyu əks-hücum əməliyyatına başladı. Əməliyyatlar Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq müstəvidə tanınan və mövcud xəritələrdə Azərbaycan ərazisi kimi qeyd edilən torpaqlarda aparılır. Öz ərazisində düşmənə qarşı vuruşan Azərbaycan əsgərlərinin yalnız hərbi obyektləri və hərbi infrastrukturu hədəf almasına baxmayaraq, erməni ordusu 1949-cu il Cenevrə konvensiyasına zidd olaraq, Ermənistan sərhədindən kilometrlərlə uzaqda yerləşən Azərbaycan şəhərlərini, yaşayış üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edən sənaye obyektlərini, xəstəxanaları, məktəbləri, uşaq bağçalarını, yaşayış evlərini və dinc əhalini atəşə tutur. Hücumlar nəticəsində onlarca mülki vətəndaş həlak olmuş, yüzlərlə insan yaralanmış və mülki infrastruktura ciddi ziyan dəymişdir. Belə ki, Azərbaycanın ikinci ən böyük şəhəri olan Gəncə, regionun ən böyük su-elektrik stansiyası olan Mingəçevir su anbarı və beynəlxalq əhəmiyyətli Bakı–Tiflis–Ceyhan boru kəməri erməni qoşunları tərəfindən hüquq normalarına zidd olan, qadağan edilmiş silahlarla atəşə məruz qalmışdır. Bu isə Ermənistanın regionun və Avropanın enerji təhlükəsizliyinə böyük təhdid olduğunu bir daha göstərir.
Ermənistandan fərqli olaraq Azərbaycan tolerant, multikultural və multietnik dövlətdir. Azərbaycanda insanlar dini və ya etnik mənsubiyyətlərinə görə ayrı-seçkiliyə məruz qalmırlar. Müxtəlif dinlərin və etnik qrupların nümayəndələrinin birlikdə, sülh şəraitində yaşadıqları və dövlətin qayğısı ilə əhatə olunduqları Azərbaycan tərəfindən keçən 30 il ərzində səbirli davranış, beynəlxalq arenada məsələnin sülh və danışıqlar yolu ilə həll olunmasına tərəfdaşlıq nümayiş etdirilmişdir. Ötən illər ərzində Ermənistanın beynəlxalq hüquq normalarına riayət etməməsi, beynəlxalq təşkilatların işğalçı dövlətə qarşı heç bir sanksiya tətbiq etməməsi, vasitəçilərin səmərəsiz fəaliyyəti Azərbaycanı düşmənlə eyni dildə danışmağa vadar etmişdir. Azərbaycan BMT Təhlükəsizlik Şurasının işğal olunmuş ərazilərin boşaldılması ilə bağlı qəbul etdiyi qətnamələrin yerinə yetirilməsi ilə erməni qoşunlarının Dağlıq Qarabağ və ətraf rayonlardan geri çəkilməsi və qaçqın düşmüş 1 milyon insanın öz doğma yurd yerlərinə geri qaytarılmasını tələb edir və bunun üçün öz haqq mübarizəsini davam etdirir. Sizdən xahişim rəhbərlik etdiyiniz kollektivi və ölkənizin ictimaiyyətini Azərbaycanın bu haqq mübarizəsi ilə tanış etməyinizdir.”

AIT rector Agil Shirinov addressed the rectors of international higher education institutions
AIT rector Agil Shirinov addressed the rectors of international higher education institutions collaborating with AIT as well as the heads of religious schools and institutions popular in the Islamic world concerning Armenian aggression against Azerbaijan on September 27, 2020.
“It has been almost 30 years since the last Armenian invasion of our homeland. The first attacks began in the late 1980s and lasted until 1994 which resulted with the occupation of Nagorno-Karabakh and seven surrounding regions by Armenian forces as well as the displacement of more than 1 million Azerbaijanis from their hometowns. According to the Bishkek Protocol signed in May of the same year, the parties declared a ceasefire, and military operations in the region were suspended. Despite the ceasefire, the Azerbaijani Army and civilian population have been repeatedly subjected to Armenian aggression in previous years, and in the majority of cases, the situation aggravated with the attacks. Throughout the years, thousands of Azerbaijani soldiers and civilians perished as a result of Armenian violence.
UN Security Council Resolutions 822, 853, 874 and 884, adopted in 1993 on the unconditional withdrawal of Armenian forces from Nagorno-Karabakh and surrounding areas, have not yet been implemented.
Over the last years, Azerbaijan implemented several peacekeeping and diplomatic activities within the framework of international law and consequently proposed the most adequate solution to the conflict by liberating initally 5 and then 2 regions ensuring that Azerbaijanis live with Armenians in Nagorno-Karabakh. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan’s statements such as “Karabakh is Armenia”, “Azerbaijan must negotiate with Karabakh”, “Occupied lands will not be returned to Azerbaijan” as well as various attacks against Azerbaijan in recent months have proved that Armenia is not supporting peace and that escalated the situation.
On September 27, 2020, the Azerbaijani Army began counter-attack operations on frontline against Armenian provocations. These operations are carried out on the lands of the Republic of Azerbaijan that are internationally recognized and marked as Azerbaijani territory on the current maps. While Azerbaijani soldiers are fighting on the territory of Azerbaijan and targeting only military facilities and military infrastructure, the Armenian army, is shelling Azerbaijani cities located far away from the Armenian border, industrial facilities, hospitals, schools, kindergartens violating the 1949 Geneva Convention. Dozens of civilians were killed, hundreds were injured and infrastructure was severely damaged as a result. Ganja, the second largest city of Azerbaijan, Mingachevir water reservoir, the largest hydroelectric power station in the region, and the internationally important Baku-Tbilisi-Ceyhan pipeline were shelled by Armenian forces using weapons prohibited by international law. This proves that Armenia is a major threat to the energy security of the region and Europe.
As distinguished from Armenia, Azerbaijan is a tolerant, multicultural and multiethnic state. People are not discriminated for their religious and ethnic backgrounds in Azerbaijan. Azerbaijan, where different religions and ethnic groups coexist in peace and under the state care, demonstrated tolerance and collaboration in the international arena to resolve the issue through peace and negotiations over the past 30 years. Violations of international law by Armenia, the abscence of sanctions by international organizations against the agressor, ineffecient activities of mediators caused Azerbaijan to retaliate. Azerbaijan demands the withdrawal of Armenian forces from Nagorno-Karabakh and return of 1 million refugees to their hometowns pursuing UN Security Council resolutions on the evacuation of the occupied territories and continues to fight for justice. Therefore, I ask you to inform your team and the public of your country about the real character of our struggle.”