Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun müəllimi beynəlxalq simpoziuma qatılıb
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) müəllimi, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Qadir Səfərov Türkiyə Respublikası Qars Qafqaz Universitetinin “Yaşanabilirlik açısından İslam dini” mövzusunda təşkil etdiyi beynəlxalq simpoziumda onlayn formatda iştirak edib.
“Naslara bağlılıq anlamında təsəvvüf” mövzusunda çıxış edən Q.Səfərov təsəvvüfün Quran və Sünnədən bəhrələndiyini vurğulayıb. Məruzəçi Həzrət Peyğəmbərin hədislərindən bəzilərinin təsəvvüfün əsasını təşkil etdiyini nəzərə çatdırıb. Həmçinin təsəvvüfün Qurana, Sünnəyə və ümumilikdə, şəriətə bağlılığından bəhs edib.
Q.Səfərov İslamın mənəvi həyat tərzi olan təsəvvüfün zahir-batin vəhdətində yaşana biləcək nümunə olduğunu vurğulayıb.

Преподаватель Азербайджанского института теологии принял участие в Международном симпозиуме
Преподаватель Азербайджанского института теологии (АИТ), доктор философии по философии Гадир Сафаров принял участие в международном симпозиуме, организованном в онлайн-формате Кавказским университетом города Карс Турецкой республики на тему «Ислам с точки зрения жизнеспособности».
Выступая по теме «Тасаввуф в контексте согласованности с нассами», Г.Сафаров подчеркнул, что тасаввуф опирается на Коран и сунны. Докладчик отметил, что некоторые из хадисов Пророка составляют основу тасаввуфа. Он также рассказал о согласованности тасаввуфа с Кораном, суннами и шариатом в целом.
Г.Сафаров подчеркнул, что тасаввуф, будучи духовным образом жизни ислама, является примером сосуществования явного и скрытого.