Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun kollektivi “Qırmızı qəsəbə”ni ziyarət edib
Quba şəhərinə səfərə gedən Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) kollektivi Azərbaycandakı Dağ Yəhudiləri Dini İcmasının sədri Milix Yevdayevin müşayiəti ilə Qubada yerləşən “Qırmızı qəsəbə”də olub. Aİİ heyətinə yəhudilərin adıçəkilən qəsəbədə, həmçinin Azərbaycanda məskunlaşması tarixi, ölkəmizdəki multikultural mühit və tolerantlıq ənənələri haqqında ətraflı məlumat verilib.
Ali təhsil müəssisəsinin kollektivi “Giləki” və “Altı günbəz” sinaqoqları ilə yaxından tanış olub. Ziyarətçilərə məlumat verilib ki, Azərbaycan müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra, bütün respublikada olduğu kimi, “Qırmızı qəsəbə”də də dirçəliş dövrü başlanıb. Qəsəbədə sinaqoqlar təmir edilib, müqəddəs ocaqlarda dini ayinlər yenidən sərbəst şəkildə yerinə yetirilməyə başlanıb. Bildirilib ki, “Qırmızı qəsəbə”dəki sinaqoqların birində Yəhudi Mədəniyyət Mərkəzi fəaliyyət göstərir. Burada uşaqlar dərsdənkənar vaxtlarında yəhudilərin adət-ənənələrini öyrənirlər.
Daha sonra Quba Rayon İcra Hakimiyyəti başçısının Qırmızı qəsəbə inzibati ərazi dairəsi üzrə nümayəndəsi Pisax İsakov və Azərbaycandakı Dağ Yəhudiləri Dini İcmasının sədri Milix Yevdayev yəhudiliyin inanc və ibadətləri, tolerantlıq və multikulturalizm kontekstində Azərbaycanda fərqli dinlərə etiqad göstərənlərin birlikdə yaşama təcrübəsi mövzularında gənclərin suallarını cavablandırıb.
Məlumat üçün qeyd edək ki, Aİİ tələbələrin dünyagörüşünün formalaşdırılması, onların intellektual səviyyəsinin, mənəvi dünyasının zənginləşdirilməsi, vətənpərvərlik hisslərinin gücləndirilməsi, sosial məsuliyyət vərdişlərinin aşılanması, o cümlədən fərdi özünüifadə bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi istiqamətində ardıcıl tədbirlər təşkil edir. Bu məqsədlə ali təhsil müəssisəsi tələbələri üçün “Avropa və Gürcüstan yəhudilərinin sinaqoquna; Cocuq Mərcanlı kəndində inşa edilmiş Şuşa şəhərindəki Gövhər ağa məscidinin bənzəri olan kənd məscidinə; Qəbələnin Nic kəndində yerləşən Alban kilsəsinə, Şamaxıda təşkil olunan “Qış məktəbi” layihəsi çərçivəsində Dəmirçi kənd məscidinə və Qafqazın ən qədim dini ocaqlarından biri Şamaxı Cümə məscidinə, o cümlədən Quba rayonuna səfər zamanı “Səkinə xanım”, “Cümə məscidi”, “Ərdəbil”, “Hacı Cəfər” məscidlərinə də ziyarətlər təşkil edib

The delegation of Azerbaijan Institute of Theology (AIT) visited Red Settlement in Guba with the participation of Milikh Yevdayev, President of the Religious Community of the Mountain Jews of Baku. During the visit, the delegation was informed about the history of settlement of Jews in the town, as well as the multicultural environment and tolerance traditions in the country.
The delegation further visited “Gilaki” and “Six-dome” synagogues. The visitors were informed that after the restoration of independence in Azerbaijan, as in the most parts of the country, the period of revival started in Red Settlement. The synagogues were restored in the settlement, and religious rites started to be performed in the sacred places again. The participants were informed about the Jewish Cultural Center in the Jewish synagogue in Red Settlement. During their extracurricular activities, students learn about the Jewish traditions here.
Pisah Isakov, the representative of the Executive Power in Guba district, and MilikhYevdayev, President of the Religious Community of the Mountain Jews of Baku, responded to the questions from students about the beliefs and religious rites in Judaism, experience of peaceful coexistence in the context of tolerance and multiculturalism in Azerbaijan.
AIT organizes consistent events for the improvement of students’ prospects, their intellectual level, spiritual world, patriotic feelings, social responsibility habits, as well as the development of individual self-expression skills. To that end, the Institute arranged visits to the synagogue of Jews of Europe and Georgia, the village mosque similar to Govhar Aga mosque in Shusha, The Albanian church in the Nij village of Gabala, Damirchi village mosque and Shamakhi Juma Mosque, one of the oldest religious centers in the Caucasus within the “Winter School” project in Shamakhi, as well as Sakina khanim, Juma, Ardabil and Haji Jafar mosques in Guba district.