Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) bakalavriat və magistratura səviyyələri üzrə yaz semestrinin yay imtahan sessiyası başlayıb. Beş həftə davam edəcək sessiya təsdiq edilmiş imtahan cədvəlinə uyğun olaraq, “Microsoft Teams” platforması üzərindən onlayn formatda şifahi formada keçirilir.
Xüsusi karantin rejiminin tələblərini və məsafədən tədrisin reallıqlarını nəzərə alaraq, imtahan sessiyasında tələbələrin bilik və bacarıqlarını göstərmələri üçün lazımi şərait yaradılıb.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikası ərazisində koronavirus (COVID-19) pandemiyasının yayılmasının qarşısının alınması məqsədilə ölkə ərazisində yerləşən bütün təhsil müəssisələrində tədris, təlim-tərbiyə prosesinin təxirə salındığını nəzərə alaraq, Aİİ-də cari tədris prosesi ilkin olaraq videodərslər formasında, daha sonra isə Təhsil Nazirliyinin tövsiyəsinə uyğun olaraq onlayn şəkildə “Microsoft Teams” platforması üzərindən keçirilib. Tələbələrin imtahanlarda daha fəal iştirak etmələri üçün güzəştlər tətbiq olunur.
İmtahan sessiyasının mövcud qaydalara uyğun təşkil edilməsi, sualların tərtibi, tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsində şəffaflığın və obyektivliyin tam təmin olunması, sessiyanın gedişi zamanı imtahanların nəticəsindən yarana biləcək narazılıqların araşdırılması və həll edilməsi məqsədilə ali təhsil müəssisəsində Qərargah və onun nəzdində Apelyasiya Komissiyası yaradılıb. Qərargah mövcud şəraitə uyğun olaraq məsafədən onlayn şəkildə fəaliyyət göstərəcək. Daxil olan elektron müraciətlər, şikayətlər qısa müddətdə çevik şəkildə araşdırılacaq və lazımi tədbirlər görüləcək.

В Азербайджанском институте теологии стартовала летняя экзаменационная сессия
В Азербайджанском институте теологии (АИТ) стартовала летняя экзаменационная сессия весеннего семестра на уровне бакалавриата и магистратуры. Сессия, которая продлится пять недель, проводится в режиме онлайн и устной форме на платформе Microsoft Teams в соответствии с расписанием экзаменов.
Учитывая требования специального карантинного режима и реалии дистанционного образования, созданы необходимые условия для демонстрации студентами знаний и навыков в ходе экзаменационной сессии.
Отметим, что учитывая приостановление учебно-воспитательного процесса во всех образовательных учреждениях на территории страны с целью предотвращения распространения коронавирусной инфекции (COVID-19), уроки в АИТ сначала проводились в видеоформате, а затем в режиме онлайн посредством платформы Microsoft Teams в соответствии с рекомендациями Министерства образования. Для более активного участия студентов на экзаменах применяются льготы.
С целью организации экзаменационной сессии в соответствии с текущими правилами, обеспечения полной прозрачности и объективности при составлении вопросов, оценке знаний студентов, устранения проблем в связи с результатами экзаменов, которые могут возникнуть в ходе сессии, в высшем учебном заведении создан Штаб и Апелляционная комиссия в его подчинении. В связи с текущей ситуацией Штаб будет функционировать удаленно в режиме онлайн. Поступившие электронные обращения, жалобы будут оперативно расследованы и будут приняты соответствующие меры.