Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) Xocalı soyqırımının 28-ci ildönümü ilə əlaqədar Tələbə Elmi Cəmiyyətinin (TEC) təşkilatçılığı ilə “Xocalı: milli tariximizin şəhidlik səhifəsi” mövzusunda tədbir keçirilib.
Aİİ rektoru Ceyhun Məmmədov mərasim iştirakçılarını salamlayaraq, gənclərdə vətənpərvərlik ruhunun aşılanması istiqamətində ali təhsil müəssisəsinin müxtəlif tədbirlər həyata keçirdiyini diqqətə çatdırıb.
İnstitut rəhbəri daha sonra bildirib ki, insanlığa qarşı öz vəhşiliyinə və qəddarlığına görə ən dəhşətli kütləvi terror hadisələrindən biri kimi tarixə düşmüş Xocalı soyqırımının törədilməsindən iyirmi səkkiz il ötür. 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Dağlıq Qarabağda erməni quldur birləşmələri keçmiş sovet ordusuna məxsus 366-cı alayın əsgər və zabitləri ilə birlikdə 7 min nəfərədək əhalisi olan Xocalı şəhərini yerlə-yeksan edib, dinc əhalini, xüsusilə uşaqları, qadınları, qocaları ağlasığmaz vəhşiliklə öldürüblər.
C.Məmmədov Xocalı soyqırımının erməni millətçilərinin xalqımıza qarşı aparılan etnik təmizləmə və soyqırımı siyasətinin ən qanlı səhifəsindən olduğunu bildirərək, bu faciəni törədənlərin öz layiqli cəzalarını almaları üçün gənclərin üzərinə düşən vəzifələrdən danışıb.
Rektor həlak olmuş şəhid ailələrinin və əlil düşmüş insanların daim Azərbaycan Dövlətinin qayğı və diqqəti ilə əhatə olunduqlarını, onların yaşayış səviyyəsinin yaxşılaşdırılması, sosial problemlərinin həlli istiqamətində mühüm tədbirlərin həyata keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
Aİİ-nin Dillər və ictimai fənlər kafedrasının müdiri dosent İlkin Əlimuradov çıxış edərək bildirib ki, hədəfimiz Xocalı soyqırımı həqiqətlərini bir daha dünya ictimaiyyətinə çatdırmaqdır. Qeyd edib ki, bu səpkili tədbirlər, anım mərasimləri Azərbaycan xalqının sıx birliyini, şəhidlərimizin xatirəsinə ehtiramını, ölkəmizin ərazi bütövlüyünün bərpası üçün əzmini nümayiş etdirir.
Aİİ-nin müəllimi fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Səmədov “İslamda şəhidlik ” mövzusunda çıxış edib. İslam dinində şəhidlik məqamı, Vətən sevgisi və onu qorumağın vacibliyi haqqında söhbət açıb. O bildirib ki, Vətəni müdafiə etmək üçün düşmənə qarşı mübarizə apararaq şəhid olmaq bir müsəlmanın nail ola biləcəyi ən yüksək mənəvi mərtəbədir.
Daha sonra Aİİ-nin müəllimi tarix üzrə fəlsəfə doktoru Rəşad Mustafa “Xocalı faciəsinə tarixi baxış” mövzusunda çıxış edib. Bildirib ki, ötən əsrin 80-ci illərinin sonlarından məkrli erməni cəlladları tarixi tоrpaqlarımız hesabına “Böyük Ermənistan” yaratmaq məqsədilə zaman-zaman azərbaycanlılara qarşı qanlı cinayətlər törətmiş, sоydaşlarımızı qətlə yetirmiş, repressiya və deportasiyaya məruz qoymuşlar. Ermənilər etnik təmizləmə apararaq, ərazilərimizin bir hissəsini işğal etmişlər. Nəticədə xalqımız dəfələrlə ağır məhrumiyyətlərə, milli faciə və məşəqqətlərə məruz qalmışdır.
R.Mustafa Azərbaycan xalqına qarşı işğalçılıq və soyqırımı siyasətinin davamı olan Xocalı faciəsinin tarixi faktlarını xatırladıb. 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə erməni cəlladlarının Xocalıya hücumu zamanı azərbaycanlılar xüsusi qəddarlıqla qətlə yetirilib. Qətlə yetirilənlər arasında yaşlı, qadın və uşaqlar da olub. Mülki əhali itkin düşüb, əsir götürülüb, ailələr məhv edilib.

AIT commemorates Khojaly genocide
Azerbaijan Institute of Theology (AIT) held an event on Khojaly: Page of Martyrdom in Our National History dedicated to the 28th anniversary of the Khojaly genocide with the organization of AIT Student Scientific Society (SSS).
The event started with one minute of silence held to remember the martyrs of Khojaly.
Then welcoming the event attendees, AIT rector Jeyhun Mammadov, noted that the Institute has taken various measures to instill patriotic feelings in youth.
The Rector further noted that 28 years have passed since the Khojaly genocide, which is remembered as one of the most atrocious mass terror events against humanity. On the night of February 25-26, 1992, Armenian agressors in Nagorno-Karabakh together with soldiers and officers of the 366th regiment of the former Soviet Army destroyed the city of Khojaly which had a population of up to 7,000 and murdered civilians including children and women and the elderly with incredible atrocity.
Stressing that the Khojaly genocide is one of the bloodiest pages in the history of our country, J.Mammadov mentioned the duties of the youth to deal with those who committed the tragedy.
The Rector noted that the state of Azerbaijan always care for families of the martyrs and disabled people and implements important measures to improve their standard of living as well as address their social problems.
Associate Professor Ilkin Alimuradov, Head of the Department of Languages and Social Sciences, said that our aim is to inform the world community about the truth of Khojaly genocide once again. He noted that these events, commemorative ceremonies demonstrate the solidarity of the Azerbaijani people, their respect for the memory of our martyrs and determination to restore the territorial integrity of the country.
AIT instructor Vugar Samadov delivered a presentation on Martyrdom in Islam. He mentioned the significance of martyrdom in Islam, the love for homeland and the importance of protecting it. He stressed that to become a martyr fighting the enemy for the defense of one’s motherland is considered the highest peak for a Muslim.
AIT instructor Rashad Mustafa delivered a speech on Historical Review of Khojaly Tragedy. He said that since the late 1980s, Armenian agressors committed bloody crimes against Azerbaijanis, murdered repressed and deported our people to realise their plans of “Great Armenia”. The Armenians occupied part of the country throught their ethnic cleansing policy. Consequently, our people have been subjected to severe deprivations, tragedies and hardships repeatedly.
R. Mustafa touched upon the historical facts of about Khojaly tragedy, which was the continuation of the previous occupation and genocide policy against the Azerbaijani people. On the night of February 25-26, 1992, the Armenians murdered civilian Azerbaijani people with incredible atrocity during the Khojaly attack. Among the killed were the elderly, women and children. Many civilians were missing, families were captured and annihilated.