Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) Xocalı soyqırımının 28-ci ildönümü ilə əlaqədar Tələbə Elmi Cəmiyyətinin (TEC) təşkilatçılığı ilə “Xocalı: milli tariximizin şəhidlik səhifəsi” mövzusunda tədbir keçirilib.
Aİİ rektoru Ceyhun Məmmədov mərasim iştirakçılarını salamlayaraq, gənclərdə vətənpərvərlik ruhunun aşılanması istiqamətində ali təhsil müəssisəsinin müxtəlif tədbirlər həyata keçirdiyini diqqətə çatdırıb.
İnstitut rəhbəri daha sonra bildirib ki, insanlığa qarşı öz vəhşiliyinə və qəddarlığına görə ən dəhşətli kütləvi terror hadisələrindən biri kimi tarixə düşmüş Xocalı soyqırımının törədilməsindən iyirmi səkkiz il ötür. 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Dağlıq Qarabağda erməni quldur birləşmələri keçmiş sovet ordusuna məxsus 366-cı alayın əsgər və zabitləri ilə birlikdə 7 min nəfərədək əhalisi olan Xocalı şəhərini yerlə-yeksan edib, dinc əhalini, xüsusilə uşaqları, qadınları, qocaları ağlasığmaz vəhşiliklə öldürüblər.
C.Məmmədov Xocalı soyqırımının erməni millətçilərinin xalqımıza qarşı aparılan etnik təmizləmə və soyqırımı siyasətinin ən qanlı səhifəsindən olduğunu bildirərək, bu faciəni törədənlərin öz layiqli cəzalarını almaları üçün gənclərin üzərinə düşən vəzifələrdən danışıb.
Rektor həlak olmuş şəhid ailələrinin və əlil düşmüş insanların daim Azərbaycan Dövlətinin qayğı və diqqəti ilə əhatə olunduqlarını, onların yaşayış səviyyəsinin yaxşılaşdırılması, sosial problemlərinin həlli istiqamətində mühüm tədbirlərin həyata keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
Aİİ-nin Dillər və ictimai fənlər kafedrasının müdiri dosent İlkin Əlimuradov çıxış edərək bildirib ki, hədəfimiz Xocalı soyqırımı həqiqətlərini bir daha dünya ictimaiyyətinə çatdırmaqdır. Qeyd edib ki, bu səpkili tədbirlər, anım mərasimləri Azərbaycan xalqının sıx birliyini, şəhidlərimizin xatirəsinə ehtiramını, ölkəmizin ərazi bütövlüyünün bərpası üçün əzmini nümayiş etdirir.
Aİİ-nin müəllimi fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Səmədov “İslamda şəhidlik ” mövzusunda çıxış edib. İslam dinində şəhidlik məqamı, Vətən sevgisi və onu qorumağın vacibliyi haqqında söhbət açıb. O bildirib ki, Vətəni müdafiə etmək üçün düşmənə qarşı mübarizə apararaq şəhid olmaq bir müsəlmanın nail ola biləcəyi ən yüksək mənəvi mərtəbədir.
Daha sonra Aİİ-nin müəllimi tarix üzrə fəlsəfə doktoru Rəşad Mustafa “Xocalı faciəsinə tarixi baxış” mövzusunda çıxış edib. Bildirib ki, ötən əsrin 80-ci illərinin sonlarından məkrli erməni cəlladları tarixi tоrpaqlarımız hesabına “Böyük Ermənistan” yaratmaq məqsədilə zaman-zaman azərbaycanlılara qarşı qanlı cinayətlər törətmiş, sоydaşlarımızı qətlə yetirmiş, repressiya və deportasiyaya məruz qoymuşlar. Ermənilər etnik təmizləmə apararaq, ərazilərimizin bir hissəsini işğal etmişlər. Nəticədə xalqımız dəfələrlə ağır məhrumiyyətlərə, milli faciə və məşəqqətlərə məruz qalmışdır.
R.Mustafa Azərbaycan xalqına qarşı işğalçılıq və soyqırımı siyasətinin davamı olan Xocalı faciəsinin tarixi faktlarını xatırladıb. 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə erməni cəlladlarının Xocalıya hücumu zamanı azərbaycanlılar xüsusi qəddarlıqla qətlə yetirilib. Qətlə yetirilənlər arasında yaşlı, qadın və uşaqlar da olub. Mülki əhali itkin düşüb, əsir götürülüb, ailələr məhv edilib.

В Азербайджанском Институте Теологии отметили день Ходжалинского геноцида
В Азербайджанском Институте Теологии (АИТ) состоялось мероприятие, посвященное 28-й годовщине Ходжалинского геноцида, на тему «Ходжалы: страница шехидства нашей национальной истории», организованное Студенческим Научным Обществом (СНО).
В первую очередь минутой молчания была почтена память ходжалинских шехидов.
Поприветствовав участников церемонии, ректор АИТ Джейхун Мамедов отметил, что в высшем учебном заведении проводятся различные мероприятия для воспитания патриотизма среди молодежи.
Позже руководитель института сказал, что прошло двадцать восемь лет после Ходжалинского геноцида, который был отмечен как одно из самых ужасных событий массового террора, который отличился своей жестокостью и зверством по отношению к человечеству. В ночь с 25 на 26 февраля 1992 года армянские бандитские формирования в Нагорном Карабахе вместе с солдатами и офицерами 366-го полка бывшей Советской Армии разрушили город Ходжалы с населением до 7 000 человек и с невероятной жестокостью убили мирных жителей, особенно детей, женщин и стариков.
Дж. Мамедов сказал, что Ходжалинский геноцид - одна из самых кровавых страниц политики этнических чисток и геноцида армянских националистов против нашего народа и рассказал о задачах, стоящих перед молодежью, чтобы виновные в этой трагедии понесли должное наказание.
Ректор отметил, что семьи шехидов и инвалиды всегда окружены заботой и вниманием азербайджанского государства и были приняты важные меры для улучшения их уровня жизни и решения социальных проблем.
Заведующий кафедрой языков и общественных наук, доцент Илькин Алимурадов в своем выступлении сказал, что наша цель – еще раз донести до мирового сообщества правду о Ходжалинском геноциде. Он отметил, что мероприятия в этом направлении, памятные церемонии демонстрируют крепкое единство азербайджанского народа, почтение памяти наших шехидов и решимость в восстановлении территориальной целостности нашей страны.
Преподаватель АИТ, доктор философии по философии Вугар Самедов выступил с докладом на тему «Шехидство в Исламе». Он говорил о шехидстве в Исламе, любви к Родине и важности ее защиты. Он сказал, что борьба с врагом для защиты Родины - это самый высокий духовный уровень, которого может достичь мусульманин.
Затем преподаватель АИТ, доктор философии по истории Рашад Мустафа выступил с докладом на тему «Исторический взгляд на Ходжалинскую трагедию». Он сказал, что с целью создания «Великой Армении» за счет наших исторических земель с конца 80-х годов прошлого столетия армянские палачи время от времени совершали кровавые преступления против азербайджанцев, убивали, репрессировали и депортировали наших соотечественников. Армяне провели этнические чистки и оккупировали часть нашей территории. В результате наш народ неоднократно подвергался жестоким лишениям, национальным трагедиям и бедам.
Р. Мустафа напомнил исторические факты Ходжалинской трагедии, которая является продолжением политики оккупации и геноцида азербайджанского народа. В ночь с 25 на 26 февраля 1992 года азербайджанцы были убиты с особой жестокостью во время нападения армянских палачей на Ходжалы. Среди убитых были также старики, женщины и дети. Гражданские лица пропали без вести, были взяты в плен, а их семьи уничтожены.