Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda imtahan prosesi ilə əlaqədar “Açıq qapı” günü keçiriləcək
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) payız semestrinin qış imtahan sessiyası ilə əlaqədar 17 yanvar 2020-ci il tarixdə “Açıq qapı” günü keçiriləcək.
KİV, qeyri-hökumət təşkilatları, valideynlər, və digər ictimaiyyət nümayəndələri təşkil olunacaq “Açıq qapı” günündə iştirak edə, imtahan sessiyasını yaxından izləyə bilərlər.
“Açıq qapı” günündə imtahan prosesini izləyənlərə 2019-2020-ci tədris ili payız semestri imtahan sessiyasının mövcud qaydalara uyğun təşkil edilməsi, tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsində şəffaflığın və obyektivliyin təmin olunması, imtahan sessiyasının mövcud normativ sənədlər əsasında keçirilməsi məqsədilə təhsil müəssisəsində hansı tədbirlərin görüldüyü barədə məlumat veriləcək. Onlar, eyni zamanda, imtahan keçirilən auditoriyalarda olub, ayrı-ayrı fənlər üzrə qış imtahan sessiyasının prosesini izləyə biləcəklər.
Qeyd edək ki, imtahanlar ictimaiyyətə açıq təşkil olunur. Sessiyaya nəzarət aparıcı təhsil ekspertləri, qeyri-hökumət təşkilatları, media nümayəndələri və bir tələbədən ibarət İctimai Nəzarət Şurası tərəfindən həyata keçirilir. İmtahanlarda şəffaflığın təmin olunması üçün ictimaiyyət nümayəndələri və tələbələrin valideynlərinin iştirakına şərait yaradılması məqsədilə müvafiq tədbirlər həyata keçirilib.

Azerbaijan Institute of Theology (AIT) will organize Open Door days on January 17, 2020, concerning the winter examination session.
Media, non-governmental organizations, students’ parents and public representatives can attend Open Days and observe examination process.
The attendees will be informed about organizing exams according to existing rules, ensuring transparency and objectivity in the assessment of students’ knowledge and holding exam session according to appropriate normative documents. They will also have opportunity to visit exam venues and observe the session held on different subjects.
It should be noted that exams are open to public. The sessions are controlled by the leading educational experts, representatives of non-governmental organizations and media as well as Public Supervisory Board which includes a student representative. Necessary activities have been implemented to ensure transparency as wel as the participation of students and their parents in the process.