Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda 15 sentyabr – Bilik Günü münasibətilə onlayn iclas keçirilib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) yeni tədris ilinin başlanması ilə bağlı onlayn iclas keçirilib. “Microsoft Teams” platforması üzərindən təşkil olunan iclasda Aİİ-nin rəhbər heyəti, müəllimləri və tələbələri iştirak ediblər.
İclasda çıxış edən Aİİ-nin rektoru, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Aqil Şirinov yeni tədris ilinin başlanması münasibətilə müəllim və tələbələri təbrik edib. Rektor yeni tədris ilinin Azərbaycan Respublikası ərazisində koronavirus (COVID-19) pandemiyasının yayılmasının qarşısının alınması məqsədilə ölkə ərazisində yerləşən bütün təhsil müəssisələrində tədris, təlim-tərbiyə prosesinin yeni qaydalarla başlanması haqqında danışıb.
Rektor yeni dərs ilinin distant formada təşkili, xüsusi karantin rejiminin tələblərinə ciddi şəkildə riayət olunmasının təmin edilməsi barədə ətraflı məlumat verib.
Daha sonra Aİİ-nin Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektoru, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Mübariz Camalov çıxış edərək, yeni qaydalarla başlayacaq tədris ilinin təşkili qaydalarından bəhs edib. Yeni tədris ilində dərslərin Təhsil Nazirliyinin tövsiyəsinə uyğun olaraq, distant (məsafədən) “Microsoft Teams” platforması üzərindən keçiriləcəyini qeyd edən prorektor bu proqramın üstünlüklərindən danışaraq, tələbələrin dərslərdə fəal şəkildə iştirak etmələrini, proqramın üstünlüklərindən yararlanmağı tövsiyə edib.
İclas tələbələri maraqlandıran suallar ətrafında müzakirələrlə davam edib.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın qərarına əsasən, ölkə üzrə xüsusi karantin rejiminin tətbiqi qaydalarına uyğun olaraq, həmçinin Təhsil Nazirliyinin müvafiq əmri ilə Aİİ-də 2020-2021-ci tədris ili 15 sentyabr 2020-ci il tarixdə bakalavriat və magistratura səviyyələrinin II və yuxarı kurs tələbələri üçün distant formada başlayıb.

В Азербайджанском институте теологии состоялось онлайн-заседание, посвященное Дню знаний
В Азербайджанском институте теологии (АИТ) состоялось онлайн-заседание в связи с началом нового учебного года. В заседании, организованном на платформе Microsoft Teams, приняли участие руководящий состав, преподаватели и студенты АИТ.
Выступивший на заседании ректор АИТ, доктор философии по теологии Агиль Ширинов поздравил преподавателей и студентов по случаю начала нового учебного года. Ректор рассказал о новых правилах, внедренных в образовательном, учебно-воспитательном процессе во всех образовательных учреждениях, расположенных на территории Азербайджанской Республики, с целью предотвращения распространения пандемии коронавируса (COVID-19).
Ректор предоставил подробную информацию об организации нового учебного года в дистантной форме, обеспечении строго соблюдения требований особого карантинного режима.
Выступивший далее проректор АИТ по организации обучения и учебным технологиям, доктор философии по философии, доцент Мубариз Джамалов, рассказал о новых правилах организации учебного года. Проректор отметил, что в новом учебном году по рекомендации Министерства образования уроки будут проведены дистанционно на платформе Microsoft Teams, дал информацию о преимуществах этой программы и порекомендовал студентам принимать активное участие на уроках и пользоваться преимуществами программы.
В ходе заседания были обсуждены вопросы, интересующие студентов.
Отметим, что согласно решению Оперативного штаба при Кабинете министров Азербайджанской Республики в соответствии с правилами особого карантинного режима, внедренного в стране, а также на основании соответствующего приказа Министерства образования в АИТ для студентов II и старших курсов уровня бакалавриата и магистратуры 2020-2021 учебный год стартовал 15 сентября 2020 года в дистанционной форме.