Aİİ-də İslamşünaslıq ixtisasına qəbul olunmaq istəyən abituriyentlər üçün müsahibə mərhələsi başlayıb
09 Sentyabr, 2020
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) 9 sentyabr 2020-ci il tarixdə III ixtisas qrupu üzrə bakalavr pilləsinin İslamşünaslıq ixtisasına qəbul olunmaq istəyən abituriyentlər üçün müsahibə mərhələsi başlayıb. Müsahibə sentyabrın 16-dək davam edəcək.
Qeyd edək ki, Dövlət İmtahan Mərkəzinin (DİM) saytında müsahibə mərhələsində iştirak etmək üçün qeydiyyat avqustun 31-dən sentyabrın 2-dək aparılıb. Ümumilikdə, 174 abituriyent qeydiyyatdan keçib.
Abituriyentlərin dünyagörüşü səviyyələrinin və İslamşünaslıq ixtisasına maraqlarının müəyyənləşdirilməsi məqsədilə DİM tərəfindən Dini-Psixoloji Komissiya (DPK) yaradılıb. Komissiyanın tərkibinə ilahiyyat sahəsi üzrə mütəxəssislər, ekspertlər, psixoloqlar, Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu və DİM-in əməkdaşları daxil ediliblər.
Müsahibə zamanı abituriyentlərin ümumi dini bilikləri, İslamşünaslıq ixtisasına uyğunluqları, gələcəkdə din xadimi kimi fəaliyyət göstərməyə münasibətləri, insanlarla ünsiyyət bacarıqları, xitabət və natiqlik qabiliyyətləri qiymətləndirilir, psixoloji vəziyyəti, yaradıcı təfəkkür imkanları yoxlanılır.
Müsahibədən məqbul qiymət almış abituriyentlər ixtisas seçimi zamanı digər ixtisaslarla yanaşı, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun İslamşünaslıq ixtisasını da seçə biləcəklər.
Məlumat üçün bildirək ki, DPK ölkədə koronavirus (COVID-19) pandemiyasının daha geniş yayılmasının qarşısını almaq məqsədilə Operativ Qərargahın tətbiq etdiyi xüsusi karantin rejimi qaydalarına uyğun olaraq fəaliyyət göstərir.
Qeyd edək ki, Komissiya Bakı şəhəri Əhməd Cəmil, 41/A ünvanında – Bakı Dövlət Universitetinin keçmiş İlahiyyat fakültəsinin inzibati binasında təşkil olunacaq.
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda təhsil tam ödənişsizdir. Aİİ Azərbaycan xalqının tarixi ənənələrə söykənən və dövlət siyasətinin məntiqi nəticəsi olan yüksək dini-mənəvi mühitin qorunub saxlanılması, inkişafı və dini fəaliyyət sahəsində yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasının təmin edilməsi məqsədilə müasir təhsil standartları və müvafiq sahədə dünya təcrübəsi əsasında fəlaiyyət göstərir. İnstitutda müasir sosial elmlərin metodları əsasında İslamla yanaşı, digər dünya dinlərinin inanc, ibadət, əxlaq sistemi və ictimai strukturları, həmçinin, dini elmlərlə yanaşı fəlsəfə, sosiologiya, psixologiya, multikulturalizm və s. sosial və humanitar elmlər də tədris olunur.

Interviews for Islamic Stuides applicants began at AIT
On September 9, 2020, Azerbaijan Institute of Theology (AIT) began to hold interviews for applicants who applied to the bachelor's degree in Islamic Studies. The interview will last until September 16.
The registration for the interview was held on the website of the State Examination Center (SEC) from August 31 to September 2. 174 applicants were registered.
The State Examination Center (SEC) established the Religious-Psychological Commission (RPC) to evaluate applicants’ level of knowledge and their interest in Islamic studies.
The commission includes specialists in the field of theology, experts, psychologists, employees of the State Committee on Religious Associations of the Republic of Azerbaijan, Azerbaijan Institute of Theology and SEC.
During the interview, the commission will evaluate applicants' general outlook, religious knowledge, eligibility for Islamic studies major, their willing to work as a religious leader in the future, communication skills, public speaking skills, psychological condition and creative thinking.
Applicants who pass the interview successfully will also be able to apply to Islamic Studies major.
It should be noted that the The Religious Psychological Comission operates in accordance with the rules of a special quarantine regime applied by the Operations Headquarters to prevent the spread of the coronavirus (COVID-19) pandemic in the country.
The interviews are held at Ahmad Jamil, 41 / A, Baku, in the administrative building of the former Faculty of Theology of Baku State University.
Education at Azerbaijan Institute of Theology is tuition free. AIT activity is based on the world modern educational standards and aims to prepare highly qualified specialists as well as to preserve religious environment based on the historical traditions of the Azerbaijani people and the logical result of state policy. The Institute also offers the classes for the beliefs, worship, moral system and social structures of other world religions, as well as philosophy, sociology, psychology, multiculturalism, etc., along with religious sciences. social sciences and humanities based on the methods of modern social sciences.