Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu maarifləndirmə tədbirlərinə tədbirlərinə başlayıb
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) fəaliyyəti, təhsil imkanları barədə ictimaiyyətin məlumatlandırılması, eyni zamanda, 2023-2024-cü tədris ili üzrə ali təhsil müəssisəsinə yüksəkintellektli və savadlı gənclərin cəlb olunmaları məqsədilə respublikanın bir sıra bölgələrində yerləşən orta məktəblərin yuxarı sinif şagirdləri üçün maarifləndirici xarakterli məlumatlandırma tədbirlərinə başlanılıb. İnstitutun ilk səfəri Qaradağ rayonuna olub.
Tədbirdə abituriyentlər, orta məktəb müəllimləri, aidiyyəti dövlət qurumlarının nüməyəndələri, din xadimləri iştirak ediblər.
Qaradağ Rayon İcra Hakimiyyəti başçısının müavini Təranə İsmayılova tədbiri giriş sözü ilə açaraq qeyd edib ki, Respublika Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizdə təhsil sisteminin inkişafı ilə bağlı aparılan islahatlar, eyni zamanda, gənclərimizin yüksəkintellektli savadlı kadrlar kimi yetişmələri üçün həyata keçirilən tədbirlər dövlət siyasətinin başlıca istiqamətlərindəndir.
T.İsmayılova daha sonra tədbir iştirakçılarına Aİİ haqqında məlumat verərək bildirib ki, hazırda dövlət-din münasibətlərinin sağlam təməllər üzərində inkişafı, eyni zamanda, milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunması istiqamətində ali təhsil müəssisəsinin fəaliyyəti təqdirəlayiqdir.
Aİİ-nin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru Mirniyaz Mürsəlov ali təhsil müəssisəsinin yaranması, fəaliyyəti və qarşıda duran hədəfləri barədə geniş məlumat verib.
M.Mürsəlov bildirib ki, ali təhsil müəssisəsinin əsas məqsədi sağlamdüşüncəli, Vətənini sevən, milli məfkurəyə sahib, mənəvi dəyərlərimizi qoruyan din xadimləri və dinşünas mütəxəssislərin cəmiyyətə inteqrasiyasını təmin etməkdir. Ölkəmizdə mövcud olan sağlam dini mühiti qorumağın vacibliyini qeyd edən M.Mürsəlov vurğulayıb ki, yad qüvvələrin bu birgəyaşayış ənənəmizə, tolerant mühitimizə xələl gətirməsinə imkan verməməliyik.
M.Mürsəlov daha sonra İnstituta qəbul olunacaq hər bir abituriyentin dövlətin qayğı və diqqəti ilə yaradılmış lazımi şəraitdən, ödənişsiz təhsil və digər imtiyazlardan tam yararlanacağını bildirib. Həmçinin onların yeməkpulu ilə təmin ediləcəklərini, dərslərdən əlavə, ödənişsiz xarici dil kurslarında iştirak edəcəklərini və digər üstünlüklərə sahib olacaqlarını da nəzərə çatdırıb.
İlahiyyat İnstitutu Dinşünaslıq kafedrasının müdiri Anar Qafarov tələbələrin daha yaxşı təhsil almaları üçün ali təhsil müəssisəsində yaradılan şəraitdən söhbət açıb, həmçinin tədris prosesi, keçirilən fənlər haqqında məlumat verib. Qeyd edib ki, İnstitut kollektivi gənclərin zəngindünyagörüşlü, dərin dini və dünyəvi biliklərə yiyələnən bacarıqlı kadrlar kimi yetişmələri istiqamətində səylə çalışır.
Ali təhsil müəssisəsinin rektor köməkçisi Emin Orucov çıxışında abituriyentlərə İnstituta qəbul şərtləri barədə məlumat verib. Bildirib ki, Aİİ-də magistratura və doktorantura səviyyələri üzrə də qəbul aparılır. E.Orucov xarici dillərə yiyələnmək imkanları; təqaüd proqramları; xaricdə təhsil; tələbələrin sosial həyatı; yay və qış məktəbləri haqqında da ətraflı bəhs edib.
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi (DQİDK) Bakı şöbəsinin əməkdaşı Elşən Quliyev gənclərin milli-mənəvi dəyərlərə bağlı formada böyümələrinin vacibliyinə toxunub. E.Quliyev Azərbaycanda ödənişsiz tədris həyata keçirən yeganə ali dini təhsil müəssisəsi olan Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda təhsil almağın üstünlükləri və gələcək perspektivləri barədə fikirlərini bölüşüb.

Азербайджанский институт теологии начал просветительские мероприятия
В целях информирования общественности о деятельности Азербайджанского института теологии (АИТ) и о возможностях в сфере образования, а также для привлечения высокоинтеллектуальной и образованной молодежи в высшее учебное заведение в 2023-2024 учебном году, в ряде регионов республики стартовали мероприятия просветительского характера для учащихся старших классов средних школ. Первый визит института состоялся в Гарадагский район.
В мероприятии приняли участие абитуриенты, учителя средних школ, представители соответствующих государственных структур и религиозные деятели.
Открывая мероприятие вступительным словом, заместитель главы Исполнительной власти Гарадагского района Тарана Исмаилова отметила, что реформы, проводимые под руководством Президента республики Ильхама Алиева в связи с развитием системы образования в нашей стране, а также меры, проводимые для подготовки нашей молодежи в качестве высокоинтеллектуальных и образованных кадров, являются одними из основных направлений государственной политики.
Затем Т.Исмаилова проинформировала участников мероприятия об АИТ, отметив, что деятельность высшего учебного заведения в направлении развития государственно-религиозных отношений на прочном фундаменте, а также сохранения наших национально-духовных ценностей заслуживает похвалы.
Проректор по науке и инновациям АИТ Мирнияз Мурсалов подробно рассказал о создании, деятельности и предстоящих целях высшего учебного заведения.
По словам М.Мурсалова, основной целью высшего учебного заведения является обеспечение интеграции в общество религиозных деятелей и специалистов-религиоведов, здравомыслящих, любящих свою Родину, придерживающихся национальной идеологии и сохраняющих наши духовные ценности. Отмечая важность сохранения здорового религиозного климата, существующего в нашей стране, М.Мурсалов подчеркнул, что мы не должны позволять силам извне наносить ущерб этой традиции сосуществования и толерантной среде.
Далее М.Мурсалов сообщил, что каждый абитуриент, принятый в институт, сможет в полной мере воспользоваться всеми необходимыми условиями, созданными с заботой и вниманием государства, бесплатным образованием и другими льготами. Также он заявил, что они будут обеспечены питанием, а помимо занятий, смогут посещать бесплатные курсы иностранных языков и получать другие преимущества.
Заведующий кафедрой религиоведения Института теологии Анар Гафаров рассказал об условиях, созданных в учебном заведении для лучшего обучения студентов, а также об учебном процессе и преподаваемых дисциплинах. Он заявил, что коллектив Института прилагает все усилия для подготовки молодежи в качестве квалифицированных кадров с богатым мировоззрением, глубокими религиозными и светскими знаниями.
В своем выступлении помощник ректора высшего учебного заведения Эмин Оруджев проинформировал абитуриентов об условиях приема в институт. Он отметил, что в АИТ также ведется прием на магистратуру и докторантуру. Э.Оруджев также подробно рассказал о возможности изучать иностранные языки, стипендиальных программах, обучении за рубежом, общественной жизни студентов, летних и зимних школах.
Сотрудник бакинского отделения Государственного комитета по работе с религиозными организациями (ГКРРО) Эльшан Гулиев подчеркнул важность воспитания молодежи в соответствии с национально-духовными ценностями. Э.Гулиев поделился своими мыслями о преимуществах и перспективах обучения в Азербайджанском институте теологии, единственном в Азербайджане высшем религиозном учебном заведении, осуществляющем обучение на бесплатной основе.