Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu Bakının Binəqədi rayonunda abituriyentlərlə görüş təşkil edib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) 2020-2021-ci tədris ili üzrə İnstituta yüksəkintellektli və savadlı gənclərin cəlb olunması məqsədilə respublikanın bir sıra bölgələrində yerləşən orta məktəblərin yuxarı sinif şagirdləri üçün ənənəvi maarifləndirici xarakterli məlumatlandırma tədbirlərini davam etdirir. İnstitut növbəti tədbirini Binəqədi rayonunda keçirib.
Binəqədi Rayon İcra Hakimiyyəti başçısı aparatının ictimai-siyasi və humanitar məsələlər şöbəsinin müdir müavini-dini qurumlarla işin təşkilatçısı Şəmsi Gülverdiyev çıxışında milli-mənəvi dəyərləri qoruyub saxlamağın hər bir vətəndaşın, xüsusilə də gənclərin üzərinə düşən vəzifə olduğunu vurğulayıb. Ş.Gülverdiyev ölkədəki mövcud ictimai-siyasi sabitlik, onun dəyərləri və bu istiqamətdə görülmüş işlər barədə danışıb. Qeyd edib ki, Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında ölkəmizdə təhsil sisteminin inkişafı ilə bağlı aparılan islahatlar dövlətin həyata keçirdiyi sosial siyasətin başlıca istiqamətlərindən birini təşkil edir.
Aİİ-nin rektoru Ceyhun Məmmədov Ulu Öndər Heydər Əliyevin strateji kursunun layiqli davamçısı ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin təhsil sahəsində apardığı islahatlar haqqında danışıb. Qeyd edib ki, bu istiqamətdə atılan addımlar Azərbaycan xalqının xoş gələcəyinə xidmət göstərəcək səviyyədə uğurla davam etdirilir. Bu sahədə görülən genişmiqyaslı işlər ölkəmizdə savadlı, istedadlı gənc nəslin yetişməsinə, təhsilin böyük nailiyyətlər əldə etməsinə gətirib çıxarır.
C.Məmmədov tədbir iştirakçılarına Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun fəaliyyəti haqqında geniş məruzə edib. O, İnstitutun yaranma tarixi, fəaliyyət istiqamətləri, həyata keçirdiyi layihələr və beynəlxalq əlaqələri barədə məlumat verib. Tələbə-müəllim münasibətlərindən bəhs edən rektor gənclərin hərtərəfli inkişafı, milli-mənəvi dəyərlər ruhunda tərbiyəsi və keyfiyyətli təhsil almaları üçün ali təhsil müəssisəsində lazımi şərait yaradıldığını nəzərə çatdırıb.
Aİİ İlahiyyat fakültəsinin dekanı Mirniyaz Mürsəlov tədris olunan fənlər, ixtisaslar haqqında məlumat verib. İnstituta qəbul olunacaq abituriyentlərin bütün dinlər haqqında dərin biliklərə sahib olacaqlarını bildirib. Qeyd edib ki, ali təhsil müəssisəsində dərslər ingilis və ərəb dillərində sərbəst şəkildə mühazirə oxuya bilən, öz sahəsində dərin biliyə malik alimlər tərəfindən aparılır.
Aİİ-nin Magistratura və doktorantura şöbəsinin müdiri Fidan Yusifova təqdimatla çıxış edərək, ali təhsil müəssisəsinə qəbul prosesinin hansı formada təşkil olunduğu, həmçinin mövcud ixtisaslar haqqında geniş məlumat verib. Qeyd edib ki, İnstituta qəbul olunmuş hər bir abituriyent dövlətin qayğı və diqqəti ilə yaradılmış lazımi şəraitdən, ödənişsiz təhsil və digər imtiyazlardan tam yararlanacaq. F.Yusifova tələbələrin ödənişsiz geyim və yeməklə təmin ediləcəklərini, dərslərdən əlavə, ayrıca xarici dil kurslarına cəlb olunacaqlarını və digər üstünlüklərə yiyələnəcəklərini bildirib.

Azerbaijan Institute of Theology organizes a meeting with university applicants in Binagadi district
14 February, 2020
Azerbaijan Institute of Theology (AIT) continues its promotional events for school students in the regions of Azerbaijan with the aim of attracting high-level and intellectual students for the 2020-2021 academic year. The Institute held its next event in Binagadi district.
Shamsi Gulverdiyev, Head of the Social-Political and Humanitarian Affairs Department at Binagadi District Executive Power, noted that preserving national and moral values is the duty of every citizen, especially young people. Sh.Gulverdiyev touched upon the present socio-political stability in the country, its values and the work implemented in this direction. He noted that reforms under the leadership of President Ilham Aliyev concerning the development of the education system in the country are the main directions of the state social policy.
AIT rector Jeyhun Mammadov mentioned the educational reforms carried out by Ilham Aliyev, worthy follower of National Leader Heydar Aliyev’s strategic course. He said steps taken in this direction which promise to yield good results are being continued. The wide scope of work implemented in this direction will lead to the development of intellectual and talented youth and achievement in education.
Jeyhun Mammadov informed the event participants comprehensively about the Institute activities. He mentioned the history of the Institute, activity directions, implemented projects and international relations. Touching upon student-teacher relations, the Rector noted that all the necessary conditions were created for the quality of education and students’ upbringing in national and spiritual atmosphere at AIT.
Mirniyaz Mursalov, Dean of the faculty of Theology, informed the meeting participants about the subjects and majors at AIT. He noted that students will gain profound knowledge about all religions, including Islam. He emphasized that the lectures are delivered by the scholars who have profound knowledge on their field and have English and Arabic skills.
Fidan Yusifova, Head of the Department of Graduate Studies at AIT, delivered a presentation on admission rules to the Institute and existing majors. She noted that each student will benefit from the necessary conditions, tuition-free education and other privileges created by the state. F. Yusifova said students will be provided with free uniforms, food, foreign language courses and other advantages.