İlahiyyat İnstitutunun İslamşünaslıq ixtisasının bir qrup tələbəsi Heydər məscidini ziyarət edib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) İslamşünaslıq ixtisasının bir qrup tələbəsi ulu öndər Heydər Əliyevin adını daşıyan Heydər məscidini ziyarət edib.
Tələbələr Heydər məscidində təşkil olunan Vəhdət namazında iştirak ediblər. Bu mərasimdə məzhəbindən asılı olmayaraq, bütün müsəlmanlar bir araya gələrək birlikdə namaz qılır, dualar edirlər.
Heydər məscidində qılınan Vəhdət namazı, artıq ənənə halı alıb. Bu isə dini dözümsüzlüyün, irqi ayrı-seçkiliyin və islamofobiyanın geniş yayıldığı müasir dövrümüzdə bütün dünyaya həmrəylik və sülh mesajıdır. Bu mesaj tolerantlıq və multikulturalizm mərkəzi olan Azərbaycanın bütün dünyada nüfuzunun daha da artmasına xidmət edir.
Tələbələrə məlumat verilib ki, Cənubi Qafqazın ən böyük məscidi olan Heydər məscidi Prezident İlham Əliyevin tapşırığı ilə inşa edilib. 2014-cü il dekabrın 26-da istifadəyə verilən ibadətgah 12 min kvadratmetr ərazidə tikilib. Dörd minarəsi olan məsciddə dindarların sərbəst şəkildə ibadət etmələri üçün hər cür şərait yaradılıb.
Ziyarət zamanı Heydər məscidinin imamları tələbələr ilə müxtəlif mövzular ətrafında müzakirələr aparıb, onları maraqlandıran sualları cavablandırıblar.
Aİİ tələbələrin dünyagörüşünün formalaşdırılması, onların intellektual səviyyəsinin, mənəvi dünyasının zənginləşdirilməsi, vətənpərvərlik hisslərinin gücləndirilməsi, sosial məsuliyyət vərdişlərinin aşılanması, o cümlədən fərdi özünüifadə bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi istiqamətində ardıcıl tədbirlər təşkil edir. Bu məqsədlə ali təhsil müəssisəsi tələbələri üçün “Avropa və Gürcüstan yəhudilərinin sinaqoquna; Cocuq Mərcanlı kəndində inşa edilmiş Şuşa şəhərindəki Gövhər ağa məscidinin bənzəri olan kənd məscidinə; Qəbələnin Nic kəndində yerləşən Alban kilsəsinə, Şamaxıda təşkil olunan “Qış məktəbi” layihəsi çərçivəsində Dəmirçi kənd məscidinə və Qafqazın ən qədim dini ocaqlarından biri Şamaxı Cümə məscidinə ziyarətlər təşkil edib.

Students of Islamic Studies major at Azerbaijan Institute of Theology (AIT) visited Heydar Mosque
Students of Islamic Studies major at Azerbaijan Institute of Theology (AIT) visited Heydar Mosque named after national leader Heydar Aliyev. The students attended Wahdat prayer organized at Heydar Mosque. Regardless of their sects, all Muslims come together and pray in this ceremony.
Wahdat Prayer at Heydar Mosque has already become a tradition. This is a message of solidarity and peace to the modern world where religious intolerance, racial discrimination and islamophobia are widespread. This message serves to enhance the influence of Azerbaijan throughout the world as the center of tolerance and multiculturalism.
The students were informed that Heydar Mosque is the largest mosque in the South Caucasus and was built on the instruction of President Ilham Aliyev. The temple, which was commissioned on December 26, 2014, was built on an area of 12,000 square meters. Every mosque has four minarets, with all the necessary conditions for comfortable usage of worshippers.
During the visit, the Imams of Heydar Mosque held discussions with students about various issues and responded to their questions.
AIT organizes consistent events for the improvement of students’ prospects, their intellectual level, spiritual world, patriotic feelings, social responsibility habits, as well as the development of self-expression skills. Accordingly, the Institute arranged visits to the synagogue of Jews of Europe and Georgia, the village mosque similar to Govhar Aga Mosque in Shusha, The Albanian Church in the Nij village of Gabala, Damirchi village mosque and Shamakhi Juma Mosque, one of the oldest religious centers in the Caucasus within the “Winter School” project in Shamakhi.