Aİİ tələbələri Türkiyə Respublikası Dəyanət İşləri Başqanlığının Bursa Müftiliyini ziyarət ediblər
Tələbələrimiz “Yay məktəbi”nin növbəti günlərində Türkiyə Respublikası Dəyanət İşləri Başqanlığı Bursa Müftiliyini, Mehrablı məscidini ziyarət edib, eyni zamanda, Uludağa ekskursiyaya yollanıblar.
Bursa Müftiliyini ziyarət zamanı tələbələrimizə Dəyanət İşləri Başqanlığı, həmçinin onun yerlərdəki şöbələri haqqında geniş məlumat verilib. Qurumun yaranma tarixi, vəzifələri və məqsədləri barədə söhbət açılıb. Tələbələrimiz Bursa Müftiliyinin kitabxanası ilə yaxından tanış olublar.
Mehrablı məscidini ziyarət edərkən İbadət evinin 2005-ci ildən istifadəyə verildiyi diqqətə çatdırılıb. Bursa şəhərinin yeni məscidlərindən olan Mehrablı genişliyi və görünüşü ilə diqqət cəlb edir. Burada, həmçinin “Qurani-Kərim” dərsləri də tədris olunur.
“Yay məktəbi”nin sonuncu günü gənclər Uludağa ekskursiya edib, buradan Bursanın görüntüsünü izləyiblər.
Qeyd edək ki, Türkiyənin Bursa şəhərində təşkil olunan “Yay məktəbi”ndə Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu ilə yanaşı, Qazaxıstan və Qırğızıstan universitetləri İlahiyyat fakültələrinin tələbələri də iştirak edirlər. “Yay məktəbi”ndə gənclərə müxtəlif dərslərin keçirilməsi ilə bərabər, müxtəlif ilahiyyatçı alimlərin mühazirə və seminarları təşkil olunub, Bursa şəhərinin tarixi yerlərinə ekskursiyalar baş tutub.
Məlumat üçün bildirək ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu müasir təhsil standartları və dünya təcrübəsi əsasında təsis edilmiş ali təhsil müəssisəsidir. Aİİ tələbələrin elmə, təhsilə marağının artırılması və intellektual səviyyələrinin yüksəldilməsi, milli-mənəvi dəyərlərimizin təbliği məqsədilə müxtəlif tədbirlər həyata keçirir.

Студенты АИТ посетили Муфтият города Бурсы Управления по Делам Религии Турецкой Республики
В последующие дни «Летней школы» наши студенты посетили Муфтият города Бурсы Турецкой Республики, мечеть Мехраблы, а также отправились на экскурсию в Улудаг.
Во время посещения Муфтията Бурсы нашим студентам была предоставлена обширная информация об Управлении по Делам Религии, а также о его местных отделениях. Была обсуждена история, цели и задачи организации. Студенты познакомились с библиотекой Муфтията Бурсы.
Во время посещения мечети Мехраблы было отмечено, что Дом поклонения функционирует с 2005 года. Мехраблы, одна из новых мечетей в Бурсе, привлекает внимание своей обширностью и внешним видом. Здесь также преподаются уроки «Священного Корана».
В последний день «Летней школы» студенты совершили экскурсию по Улудагу и наблюдали за видом Бурсы.
Следует отметить, что в «Летней школе» наряду со студентами Азербайджанского Института Теологии также принимают участие студенты теологического факультета, приехавшие из Казахстана и Кыргызстана. Помимо проведения уроков для молодежи в «Летней школе», были организованы лекции и семинары различных ученых-богословов, а также были организованы экскурсии по историческим местам Бурсы.
Следует отметить, что Азербайджанский Институт Теологии является высшим учебным заведением, созданным на основе современных образовательных стандартов и мирового опыта. АИТ осуществляет различные мероприятия для повышения интереса студентов к науке, образованию, а также повышения интеллектуального уровня, а также для пропаганды наших национальных и моральных ценностей.