Aİİ tələbələri Türkiyə Respublikası Dəyanət İşləri Başqanlığının Bursa Müftiliyini ziyarət ediblər
Tələbələrimiz “Yay məktəbi”nin növbəti günlərində Türkiyə Respublikası Dəyanət İşləri Başqanlığı Bursa Müftiliyini, Mehrablı məscidini ziyarət edib, eyni zamanda, Uludağa ekskursiyaya yollanıblar.
Bursa Müftiliyini ziyarət zamanı tələbələrimizə Dəyanət İşləri Başqanlığı, həmçinin onun yerlərdəki şöbələri haqqında geniş məlumat verilib. Qurumun yaranma tarixi, vəzifələri və məqsədləri barədə söhbət açılıb. Tələbələrimiz Bursa Müftiliyinin kitabxanası ilə yaxından tanış olublar.
Mehrablı məscidini ziyarət edərkən İbadət evinin 2005-ci ildən istifadəyə verildiyi diqqətə çatdırılıb. Bursa şəhərinin yeni məscidlərindən olan Mehrablı genişliyi və görünüşü ilə diqqət cəlb edir. Burada, həmçinin “Qurani-Kərim” dərsləri də tədris olunur.
“Yay məktəbi”nin sonuncu günü gənclər Uludağa ekskursiya edib, buradan Bursanın görüntüsünü izləyiblər.
Qeyd edək ki, Türkiyənin Bursa şəhərində təşkil olunan “Yay məktəbi”ndə Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu ilə yanaşı, Qazaxıstan və Qırğızıstan universitetləri İlahiyyat fakültələrinin tələbələri də iştirak edirlər. “Yay məktəbi”ndə gənclərə müxtəlif dərslərin keçirilməsi ilə bərabər, müxtəlif ilahiyyatçı alimlərin mühazirə və seminarları təşkil olunub, Bursa şəhərinin tarixi yerlərinə ekskursiyalar baş tutub.
Məlumat üçün bildirək ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu müasir təhsil standartları və dünya təcrübəsi əsasında təsis edilmiş ali təhsil müəssisəsidir. Aİİ tələbələrin elmə, təhsilə marağının artırılması və intellektual səviyyələrinin yüksəldilməsi, milli-mənəvi dəyərlərimizin təbliği məqsədilə müxtəlif tədbirlər həyata keçirir.

AIT students visited Bursa Provincial Mufti in the Republic of Turkey
AIT students visited the Directorate of Religious Affairs in Turkey, Bursa Provincial Mufti and Mehrabli Mosque during summer school.
During the visit to the Bursa Provincial Mufti students were informed about the Directorate of Religious Affairs in Turkey as well as its branches in the regions. The history of the institution, aims and duties were discussed in the meeting. The students familiarized themselves with the library of Bursa Provincial Mufti.
During the visit to Mehrabli Mosque, it was noted that the Mosque was put into public use in 2005. Being one of the youngest mosques in Bursa, Mehrabli Mosque attracts attention with its width and aesthetic beauty. It also offers Quranic classes.
On the last day of the summer school, students visited Uludag and watched the full panorama of the city.
It should be noted that students of theological faculties from Kazakhstan and Kyrgyzstan participate in the summer school together with the students of Azerbaijan Institute of Theology. The summer school organizes seminars and conferences with the participation of theologians and visits to the historical places of Bursa.
Azerbaijan Institute of Theology is a higher education institution based on modern and global educational standards. AIT organizes various events to develop students’ interest in science, education, their intellectual level and promote national values.