Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) rektoru Ceyhun Məmmədov Rusiya Federasiyasının paytaxtı Moskva şəhəri Rusiya Milli Nüvə Tədqiqatları Universitetində keçirilən “Elm və təhsil məkanında ilahiyyat: din, mədəniyyət və maarif” mövzusunda Üçüncü Beynəlxalq Elmi Konfransda iştirak edib.
Konfransda Rusiyanın dini təhsil müəssisələrinin rəhbər və alimləri iştirak ediblər.
Aİİ rektoru Ceyhun Məmmədov konfransda “Müasir dövrdə Azərbaycanda din təhsili” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Rektor diqqətə çatdırıb ki, din təhsili hər bir ölkə üçün vacib məsələlərdən biridir. Bir çox müsəlman ölkələrində olduğu kimi, Azərbaycanda da din təhsili və dini tədris müəssisələrinin yaradılması İslamın bu bölgədə yayıldığı ilkin dövrlərə təsadüf edir.
C.Məmmədov bildirib ki, ölkəmiz müstəqilliyini əldə etdikdən sonra, milli-mənəvi və dini dəyərlərin yenidən öz əvvəlki mövqeyini bərpa etməsi üçün bir çox addımlar atılıb. Rektor vurğulayıb ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun yaradılması bunu əyani olaraq sübut edir.
Daha sonra Aİİ rəhbəri Ceyhun Məmmədov Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu haqqında məlumat verib. Qeyd edib ki, ali təhsil müəssisəsi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 9 fevral 2018-ci il tarixli sərəncamı ilə yaradılıb. O, ali təhsil müəssisəsində mövcud ixtisaslar, təqaüd proqramları, ödənişsiz təhsil imkanları, İnstitutun beynəlxalq əlaqələri, xarici universitetlərlə bağlanmış müqavilələr, həmçinin əldə olunan nailiyyətləri konfrans iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. Bildirib ki, İnstituta qəbul olunmuş hər bir abituriyent dövlətin qayğı və diqqəti ilə yaradılmış lazımi şəraitdən, ödənişsiz təhsil və digər imtiyazlardan tam yararlanır. Rektor gənclərin milli-mənəvi təlim və tərbiyəsində dini təhsilin həyata keçirilməsinin həlledici əhəmiyyətə malik olduğunu qeyd edib.
Məlumat üçün bildirək ki, konfrans ilahiyyat elminin inkişafı, gənc nəslin milli-mənəvi, əxlaqi və vətənpərvərlik ruhunda tərbiyəsi, təhsil sistemində dinlərin öyrənilməsinin əhəmiyyəti baxımından ümum-Rusiya miqyasında mühüm hadisələrdən biridir.

AIT rector attends the 3rd International Scientific Conference in Moscow
Jeyhun Mammadov, Rector of Azerbaijan Institute of Theology has attended the 3rd International Scientific Conference on Theology in a Modern-Day Scientific Educational Space held at Russian National Research Nuclear University in Moscow.
The conference was attended by leaders and scholars from Russian religious educational institutions.
AIT rector Jeyhun Mammadov delivered a presentation on Religious Education in Modern Azerbaijan. The Rector emphasized that religious education is an important issue for each country. As in many Muslim countries, religious educational institutions were opened in Azerbaijan at the time when Islam spread in this region.
Jeyhun Mammadov noted that many activities have been implemented to restore the position of national and moral values after the country gained its independence. The Rector emphasized that the establishment of Azerbaijan Institute of Theology is an obvious example of this.
AIT rector Jeyhun Mammadov further informed the participants about Azerbaijan Institute of Theology. He noted that the Institute has been established by President Ilham Aliyev’s decree dated February 9, 2018. He mentioned current majors, scholarship programs, tuition-free education, international relations, agreements signed with different universities and achievements. The Rector stressed that each student can benefit from the state care and attention, tuition-free education and other privileges. He also emphasized the crucial importance of religious education in the development and education of young people.
The conference is one of the most important events in Russia from the aspect of the development of theology, education of the younger generation in the spirit of patriotism and the importance of learning religion in the education system.