Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) Dillər və ictimai fənlər kafedrasının müdiri, dosent İlkin Əlimuradov İraq Respublikasının paytaxtı Bağdad şəhərində “Beyt əl-Hikmə” Elm və Düşüncə Mərkəzi tərəfindən “İmam Əli ibn Əbu Talib (ə.s) iman, düşüncə və əməldir. Onun həyatından ilham alan islahatçı baxışlar” mövzusunda təşkil edilən Beynəlxalq Elmi Konfransda iştirak edib.
İslam dininin görkəmli şəxsiyyətlərindən olan Həzrət Əli ibn Əbu Talibin (ə.s) elmi düşüncə tərzini, ictimai, siyasi, iqtisadi fəaliyyətini, təlim-tərbiyə metodunu, “Nəhcül-Bəlağə” əsəri üzərində aparılmış ədəbi, linqvistik, şərqşünaslıq və s. araşdırmaları əhatə edən Beynəlxalq Elmi Konfransda Azərbaycan, Türkiyə, İran, Tunis, Bəhreyn, Küveyt, Almaniya və digər ölkələrin müxtəlif elm-təhsil müəssisələrindən nüfuzlu alim və mütəxəssislər iştirak ediblər.
Konfransda dosent İlkin Əlimuradov “İmadəddin Nəsiminin poeziyasında İmam Əlini (ə.s) mədh motivləri (ədəbi tədqiqatlar və azərbaycanlı şərqşünasların araşdırmaları əsasında)” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
İ.Əlimuradov çıxışında Azərbaycanın qədim tarixindən, mədəniyyətindən, alimlərimizin islam mədəniyyətinin formalaşmasındakı oynadıqları rolundan bəhs edib. Azərbaycanın ədəbi və tarixi irsinin öyrənilməsində ərəb dilinin əhəmiyyətini qeyd edən İ.Əlimuradov ərəb ölkələri ilə ölkəmiz arasında mövcud olan tarixi, ədəbi, elmi və mədəni əlaqələrin genişliyi haqqında tədbir iştirakçılarına məlumat verib. İ.Əlimuradov məruzəsində dahi Azərbaycan şairi İmadəddin Nəsiminin həyat və yaradıcılığından ətraflı şəkildə bəhs edib, müvafiq şeir nümunələrinə istinad etməklə, azərbaycanlı mütəfəkkirin İmam Əliyə (ə.s) həsr etdiyi mədhiyyələri ölkəmizin ədəbiyyatşünas və şərqşünas alimlərinin tədqiqatları əsasında şərh edib. Eyni zamanda bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Sərəncamı ilə 2019-cu il ölkəmizdə “Nəsimi İli” elan olunub.
Qeyd edək ki, İ.Əlimuradovun məqaləsi konfransa təqdim olunan 68 mövzu arasından seçilərək çap edilmiş 24 məqalədən biridir.
İ.Əlimuradov, eyni zamanda, tədbir əsnasında konfrans iştirakçılarına Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun yaranması, səmərəli fəaliyyəti haqqında məlumat verib, onları Aİİ-nin nəşrləri ilə tanış edib.

AIT colleague delivered a speech at the international conference
Associate Professor Ilkin Alimuradov, Head of the Department of Languages and Social Sciences at AIT, attended the international academic conference on Imam Ali ibn Abu Talib is Belief, Thought and Action. Reformist Views Influenced by Him, held by Bayt al Hikma Science and Thought Center in Baghdad.
The conference covered Hazrat Ali ibn Abi Talib’s scholarly views, social, political, economic activity, teaching method, his literary and linguistic researches on Nahj ul-Balagha and was attended by scholars and specialists from various scientific and educational institutions of Azerbaijan, Turkey, Iran, Tunisia, Bahrain, Kuwait, Germany and other countries.
Associate Professor Ilkin Alimuradov delivered a lecture on “Praise of Imam Ali in the poetry of Imadaddin Nasimi” (on the example of literary studies and works of Azerbaijani researchers).
I.Alimuradov mentioned the ancient history, culture and Azerbaijani scholars’ role in the formation of Islamic culture. Noting the importance of the Arabic language in the study of the literary and historical heritage of Azerbaijan, I.Alimuradov informed the participants about the wide range of historical, literary, scientific and cultural relations between the Arab countries and our country. I. Alimuradov gave full information about the life and creativity of the great Azerbaijani poet Imadaddin Nasimi as well as discussed the Azerbaijani literary and oriental scholars’s works dedicated to Imam Ali referring to poetry examples. He also emphasized the declaration of 2019 as the Year of Nasimi by the order of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev.
I.Alimuradov’s article is one of the 24 articles selected from 68 for publication.
I.Alimuradov also informed the conference attendees about the establishment and effective activities of Azerbaijan Institute of Theology and familiarized them with the publications of the Institute.