Aİİ-nin Dinşünaslıq kafedrasının müəllimi beynəlxalq simpoziumda iştirak edib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu Dinşünaslıq kafedrasının müəllimi fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Anar Qafarov Türkiyə Respublikası Ağrı şəhəri İbrahim Çeçen Universitetində keçirilən İslam dünyasının elm və mədəniyyət tarixçisi professor Fuat Sezginin həyat və yaradıcılığına həsr olunmuş “III Beynəlxalq Əhmədi-Hani Simpoziumu”nda iştirak edib.
Bir çox ölkədən 80 məruzəçinin çıxış etdiyi simpoziumda prof. Fuat Sezginin şəxsiyyəti, elmi fəaliyyəti, əsərləri, dünya elm tarixinə və bəşəriyyətə verdiyi töhfələr haqqında geniş müzakirələr aparılıb. Dosent Anar Qafarov simpoziumda “İslam dünyası elmi baxımdan niyə tənəzzülə uğradı? Fuad Sezgin görüşləri müstəvisində” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
A.Qafarov F.Sezginin bu məsələ ilə bağlı qeyd etdiyi mühüm məqamlardan söhbət açaraq, İslam dünyasının elmi baxımdan zəifləməsinin və durğunluq dövrü yaşamasının tarixi, siyasi və elmi səbəblərini açıqlayıb. “Beytül-hikmə” Tərcümə Mərkəzinin fəaliyyətindən söhbət açan A.Qafarov müsəlman elm adamlarının dünya elminə verdikləri töhfələrdən bəhs edib.
Məlumat üçün bildirək ki, Aİİ-nin müəllimi dosent A.Qafarov müxtəlif beynəlxalq konfranslarda elmi mühazirələrlə çıxış edib. Tərcümə, naşir, elmi redaktor, tək və ortaq müəllifi olduğu 13 kitabı, 4 monoqrafiyası var. Ölkəmizdə və xaricdə nüfuzlu jurnallarda 20-dən çox məqaləsi nəşr edilib.

Преподаватель кафедры религиоведения в АИТ принял участие в международном симпозиуме
Преподаватель кафедры религиоведения Азербайджанского Института Теологии, доктор философии по философии, доцент Анар Гафаров принял участие в «III Международном Симпозиуме Ахмади-Хани», посвященном жизни и творчеству историка науки и культуры исламского мира профессора Фуата Сезгина, проведенном в Университете Ибрагима Чечена в городе Агры Турецкой Республики.
На симпозиуме, в котором приняли участие 80 докладчиков из многих стран, были проведены широкие дискуссии о личности профессора Фуата Сезгина, его научной деятельности, его работах, его вкладе в человечество и историю мировой науки. На симпозиуме доцент Анар Гафаров выступил с докладом на тему «Почему исламский мир пришел в упадке с научной точки зрения? Взгляды Фуада Сезгина».
А. Гафаров рассказал о важных моментах, отмеченных Ф. Сезгином в связи с этим вопросом, и объяснил исторические, политические и научные причины научного упадка и периода застоя исламского мира. А. Гафаров рассказал о деятельности Переводческого Центра «Бейт-уль-Хикма» и о вкладе мусульманских ученых в мировую науку.
Следует отметить, что преподаватель АИТ А. Гафаров выступал с научными лекциями на различных международных конференциях. Он написал 13 книг и 4 монографии, в которых он участвовал как переводчик, издатель, научный редактор, автор и соавтор. В престижных журналах в нашей стране и за рубежом опубликовано более 20 его статей.