Aİİ-nin Dinşünaslıq kafedrasının müəllimi beynəlxalq forumda iştirak edib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu Dinşünaslıq kafedrasının müəllimi fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Anar Qafarov Rusiya Federasiyası Tatarıstan Respublikası Kazan Federal Universitetinin təşkilatçılığı ilə keçirilən “Multikultural dünyada İslam” mövzusunda IX Beynəlxalq Forumda iştirak edib.
Dosent Anar Qafarov “The Azerbaijani model of religious freedom” (“Din azadlığının Azərbaycan modeli”) mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
A.Qafarov Azərbaycanda dövlət-din münasibətlərinin Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası və qanunları ilə tənzimləndiyini, müxtəlif dini qurumların bu qanunlar çərçivəsində fəaliyyət göstərmələri üçün ölkədə tolerant və multikultural mühitin mövcud olduğunu nəzərə çatdırıb. Bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev Ümummilli Lider Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu din siyasətini uğurla davam etdirir.
A.Qafarov daha sonra Azərbaycanda müxtəlif dinlərin nümayəndələrinin birgəyaşayış ənənəsinin dərin kökləri olduğunu vurğulayaraq, belə bir mühitin ölkənin mənəvi həyatının təşəkkül və inkişafında böyük rol oynadığını qeyd edib. Həmçinin Azərbaycan Respublikası Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi, Qafqaz Müsəlmanları İdarəsi və Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun fəaliyyəti haqqında məlumat verib.
Qeyd edək ki, Kazan Federal Universiteti tərəfindən təşkil olunan “Multikultural dünyada İslam” mövzusunda Beynəlxalq Forum 2011-ci ildən etibarən fəaliyyət göstərir. Forumda İslamşünaslıq sahəsində aparıcı yerli və xarici alimlərin, müsəlman din xadimlərinin İslam tarixi və mədəniyyəti mövzusunda məruzələri dinlənilib.
Tədbirin əsas məqsədi elmi nailiyyətlər haqqında məlumat mübadiləsi aparmaq və bu sahədə çalışan mütəxəssisləri bir araya gətirməkdir.
Forumda Rusiya Elmlər Akademiyasının Şərqşünaslıq İnstitutu, Rusiya Şərqşünaslar Cəmiyyəti, Rusiya Elmi və Mədəni Proqramların Dəstəyi və İnkişafı Fondu, Rusiya Tarix Cəmiyyətinin Kazan Bölməsi, Tatarıstan Elmlər Akademiyası İslam Araşdırmaları Mərkəzi, Rusiya İslam İnstitutu, Rusiya Federasiyası Müsəlmanları Ruhani İdarəsi və Tatarıstan Respublikası Müsəlmanları Ruhani İdarəsinin nümayəndələri və alimləri iştirak ediblər.

Instructor of AIT Religious Studies Department has attended the international forum
Associate Professor Anar Gafarov, Instructor at the Department of Religious Studies of Azerbaijan Institute of Theology, has attended the 9th International Forum on Islam in a Multicultural World organized by Kazan Federal University in Tatarstan, Russia.
Associate Professor Anar Gafarov delivered a presentation on “The Azerbaijani Model of Religious Freedom”.
A. Gafarov noted that state-religion relations in Azerbaijan are regulated by the Constitution and laws of the Republic of Azerbaijan and mentioned the tolerant and multicultural environment in the country directing various religious organizations to act within these laws. He stressed that President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev successfully continues the religious policy formed by National Leader Heydar Aliyev.
A.Gafarov further emphasized that coexistence of the representatives of different religions is deeply rooted in Azerbaijan and noted that this environment plays a significant role in the formation and development of the spiritual life in the country. He also informed the participants about the activities of The State Committee on Religious Associations of the Republic of Azerbaijan, the Caucasian Muslims Office and Azerbaijan Institute of Theology.
the 9th International Forum on Islam in a Multicultural World organized by Kazan Federal University has been operating since 2011. The lectures on the history and culture of Islam by top-level local and international scholars as well as by Muslim clergy, were presented at the Forum.
The primary objective of the event is to interchange information on academic achievements and bring together professionals working in this field.
The forum was attended by The Institute of Oriental Studies of the Russian Academy of Sciences, The Russian Society of Oriental Researchers, The Russian Fund for Support and Development of Scientific and Cultural Programs of the Kazan Branch of the Russian History Society, Tatar Center for Islamic Studies, Russian Islamic Institute, RF Religious Organization of the Muslims and scholars.