Aİİ-də “Son nəfəsədək” filmi nümayiş olunub
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) Qarabağ həqiqətlərindən bəhs edən, real hadisələr əsasında çəkilmiş “Son nəfəsədək” filmi nümayiş olunub.
Aİİ-nin rektoru Ceyhun Məmmədov vətənpərvərlik mövzusunda çəkilən filmin müasir dövr üçün önəmindən bəhs edib. Ekran əsərinin Qarabağ həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması və gənc nəslin vətənpərvərlik ruhunda tərbiyəsi baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıdığını bildirib. Qeyd edib ki, ali təhsil müəssisəsi tələbələrin milli-mənəvi köklərimizə bağlı, dövlətçiliyimizi qoruyub saxlayan, Vətənini sevən, onun yolunda canından keçməyə hazır, vətənpərvər, mərd, cəsur, cəmiyyətə yararlı vətəndaşlar kimi formalaşması üçün qəhrəmanlıq tariximiz haqqında bədii və sənədli filmlərin nümayişini, müharibə iştirakçıları ilə görüşlərin və ölkəmizin müstəqilliyi uğrunda mübarizədə canlarını qurban vermiş Vətən övladlarının yad edilməsi məqsədilə müxtəlif seminarların və “dəyirmi-masa”ların təşkilini həyata keçirir.
“Son nəfəsədək” filminin ssenari müəllifi və baş prodüseri Nurəddin Aslanov ekran əsərinin sujet xəttindən, hadisələrin necə cərəyan etməsindən danışıb. Bildirib ki, film Qarabağ müharibəsinin başlanğıcında aparılan mübarizədən bəhs edir. Süjet xəttini filmin qəhrəmanı Yavərin Yuxarı Veysəlli və ətraf kəndlərin müdafiəsində göstərdiyi igidlik təşkil edir.
Daha sonra tələbələr ekran əsərində Yuxarı Veysəlli kəndinin özünümüdafiə dəstəsinin son nəfəsədək qəhrəmanlıqla vuruşaraq dinc sakinlərin həyatını xilas etmələrini əks etdirən döyüş yolu ilə tanış olublar.
Sonra filmin mövzusu və Qarabağ həqiqətləri haqqında fikir mübadiləsi aparılıb.
Qeyd edək ki, “Son nəfəsədək” filminin ssenari müəllifi və baş prodüseri Nurəddin Aslanov, quruluşçu rejissoru Elnur Əliyev, rəssamı Mehriban Əfəndiyeva, redaktoru Kamran Qasımovdur.
Ekran əsərində baş rollarda İlqar Cahangirov, Elşən Rüstəmov, İlqar Musayev, Vüqar Vəlixanov və başqaları çəkiliblər. Filmin çəkilişi Füzuli rayonunda və Bakı şəhərində aparılıb.

В АИТ состоялся показ фильма «До последнего вздоха»
В Азербайджанском Институте Теологии (АИТ) состоялся показ фильма «До последнего вздоха», повествующего о реалиях Карабаха и снятого на основе реальных событий.
Ректор АИТ Джейхун Мамедов рассказал о значимости для современной эпохи фильма, снятого на тему патриотизма. Он сказал, что экранное произведение имеет большое значение с точки зрения передачи Карабахских реалий мировому сообществу и воспитания молодого поколения в духе патриотизма. Он отметил, что с целью сформировать нашу молодежь как приверженных нашим национально-нравственным корням, сохраняющих нашу государственность, любящих свою Родину, готовых отдать за нее жизнь, патриотичных, благородных, смелых, полезных обществу граждан высшее учебное заведение реализует показ художественных и документальных фильмов о нашей истории героизма, их встречи с участниками войны. Также организуются различные семинары и «круглые столы» с целью помянуть сынов Родины, отдавших жизнь за независимость нашей страны.
Сценарист и главный продюсер фильма «До последнего вздоха» Нураддин Асланов рассказал о сюжетной линии экранного произведения и о том, как разворачиваются события. Он сказал, что в фильме рассказывается о борьбе, проводимой в начале Карабахской войны. Сюжетную линию составляет отвага, демонстрируемая героем фильма Явером в защите села Верхний Вейселли и его окрестностей.
Затем студенты познакомились со сценарием экранного произведения, в котором команда самообороны деревни Верхний Вейселли, героически сражаясь до последнего дыхания, спасает жизни мирных жителей.
Далее состоялся обмен мнениями о теме фильма и Карабахских реалиях.
Отметим, что сценарист и главный продюсер фильма «До последнего вздоха» - Нураддин Асланов, режиссер - Эльнур Алиев, художник - Мехрибан Эфендиева, а редактор - Кямран Гасымов.
В экранном произведении снялись Ильгар Джахангиров, Эльшан Рустамов, Ильгар Мусаев, Вугар Валиханов и другие. Съемки фильма проходили Физулинском районе и городе Баку.