Aİİ-də “Son nəfəsədək” filmi nümayiş olunub
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) Qarabağ həqiqətlərindən bəhs edən, real hadisələr əsasında çəkilmiş “Son nəfəsədək” filmi nümayiş olunub.
Aİİ-nin rektoru Ceyhun Məmmədov vətənpərvərlik mövzusunda çəkilən filmin müasir dövr üçün önəmindən bəhs edib. Ekran əsərinin Qarabağ həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması və gənc nəslin vətənpərvərlik ruhunda tərbiyəsi baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıdığını bildirib. Qeyd edib ki, ali təhsil müəssisəsi tələbələrin milli-mənəvi köklərimizə bağlı, dövlətçiliyimizi qoruyub saxlayan, Vətənini sevən, onun yolunda canından keçməyə hazır, vətənpərvər, mərd, cəsur, cəmiyyətə yararlı vətəndaşlar kimi formalaşması üçün qəhrəmanlıq tariximiz haqqında bədii və sənədli filmlərin nümayişini, müharibə iştirakçıları ilə görüşlərin və ölkəmizin müstəqilliyi uğrunda mübarizədə canlarını qurban vermiş Vətən övladlarının yad edilməsi məqsədilə müxtəlif seminarların və “dəyirmi-masa”ların təşkilini həyata keçirir.
“Son nəfəsədək” filminin ssenari müəllifi və baş prodüseri Nurəddin Aslanov ekran əsərinin sujet xəttindən, hadisələrin necə cərəyan etməsindən danışıb. Bildirib ki, film Qarabağ müharibəsinin başlanğıcında aparılan mübarizədən bəhs edir. Süjet xəttini filmin qəhrəmanı Yavərin Yuxarı Veysəlli və ətraf kəndlərin müdafiəsində göstərdiyi igidlik təşkil edir.
Daha sonra tələbələr ekran əsərində Yuxarı Veysəlli kəndinin özünümüdafiə dəstəsinin son nəfəsədək qəhrəmanlıqla vuruşaraq dinc sakinlərin həyatını xilas etmələrini əks etdirən döyüş yolu ilə tanış olublar.
Sonra filmin mövzusu və Qarabağ həqiqətləri haqqında fikir mübadiləsi aparılıb.
Qeyd edək ki, “Son nəfəsədək” filminin ssenari müəllifi və baş prodüseri Nurəddin Aslanov, quruluşçu rejissoru Elnur Əliyev, rəssamı Mehriban Əfəndiyeva, redaktoru Kamran Qasımovdur.
Ekran əsərində baş rollarda İlqar Cahangirov, Elşən Rüstəmov, İlqar Musayev, Vüqar Vəlixanov və başqaları çəkiliblər. Filmin çəkilişi Füzuli rayonunda və Bakı şəhərində aparılıb.

AIT organized the screening of Until the Last Breath
Azerbaijan Institute of Theology (AIT) organized film screening of Until the Last Breath (Son nefesedek) which deals with the Karabakh realities based on real events.
AIT rector Jeyhun Mammadov spoke about the significance of the film which deals with patriotism for the modern era. He noted that the work is of great importance in terms of conveying the Karabakh truths to the world community and raising the younger generation in the spirit of patriotism. He pointed out that Azerbaijan Institute of Theology organizes meetings with war veterans, various seminars, roundtables and film screenings to commemorate heroes that were martyred for their motherland and develop students as patriotic, brave and worthy citizens who love their country and are ready to protect it.
Nuraddin Aslanov, screenwriter and producer of Until the Last Breath mentioned the film plot and progress of the events. He noted that the film deals with the struggle at the beginning of the Karabakh war. The plot centers on the protagonist of the film Yavar’s bravery in the protection of Yuxari Veyselli and the surrounding villages.
Students were further familiarized themselves with the struggle of Veyselli village self-defense team who fought until their last breath saving the lives of civilians.
Participants then exchanged views on the film and the Karabakh realities.
The screenwriter and producer of Until the last Breath is Nuraddin Aslanov, the director is Elnur Aliyev, the artist is Mehriban Efendiyeva and the editor is Kamran Gasimov.
The leading roles are played by Ilgar Jahangirov, Elshan Rustamov, Ilgar Musayev, Vugar Valikhanov and others. The film was shot in Fizuli and Baku.