Aİİ-də “Qurani-Kərimin üslub və ifadə tərzi” mövzusunda seminar təşkil olunub
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) professor Nəsrulla Məmmədovun təqdimatında “Qurani-Kərimin üslub və ifadə tərzi” mövzusunda seminar təşkil olunub.
Aİİ-nin müəllim və tələbə heyətinin iştirak etdiyi seminarı Dillər və ictimai fənlər kafedrasınnı müdiri İlkin Əlimuradov idarə edib. İ. Əlimuradov tələbələrin dünyagörüşünün, intellektual səviyyəsinin, mənəvi dünyasının zənginləşdirilməsi, elmi axtarışlara sövq edilməsi istiqamətində müxtəlif mövzularda təşkil olunan seminarlar, “dəyirmi masa”lar, təlimlər haqqında ətraflı məlumat verib. Mövzunun aktuallığına toxunan İ. Əlimuradov tələbələrin ixtisaslarına uyğun peşə vərdişlərinə yiyələnmələri üçün belə tədbirlərin keçirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Professor Nəsrulla Məmmədov “Qurani-Kərimin üslub və ifadə tərzi” mövzusundakı məruzəsində Müqəddəs Kitabda olan ərəb dilində ifadələr, onların yazı forması və üslub tərzi haqqında ətraflı məlumat verib. Qeyd edib ki, Qurani-Kərimin ecazkarlığı, ədəbi təsvir üsulu və digər xüsusiyyətləri bütün dövrlərdə ilahiyyatçı və şərqşünas alimlərin araşdırma mövzusu olub. N.Məmmədov bildirib ki, Quranın üslubunun bütün ədəbi formalardan fərqlənməsi, onda həm nəzmin, həm də nəsrin çalarlarının olması, az ifadə ilə mənanı çatdırması alimlərin diqqətini çəkir.
N. Məmmədov Müqəddəs Kitabda surənin ayələri arasında məna və ifadəlilik ahənginin qorunub-saxlanıldığını, mövzudan-mövzuya keçiddə rabitəsizlik müşahidə edilmədiyini vurğulayıb.

AIT holds a seminar on The Style and Expression in the Quran
Azerbaijan Institute of Theology held a seminar on The Style and Expression in the Quran presented by Nasrulla Mammadov.
The seminar was conducted by Ilkin Alimuradov, Head of the Department of Languages and Social Sciences. I.Alimuradov gave detailed information about seminars, roundtables, trainings on various topics aimed at enriching students’ worldview, intellectual level, spiritual world and interest in academic research. Mentioning the relevance of the topic, I. Alimuradov stressed the necessity of organizing such events for the development of students’ professional skills.
In his presentation on The Style and Expression in the Quran, Professor Nasrulla Mammadov informed the participants about the Arabic phrases in the holy book, their writing form and style. He noted that the elegance, literary devices and other features of the Holy Quran have always been the subject of study for theologians and oriental scholars. N. Mammadov said that the difference in the style of the Quran which combines the features of both poetry and prose as well as the conveyance of meaning in brevity attracts the attention of researchers.
N. Mammadov also noted that the harmony of meaning and expression between the ayas of different suras are preserved and no incoherence is observed in the transitions.