Aİİ-də “Qadının müasir cəmiyyətdə yeri və rolu” mövzusunda “dəyirmi masa” təşkil olunub
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) 4 mart 2019-cu il tarixdə “Qadının müasir cəmiyyətdə yeri və rolu” mövzusunda “dəyirmi masa” təşkil olunub.
Tədbirdə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi İnformasiya və Analitik Araşdırmalar Şöbəsinin baş məsləhətçisi Aynur Veysəlova, Penitensiar Xidmətin 4 saylı Cəzaçəkmə Müəssisəsinin tərbiyə işləri üzrə rəis müavini, ədliyyə polkovnik-leytenantı Sevda Zamanova, Azərbaycan Dillər Universiteti Regionşünaslıq kafedrasının dosenti, Gender Araşdırmaları Mərkəzinin direktoru Kifayət Ağayeva, “Təmiz Dünya” Qadınlara Yardım İctimai Birliyinin sədri Mehriban Zeynalova, Penitensiar Xidmətin Tərbiyə İşinin Təşkili İdarəsinin inspektoru, ədliyyə kapitanı, psixoloq Gülşən Əliyeva, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu İslamşünaslıq kafedrasının müdiri, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Əhməd Niyazov, “Xəzər” Psixologiya Mərkəzinin direktoru, psixoloq Mələk Kərimova, “SOS Uşaq Kəndləri Azərbaycan Assosiasiyası” İB-nin Milli Proqram inkişaf direktoru sosioloq Cavid İmamoğlu, ekspertlər və İnstitutun müəllim-tələbə heyəti iştirak edib.
Aİİ rektoru Ceyhun Məmmədov tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, bildirib ki, İnstitut tədrisin yüksək səviyyədə təşkili ilə yanaşı, müasir dövrümüzün tələblərinə cavab verən, zəngin dünyagörüşünə, dərin dini və dünyəvi biliklərə, güclü şəxsiyyətə malik mütəxəssislərin yetişdirilməsi məqsədi ilə sosioloq, psixoloq, yerli və beynəlxalq arenada nüfuz qazanmış peşəkarlarla davamlı görüşlər keçirir, seminar, təlim və bilik yarışmaları təşkil edir.
Aİİ-nin Tədris şöbəsinin müdiri Zərifə Əliyeva bildirib ki, bəşər sivilizasiyanının inkişafında və bugünkü tərəqqiyə çatmasında kişilərlə yanaşı, qadınların da əvəzsiz rolu və xidmətləri vardır. Mövzunun aktuallığına toxunan Z.Əliyeva vurğulayıb ki, qadınların cəmiyyətdə rolu, ictimai və dövlət həyatında iştirakını nəzərə alaraq, İnstitutda “Qadının müasir cəmiyyətdə yeri və rolu” mövzusunda “dəyirmi masa” təşkil olunub.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi İnformasiya və Analitik Araşdırmalar Şöbəsinin baş məsləhətçisi Aynur Veysəlova “Dövlət qadın siyasəti: imkanlar və perspektivlər” mövzusunda çıxış edib. O, respublikada gender bərabərliyinin təmin edilməsi və qadınların imkanlarının genişləndirilməsi istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verib.
Penitensiar Xidmətin 4 saylı Cəzaçəkmə Müəssisəsinin tərbiyə işləri üzrə rəis müavini, ədliyyə polkovnik-leytenantı Sevda Zamanova tədbirdə “Qadın və cəza” mövzusunda çıxış edərək bildirib ki, ümumi insan azadlıqları kontekstində qadın hüquqlarının xüsusi yeri vardır.
Tədbirdə Azərbaycan Dillər Universiteti Regionşünaslıq kafedrasının dosenti, Gender Araşdırmaları Mərkəzinin direktoru Kifayət Ağayeva “Qərbdə müsəlman qadınların üzləşdikləri problemlər: mövcud vəziyyət və perspektivlər” mövzusundan çıxış edib. K. Ağayeva bildirib ki, qadınlara qarşı zorakılıq problemi müxtəlif vəziyyətlərdə dünyanın bütün ölkələrində mövcuddur.
“Təmiz Dünya” Qadınlara Yardım İctimai Birliyinin sədri Mehriban Zeynalova “Müasir dövrdə qadınlara qarşı zorakılıq və dəstək proqramları” mövzusunda çıxış edib. O, ailədə şiddət görən qadınların və uşaqların üzləşdikləri çətinliklərə toxunub.
Tədbirdə Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu İslamşünaslıq kafedrasının müdiri, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Əhməd Niyazov “İslamda qadın hüquqları” mövzusunda çıxış edib. O, İslamın qadını müstəsna bir məqama yüksəltdiyini bildirib.
“Xəzər” Psixologiya Mərkəzinin direktoru, psixoloq Mələk Kərimova “Qadın psixologiyası: qadınların problem həll etmə və düşüncə tərzi” mövzusunda çıxış edərək, qadınlar və gənc qızların məişət, cinsi və məcburi evlilik kimi zorakılıqların müxtəlif formaları ilə üzləşdiklərini qeyd edib.
“SOS Uşaq Kəndləri Azərbaycan Assosiasiyası” İB-nin Milli Proqram İnkişaf direktoru, sosioloq Cavid İmamoğlu “Qadınlara qarşı ayrı-seçkilik və zorakılıqla mübarizədə dinin rolu” mövzusunda məruzəsində dünyada insan hüquqlarının ən ciddi pozuntularından olan qadınlara qarşı zorakılıq, o cümlədən məişət zorakılığında danışıb.
Tədbirdə ekspertler – Milli Məclisin Sosial Qanunvericilik Şöbəsinin Gender Məsələləri sektorunun müdiri Fidan Nəbiyeva, ADU Regionşünaslıq kafedrasının baş müəllimləri Günay Feyziyeva, Sevinc Qurbanova və Xəyalə Ağayeva çıxış edərək, “Qadının müasir cəmiyyətdə yeri və rolu” mövzusunda təəssüratlarını bölüşüb və təkliflərini diqqətə çatdırıblar.
Tədbirdə qadının müasir cəmiyyətdə yeri və rolu, bu istiqamətdə aparılan işlər, mövcud problemlər, perspektivlər müzakirə edilib.

В АИТ был организован «круглый стол» на тему «Место и роль женщин в современном обществе»
В Азербайджанском Институте Теологии (АИТ) 4 марта 2019-го года был организован «круглый стол» на тему «Место и роль женщины в современном обществе».
В мероприятии приняли участие главный советник отдела информационных и аналитических исследований Государственного Комитета по Проблемам Семьи, Женщин и Детей Айнур Вейсалова, заместитель начальника по воспитательным работам Исправительного учреждения номер 4 Пенитенциарной службы, подполковник юстиции Севда Заманова, доцент кафедры Религиоведения Азербайджанского Университета Языков, директор Центра Гендерных Исследований Кифаят Агаева, председатель Общественного Объединения Помощи Женщинам «Чистый Мир» Мехрибан Зейналова, инспектор Управления по Организации Воспитательной Работы Пенитенциарной службы, капитан юстиции, психолог Гюльшан Алиева, заведующий кафедрой Исламоведения Азербайджанского Института Теологии, доктор философии по философии Ахмед Ниязов, директор Центра Психологии «Хазар», психолог Мелек Каримова, директор по развитию Национальной Программы Общественного Объединения «Азербайджанская Ассоциация Детских Деревень SOS» Джавид Имамоглу, эксперты и преподавательский и студенческий состав Института.
Поприветствовав гостей, ректор АИТ Джейхун Мамедов сказал, что с целью воспитания специалистов с богатым кругозором, глубокими религиозными и светскими знаниями, сильными личностными качествами, в дополнение к высокому уровню преподавания Институт регулярно проводит встречи с участием социологов, психологов, профессионалов, получивших влияние на местной и международной арене, организует семинары, тренинги и научные соревнования.
Заведующая отделом по вопросам образования АИТ Зарифа Алиева сказала, что женщины наряду с мужчинами сыграли роль и оказали неоценимые услуги в развитии человеческой цивилизации и достижении сегодняшнего прогресса. Коснувшись актуальности темы, З. Алиева подчеркнула, что принимая во внимание роль женщин в обществе, их участие в общественной и государственной жизни, в Институте был организован «круглый стол» на тему «Место и роль женщин в современном обществе».
Главный советник отдела информационных и аналитических исследований Государственного Комитета по Проблемам Семьи, Женщин и Детей Айнур Вейсалова выступила с докладом на тему «Государственная политика в отношении женщин: возможности и перспективы». Она рассказала о проделанной работе по обеспечению гендерного равенства и расширению прав и возможностей женщин в стране.
Заместитель начальника по воспитательным работам Исправительного учреждения номер 4 Пенитенциарной службы, подполковник юстиции Севда Заманова выступила на мероприятии на тему «Женщина и наказание», отметив, что в контексте общих прав человека права женщин занимают особое место.
Доцент кафедры Религиоведения Азербайджанского Университета Языков, директор Центра Гендерных Исследований Кифаят Агаева выступила с докладом на тему «Проблемы, с которыми сталкиваются мусульманские женщины на Западе: текущая ситуация и перспективы». К.Агаева отметила, что проблема насилия в отношении женщин существует в разных ситуациях во всех странах мира.
Председатель Общественного Объединения Помощи Женщинам «Чистый Мир» Мехрибан Зейналова выступила с докладом на тему «Насилие в отношении женщин в современную эпоху и программы поддержки». Она коснулась проблем, с которыми сталкиваются женщины и дети, испытавшие насилие в семье.
На мероприятии заведующий кафедрой Исламоведения Азербайджанского Института Теологии, доктор философии по философии Ахмед Ниязов выступил на тему «Права женщин в Исламе». Он сказал, что Ислам возвышает женщину до исключительной позиции.
Директор Центра Психологии «Хазар», психолог Мелек Каримова, выступая с докладом на тему «Женская психология: пути решения проблем женщинами и способ их мышления», отметила, что женщины и девочки сталкиваются с различными формами насилия, такими как бытовое, сексуальное насилие и принудительные браки.
Директор по развитию Национальной Программы Общественного Объединения «Азербайджанская Ассоциация Детских Деревень SOS» Джавид Имамоглу в своем выступлении на тему «Роль религии в борьбе против дискриминации и насилия в отношении женщин» рассказал о насилии в отношении женщин- одном из самых серьезных нарушений прав человека в мире, в том числе бытовом насилии.
В ходе мероприятия эксперты - руководитель отдела по гендерным вопросам Департамента Социального Законодательства Милли Меджлиса Фидан Набиева, старшие преподаватели кафедры Религиоведения Азербайджанского Университета Языков Гюнай Фейзиева, Севиндж Гурбанова и Хаяла Агаева поделились своими впечатлениями о месте и роли женщин в современном обществе и выступили с предложениями.
На мероприятии обсуждались роль и место женщин в современном обществе, работа, проводимая в этом направлении, существующие проблемы и перспективы.