Aİİ-də “Hədis” yarışması təşkil olunub
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) Tələbə Elmi Cəmiyyətinin (TEC) təşkilatçılığlı ilə “Hədis” yarışması keçirilib.
Müsabiqədə Aİİ-nin İlahiyyat fakültəsinin tələbələri iştirak ediblər. İnstitutun elm və innovasiyalar üzrə prorektoru, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Aqil Şirinov, İslamşünaslıq kafedrasının müdiri, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Əhməd Niyazov, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Səmədov münsiflər heyətində təmsil olunublar.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayan tədbirdə Aİİ-nin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Aqil Şirinov tədbir iştirakçılarını salamlayaraq bildirib ki, dərin dini və dünyəvi biliklərə, yüksək intellektə malik kadrların yetişdirilməsi İnstitutun qarşıya qoyduğu vəzifələrdəndir. Qeyd edib ki, bu məqsədlərə nail olmaq üçün Aİİ bütün gücünü və potensialını səfərbər edib, göstərilən yüksək etimadı və inamı doğrultmağa çalışır.
A.Şirinov vurğulayıb ki, belə yarışmalar gənclərin ümumi biliyini və dünyagörüşünü artırır, onlara öz biliklərini daha çevik şəkildə ifadə etmək təcrübəsi qazanmağa imkan verir.
Bu yarışmanın tələbələrə təcrübə qazanmaq imkanı yaratdığını nəzərə çatdıran İlahiyyat fakültəsinin dekanı, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Mirniyaz Mürsəlov gənclərə sənətlərinin peşəkarı olmaq üçün daim oxumaq, öyrənmək barədə tövsiyələrini bildirib. Bacarıq imkanlarını nümayiş etdirmələri baxımından, bu istiqamətdə təşkil olunan müsabiqə və bilik yarışlarının xüsusi rol oynadığını vurğulayıb.
Sonra fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Səmədov gənclərə müsabiqənin şərtləri haqqında ətraflı bəhs edib, iştirakçılara uğurlar arzulayıb.
Tələbələr tərəfindən maraqla qarşılanan yarışmada qaliblər münsiflər heyətinin qiymətləndirməsi əsasında müəyyənləşib. Beləliklə, “Hədis” yarışmasında birinci yerə İsgəndər İsgəndərov, ikinci yerə Nəbi Məmmədov, üçüncü yerə isə Tofiq Feyzullayev layiq görülüblər.
Müsabiqənin sonunda qaliblər mükafatlandırılıb və iştirakçılara sertifikatlar təqdim olunub.
Məlumat üçün bildirək ki, ali təhsil müəssisəsində tələbələrin dünyagörüşünün formalaşdırılması, onların intellektual səviyyəsinin, mənəvi dünyasının zənginləşdirilməsi, vətənpərvərlik hisslərinin gücləndirilməsi, sosial məsuliyyət vərdişlərinin aşılanması, o cümlədən fərdi özünüifadə bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi məqsədilə ulu öndər Heydər Əliyevin xatirəsinə həsr olunmuş “Mən tariximi bilirəm” mövzusunda bilik yarışması, “Gözəl Quran oxuma” müsabiqəsi keçirilib.

В АИТ прошел конкурс на знание Хадисов
В Азербайджанском Институте Теологии (АИТ) Студенческим Научным Сообществом (TEC) был организован конкурс на знание Хадисов.
В конкурсе приняли участие студенты факультета Теологии АИТ.
В состав жюри вошли проректор Института по науке и инновациям, доктор философии по теологии Агиль Ширинов, заведующий кафедрой Исламоведения, кандидат философских наук Ахмед Ниязов, кандидат философских наук Вюгар Самедов.
Мероприятие началось с озвучивания Государственного Гимна Азербайджанской Республики.
Поприветствовав гостей, проректор Института по науке и инновациям, доктор философии по теологии Агиль Ширинов сказал, что воспитание высокоинтеллектуальных кадров с углубленными религиозными и светскими знаниями - одна из задач, которые Институт поставил перед собой. Он отметил, что для достижения этих целей АИТ мобилизовал все свои силы и потенциал и прилагает усилия к тому, чтобы оправдать доверие.
А. Ширинов подчеркнул, что такие конкурсы расширяют общие знания и кругозор молодых людей, позволяя им приобретать опыт более свободного выражения своих знаний.
Декан факультета Теологии, кандидат философских наук Мирнияз Мюрсалов сказал, что этот конкурс дает студентам возможность получить опыт, а также посоветовал молодежи постоянно читать и учиться, чтобы стать профессионалами в своем деле.
Он подчеркнул, что соревнования и конкурсы знаний, организованные в этом направлении, играют особую роль в демонстрации ими своих навыков.
Далее кандидат философских наук Вюгар Самедов подробно рассказал молодежи об условиях конкурса, пожелал им успехов.
Студенты проявили большой интерес к конкурсу, победители были определены на основе оценок жюри.
Так, первое место в конкурсе на знания Хадисов занял Исгандар Исгандаров, второе - Наби Мамедов, третье - Тофиг Фейзуллаев.
По итогам конкурса победители были награждены, а участникам были вручены сертификаты.
Отметим, что с целью формирования у студентов мировоззрения, интеллектуального и духовного обогащения, укрепления патриотических чувств, привития навыков социальной ответственности, в том числе развития навыков индивидуального самовыражения, в высшем учебном заведении прошли посвященные памяти великого лидера Гейдара Алиева конкурс знаний «Я знаю свою историю» и соревнование по красивому чтению Корана.