Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) Tələbə Elmi Cəmiyyətinin (TEC) təşkilatçılığlı ilə “Gənc vətəndaş” Maarifləndirmə İctimai Birliyinin icraçı direktoru Günel Səfərovanın təqdimatında “Etik davranış qaydaları” mövzusunda seminar təşkil edib.
Aİİ-nin İslamşünaslıq kafedrasının müdiri, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Əhməd Niyazov seminar iştirakçılarını salamlayaraq, tələbələrin intellektual səviyyəsinin, mənəvi dünyasının zənginləşdirilməsi yönündə İnstitutun ardıcıl “dəyirmi masa”lar, treninqlər, seminarlar, görüşlər təşkil etməsinin xüsusi önəm daşıdığını qeyd edib.
Mövzunun aktuallığına toxunan Ə.Niyazov vurğulayıb ki, etika fəlsəfənin ən böyük hissələrindən biri olub, insan mənəviyyatını əhatə edir, həmçinin onun fəaliyyətini, məqsədini, davranışını, dəyərlərini araşdırır. Etik davranış qaydaları insanların bir-biri ilə, cəmiyyətlə, dövlətlə münasibətlərini tənzimləyir.
“Gənc vətəndaş” Maarifləndirmə İctimai Birliyinin icraçı direktoru Günel Səfərova “Etik davranış qaydaları” mövzusunda çıxış edərək, etika haqqında ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, əxlaqi fəaliyyət gündəlik həyatda doğru-düzgün olmaq; yalan danışmamaq; insanlara hörmət etmək və kömək göstərmək; başqalarının haqqını əlindən almamaq və digər davranış qaydalarını nizamlayan mövcud normalar toplusudur. Qeyd edib ki, davranış normaları insanların cəmiyyətə, ictimai quruluşa, əməyə və bir-birlərinə olan münasibətində özünü göstərir. Bu xüsusiyyətlər əxlaqı bütün nizamlama formalarından, xüsusilə hüquqdan fərqləndirir. Hüquqi nizamlama kimi, əxlaqi nizamlama da davranışa verilən sosial tələblərin fərd tərəfindən şüurlu surətdə mənimsənilməsini nəzərdə tutur.

Azerbaijan Institute of Theology (AIT) held a seminar on Ethical Behavior with the participation of Gunel Safarova, Executive Director at Young Citizen Public Union.
Ahmed Niyazov, Head of the Department of Islamic Studies, welcomed seminar attendees emphasizing the role of regular roundtables, trainings, seminars and meetings in the development of students’ intellectual level and enrichment of their spiritual world.
Emphasizing the relevance of the topic, Ahmed Niyazov said ethics is one of the largest parts of philosophy covering human morality as well as human activity, objectives, aims, behavior and values. He noted that ethics is one of the oldest forms of social conscience. Ethical behavior regulates human relations as well as the relations of humans with society and state.
Gunel Safarova, Executive Director at Young Citizen Public Union, gave detailed information on the topic. She noted that moral activity includes honesty, truthfulness, respect for other people, respect for individual rights and other behavioral norms. Behaviorial norms are reflected in the relations of humans with one another, society, social structure and labor. These characteristics differentiate social behavior from other regulatory norms, especially law. Like legislative regulation, moral regulation means conscious learning of requirements of social behavior by individuals.