Aİİ-də “Bir” Tələbə-Könüllü Proqramının təqdimatı keçirilib
Tədbirdə çıxış edən Aİİ-nin rektoru Ceyhun Məmmədov gənclərə tövsiyələrini verib, onları ölkədə həyata keçirilən könüllülük fəaliyyətində aktiv olmağa, ölkəmizin inkişafı üçün səylə çalışmağa, yerli və beynəlxalq tədbirlərdə Azərbaycanı layiqincə təmsil etməyə çağırıb. Qeyd edib ki, bu layihə gənclərin fərdi inkişafına, müxtəlif sahələrdə təcrübə qazanmasına, bilik və bacarıqlarını artırmasına, aktiv tələbə həyatı yaşamalarına şərait yaradır.
Ceyhun Məmmədov daha sonra ölkəmizdə könüllülük fəaliyyətinin inkişaf etdiyini, könüllülərin sayının getdikcə artdığını da vurğulayıb. Bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 9 iyun 2009-cu il tarixdə imzaladığı “Könüllü fəaliyyət haqqında” qanun könüllülərin ölkə üzrə əhəmiyyətli yarışlarda, beynəlxalq tədbirlərdə rolunu daha da artırıb. Hazırda ölkənin müxtəlif dövlət qurumlarında könüllülük fəaliyyəti təbliğ edilir və könüllülük hərakıtının inkişafına şərait yaradılır.
Daha sonra “Bir” Tələbə-Könüllü Proqramının yaranması haqqında ətraflı məlumat verən layihə rəhbəri Canoğlan İlyasov tələbələrin inkişaf etməsi və təcrübə qazanması üçün Təhsil Nazirliyinin bu ideyanı irəli sürdüyünü bildirib. C. İlyasov proqramın yaranması, fəaliyyəti, məqsədi, üstünlükləri və gənclər üçün yaratdığı imkanlar haqqında geniş məlumat verib. Proqramın könüllülük fəaliyyətinin sistemləşdirilməsi, könüllülük mədəniyyətinin formalaşdırılması, tələbə-könüllülərin dünyagörüşünün genişləndirilməsi və onların akademik təhsildən ayrılmadan könüllü fəaliyyətə cəlb olunmaqla, sosial aktivliyini artırmaq məqsədilə yaradıldığını nəzərə çatdırıb. Qeyd edib ki, tələbə-könüllülər üçün müntəzəm olaraq təlimlər, kurslar, seminarlar, təcrübə və mübadilə proqramları həyata keçirilir.
C. İlyasov potensiallı gənclər üçün könüllü olmağın perspektivindən də bəhs edib. Layihənin fəal könüllülərinin uğurlu fəaliyyət nəticəsində karyeralarında uğur qazandıqlarını, bir çoxunun isə beynəlxalq forumlarda ölkəmizi layiqincə təmsil etdiklərini vurğulayıb.
Qeyd edək ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu tələbələrin asudə vaxtının səmərəli təşkili, onların dünyagörüşünün zənginləşdirilməsi, polemika qabiliyyətinin formalaşdırılması üçün müxtəlif layihələr həyata keçirir, seminarlar, “dəyirmi masa”lar, təlimlər təşkil edir.

В АИТ состоялась презентация Студенческо-волонтерской программы «Бир»
В Азербайджанском институте теологии (АИТ) состоялась презентация Студенческо-волонтерской программы «Бир».
Выступивший на мероприятии ректор АИТ Джейхун Мамедов дал рекомендации молодежи, призвал их активно участвовать в волонтерской деятельности в стране, усердно трудиться во имя развития нашей страны, достойно представлять Азербайджан на местных и международных мероприятиях. Он отметил, что этот проект создает условия для активной студенческой жизни, индивидуального развития, получению молодежью опыта в различных сферах, повышению уровня их знаний и способностей,
Джейхун Мамедов подчеркнул развитие волонтерской деятельности в стране, постепенное увеличение числа волонтеров. Он довел до внимания, что Закон «О волонтерской деятельности», подписанный Президентом Азербайджанской Республики господином Ильхамом Алиевым 9 июня 2009 года, еще более повысил роль волонтеров в важных соревнованиях в стране, на международных мероприятиях. В настоящее время в различных государственных учреждениях страны пропагандируется волонтерская деятельность, и создаются условия для развития волонтерского движения.
Далее руководитель проекта Джаноглан Ильясов дал подробную информацию о создании Студенческо-волонтерской программы «Бир» и сообщил, что Министерство образования выдвинуло эту идею для развития и получения опыта студентами. Дж.Ильясов дал обширную информацию о создании, деятельности, цели, преимуществах программы и возможностях, которые она создает для молодежи. Он довел до внимания, что программа создана для систематизации волонтерской деятельности, формирования волонтерской культуры, расширения мировоззрения студентов-волонтеров и их привлечения к волонтерской деятельности без отдаления от академического образования, повышения их социальной активности. Он отметил, что для студентов-волонтеров регулярно проводятся тренинги, курсы, семинары, программы стажировки и обмена.
Дж.Ильясов также рассказал о перспективах волонтерской деятельности для потенциальной молодежи. Он подчеркнул, что активные волонтеры проекта добились успеха в карьере в результате успешной деятельности, многие из них достойно представляют нашу страну на международных форумах.
Отметим, что Азербайджанский институт теологии организует различные проекты, семинары, круглые столы, тренинги для рациональной организации досуга, обогащения мировоззрения, формирования у студентов способности вести полемику.