Aİİ-də “Bir” Tələbə-Könüllü Proqramının təqdimatı keçirilib
Tədbirdə çıxış edən Aİİ-nin rektoru Ceyhun Məmmədov gənclərə tövsiyələrini verib, onları ölkədə həyata keçirilən könüllülük fəaliyyətində aktiv olmağa, ölkəmizin inkişafı üçün səylə çalışmağa, yerli və beynəlxalq tədbirlərdə Azərbaycanı layiqincə təmsil etməyə çağırıb. Qeyd edib ki, bu layihə gənclərin fərdi inkişafına, müxtəlif sahələrdə təcrübə qazanmasına, bilik və bacarıqlarını artırmasına, aktiv tələbə həyatı yaşamalarına şərait yaradır.
Ceyhun Məmmədov daha sonra ölkəmizdə könüllülük fəaliyyətinin inkişaf etdiyini, könüllülərin sayının getdikcə artdığını da vurğulayıb. Bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 9 iyun 2009-cu il tarixdə imzaladığı “Könüllü fəaliyyət haqqında” qanun könüllülərin ölkə üzrə əhəmiyyətli yarışlarda, beynəlxalq tədbirlərdə rolunu daha da artırıb. Hazırda ölkənin müxtəlif dövlət qurumlarında könüllülük fəaliyyəti təbliğ edilir və könüllülük hərakıtının inkişafına şərait yaradılır.
Daha sonra “Bir” Tələbə-Könüllü Proqramının yaranması haqqında ətraflı məlumat verən layihə rəhbəri Canoğlan İlyasov tələbələrin inkişaf etməsi və təcrübə qazanması üçün Təhsil Nazirliyinin bu ideyanı irəli sürdüyünü bildirib. C. İlyasov proqramın yaranması, fəaliyyəti, məqsədi, üstünlükləri və gənclər üçün yaratdığı imkanlar haqqında geniş məlumat verib. Proqramın könüllülük fəaliyyətinin sistemləşdirilməsi, könüllülük mədəniyyətinin formalaşdırılması, tələbə-könüllülərin dünyagörüşünün genişləndirilməsi və onların akademik təhsildən ayrılmadan könüllü fəaliyyətə cəlb olunmaqla, sosial aktivliyini artırmaq məqsədilə yaradıldığını nəzərə çatdırıb. Qeyd edib ki, tələbə-könüllülər üçün müntəzəm olaraq təlimlər, kurslar, seminarlar, təcrübə və mübadilə proqramları həyata keçirilir.
C. İlyasov potensiallı gənclər üçün könüllü olmağın perspektivindən də bəhs edib. Layihənin fəal könüllülərinin uğurlu fəaliyyət nəticəsində karyeralarında uğur qazandıqlarını, bir çoxunun isə beynəlxalq forumlarda ölkəmizi layiqincə təmsil etdiklərini vurğulayıb.
Qeyd edək ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu tələbələrin asudə vaxtının səmərəli təşkili, onların dünyagörüşünün zənginləşdirilməsi, polemika qabiliyyətinin formalaşdırılması üçün müxtəlif layihələr həyata keçirir, seminarlar, “dəyirmi masa”lar, təlimlər təşkil edir.

“Bir” Student-Volunteer Program has held a presentation at AIT
AIT rector Jeyhun Mammadov, shared his recommendations with young people and encouraged them to participate in volunteer activities, work hard for the development of our country and represent Azerbaijan at local and international events. He noted that this project will contribute to the personal development of young people, gain experience in various fields, improve their knowledge and skills as well as their student life.
Jeyhun Mammadov noted that volunteer activity in our country is developing and the number of volunteers is growing. He said that President Ilham Aliyev’s law on voluntary activity, dated on June 9, 2009, increased the role of volunteers in important competitions and international events around the country. Currently, volunteer activities are being promoted in various government agencies of the country, and conditions are created for the development of volunteer activity.
Giving detailed information about the creation of the Student Volunteer Program, Janoglan Ilyasov, Project manager of “Bir” Student-Volunteer Program, said that the Ministry of Education launched this project for students’ development. J.Ilyasov gave detailed information about the launch of program, activities, aims, advantages and opportunities for young people. He noted that the program was created to systematize volunteer activities, create a culture of volunteerism, broaden students’ worldviews and increase their social engagement by involving them in volunteering activity without distancing them from their academic activity. He noted that trainings, courses, seminars, internships and exchange programs are regularly conducted for student volunteers.
J.Ilyasov also mentioned the importance of being a volunteer for the prospective young people. He emphasized the achievements of active volunteers and their worthy representation of the country in international forums.
Azerbaijan Institute of Theology implements various projects for effective organization of students’ leisure time activities, development of their outlook, polemical abilities as well as organization of seminars, roundtables and trainings.