Aİİ-də 20 Yanvar Ümumxalq Hüzn Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) 20 Yanvar Ümumxalq Hüzn Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
“ZOOM” proqramı vasitəsilə onlayn formada təşkil olunan tədbirdə Aİİ-nin rəhbər heyəti, müəllimlər, əməkdaşlar və tələbələr iştirak ediblər.
Tədbir Aİİ-nin II kurs tələbəsi Murad Kərəmovun təqdimatında faciə zamanı qətlə yetirilmiş insanların əziz xatirəsinə Qurani-Kərim tilavəti ilə başlayıb.
Mərasimi giriş nitqi ilə açan İnstitutun rektoru Aqil Şirinov 1990-cı ilin yanvarın 20-də, həmçinin Vətən müharibəsində şəhid olanların ruhuna rəhmət, yaralılara şəfa diləyib. Daha sonra Azərbaycan xalqının mübariz və qəhrəman olduğunu qeyd edib. Azadlıq mübarizəsinin ən bariz nümunəsi olan 20 yanvar gecəsi yaşananlar barədə ətraflı danışan rektor həmin günlərdə Azərbaycan xalqının yanında olan ümummilli lider Heydər Əliyevi xatırlayaraq onun xidmətlərini vurğulayıb. Həmin illərdən başlayaraq itirilən torpaqlarımızın Ali Baş Komandan İlham Əliyevin və Müzəffər Ordumuzun səyi nəticəsində geri qatralıdığını nəzərə çatdıran rektor bu faciəvi hadisələrin xalqımızın zehnindən silinmədiyini, hər il yüzlərlə, minlərlə insanın Şəhidlər xiyabanına axışmasını və həmin dövr şəhidlərinə dövlət qayğısını qeyd edib.
Daha sonra AMEA Şərqşünaslıq İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Sübhan Talıblı çıxış edərək, 20 Yanvarın tariximizə həm hüzn, həm də mübarizə günü kimi yazıldığını vurğulayıb. 20 Yanvar faciəsi ilə bağlı canlı şahidi olduğu hadisələri bölüşüb, xüsusilə tarixi faktları qeyd edərək, həmin günlər Azərbacan xalqına qarşı törədilmiş vəhşiliklər barədə faktlarla danışıb.
Sonra Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun İslamşünaslıq kafedrasının müdiri, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Əhməd Niyazov söz alaraq, şəhidlik məqamı haqqında ətraflı bəhs edib. "Şəhid" sözünün terminoloji mənasını izah edən Ə.Niyazov, şəhidlik məqamının İslam mədəniyyətindəki, həmçinin dindəki mövqeyindən danışıb. Daha sonra dini cəhətdən şəhidə bəxş edilən nemətlərdən, Qurani-Kərimdə şəhidlər haqqında ayələrdən, həmçinin Həzrəti Peyğəmbərin (ə) onlar haqqında dediklərindən ətraflı bəhs edib.
Mənəvi Dəyərlərin Təbliği Fondunun icraçı direktoru, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Mehman İsmayılov çıxış üçün söz alıb. O, Vətənin azadlığı və müstəqilliyi uğrunda canlarından keçmiş Azərbaycanın oğul və qızlarının əziz xatirəsini ehtiramla yad edib. O vurğulayıb ki, belə tarixi günləri qürur mənbəyi, mübarizlik əzmi kimi gənc nəslə təbliğ etməliyik.

В АИТ проведено мероприятие, посвященное 20 января - Общенародному дню скорби
В Азербайджанском институте теологии (АИТ) проведено мероприятие, посвященное 20 января- Общенародному дню скорби.
В мероприятии, организованном онлайн с помощью ZOOM, приняли участие руководящий состав, преподаватели, сотрудники и студенты АИТ.
Мероприятие началось с чтения Корана вслух студентом II курса АИТ Мурадом Керимовым в память о людях, погибших в этой трагедии.
Открывший мероприятие вступительной речью ректор Агиль Ширинов пожелал упокоения душ шехидов 20 января 1990 года, а также Отечественной войны, и исцеления раненых. Далее он подчеркнул боевой дух и героизм азербайджанского народа. Ректор дал подробную информацию о трагедии 20 января, являющейся самым наглядным примером борьбы за свободу и независимость, упомянул об общенациональном лидере Гейдаре Алиеве, поддержавшем азербайджанский народ в те дни, и отметил его заслуги. Ректор довел до внимания, что земли, захваченные начиная с тех лет, были освобождены от оккупации благодаря усилиям Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева и доблестной Азербайджанской армии. Он отметил, что эти трагические события навсегда запечатлелись в памяти народа. Ректор сообщил, что ежегодно сотни, тысячи людей посещают Аллеи шехидов, и подчеркнул заботу государства о семьях шехидов того периода.
Выступивший далее ведущий научный сотрудник Института востоковедения НАНА, доктор философии по истории, доцент Субхан Талыблы отметил, что 20 января вписалось в историю Азербайджана как день скорби и победы. Он рассказал о событиях, связанных с 20 января, свидетелем которых он был, особо подчеркнул исторические факты и поделился фактами о зверствах, учиненных над азербайджанским народом в те дни.
Затем выступил заведующий кафедрой исламоведения АИТ, доктор философских наук Ахмед Ниязов, который дал подробную информацию о шехидстве. Объяснивший терминологическое значение слова «шехид» А.Ниязов рассказал о месте шехидства в исламской культуре, а также религии, благах, даруемых шехиду согласно религии, аятах о шехидах из Священного Корана, а также словах Пророка Мухаммеда (с.а.с.) о них.
Далее слово было дано исполнительному директору Фонда поощрения духовных ценностей, доктору философии по теологии Мехману Исмаилову. Он с уважением почтил светлую память сыновей и дочерей Азербайджана, отдавших жизни ради свободы и независимости Родины. Мехман Исмаилов отметил, что такие исторические дни следует пропагандировать среди молодого поколения как источник гордости, волю народа к борьбе.