Yüksək balla Aİİ-ni seçdi
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun “Dinşünaslıq” ixtisasına 523 balla daxil olan Mirhüseyn Qənbərovla müsahibəni təqdim edirik.
- Özünüz haqqında məlumat verməyinizi istərdik...
- Mən, Mirhüseyn Qənbərov Cəlilabad rayon Kazımabad kənd tam orta məktəbini bitirmişəm. Dövlət İmtahan Mərkəzinin təşkil etdiyi III ixtisas qrupu üzrə imtahanda iştirak edərək, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutuna qəbul olmuşam.
- Qəbul imtahanı necə keçdi?
- Azad, sərbəst, rahat idim. Amma hər halda imtahandır, həyəcansız olmur. Daha yüksək uğura nail olmaq arzusunda olsam da, əldə etdiyim nəticə pis olmadı. Birinci dəfə imtahanda iştirak edəndə 427 bal toplamışdım. Daha çox çalışdım, ikinci dəfə imtahan verdim və 523 bal topladım.
- Yüksək nəticə göstərmək üçün nələr etdin?
- İmtahana ciddi şəkildə hazırlaşdım. Yüksək bal toplamaq arzusunda idim, sosial şəbəkələrdən istifadə etmədim, gəzintilərə, dostlarla görüşləri az vaxt ayırdım. Çalışmalarımı daha təkmil və sistemli qurdum. Axı məqsəd uğrunda mübarizə üçün vaxt məhdud idi.
- Başqa universitetlərə daxil olmaq üçün yetərli balın var idi. Maraqlıdır, niyə məhz Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunu seçdin?
- Qeyd edim ki, ilahiyyata böyük marağım var. Bu sahəni daha ətraflı mənimsəmək üçün seçimim Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu oldu. Valideynlərimin, ailəmin mənə böyük dəstəyi var idi.
İnstitut yaranandan onun fəaliyyətini izləyirdim. Tələbələr üçün yaradılan şərait, pulsuz təhsil, bütün dinlərin tədris edilməsi, üstəgəl, ilahiyyata olan sevgim bu ali təhsil müəssisəsinə olan marağımı artırdı. Fikrimcə, hər bir ilahiyyatçı bütün dinləri öyrənməli və onların müqayisəsini aparmağı bacarmalıdır. Məni Azərbaycan İlahiyyat İnstitutuna gətirən də bu arzudur. Əminəm ki, İnstitutda istədiklərimə nail olacam.
- Gələcəyə dair planların?
- Gələcək planlarıma gəlincə, uğura nail olmaq, öz sahəmin peşəkarı, kamil mütəxəssis kimi yetişmək istəyirəm. Gələcəkdə biliklərimi daha da gücləndirmək maqsədilə təhsilimi xaricdə davam etdirməklə bağlı planlarım var.

«С высоким баллом он выбрал АИТ»
Представляем интервью с Миргусейном Ганбаровым, который с 523 баллами поступил на специальность “Религиоведение” Азербайджанского Института Теологии.
- Мы хотели бы, чтобы ты рассказал о себе...
- Я, Миргусейн Ганбаров, окончил среднюю школу села Казымабад Джалилабадского района. Я принял участие в экзамене, организованном Государственным Экзаменационным Центром для III группы специальностей и был принят в Азербайджанский Институт Теологии.
- Как прошел вступительный экзамен?
- Я был свободен, расслаблен и мне было удобно. Но, в любом случае, это экзамен, без волнения невозможно. Хотя я хотел добиться большего успеха, результат был неплохим. Когда я участвовал на экзамене в первый раз я набрал 427 баллов. Я начал работать усерднее, сдал экзамен во второй рази набрал 523 балла.
- Что ты сделал для того, чтобы добиться высоких результатов?
- Я серьезно готовился к экзамену. Я мечтал набрать высокие баллы, не пользовался социальными сетями, и уделял мало времени на прогулки и встречи с друзьями. Я сделал свои занятия более совершенными и систематичными. Ведь время для осуществления цели было ограничено.
- У тебя было достаточно баллов, чтобы поступить в другие университеты. Интересно, почему ты выбрал именно Азербайджанский Институт Теологии ...
- Хочу отметить, что у меня большой интерес к теологии. Для более глубокого освоения этой области я выбрал Азербайджанский Институт Теологии. Мои родители и семья очень поддерживали меня.
Я слежу за деятельностью Института с момента его основания. Условия, созданные для студентов, бесплатное образование, преподавание всех религий, а также моя любовь к теологии, увеличили мой интерес к этому высшему учебному заведению. Я думаю, что каждый теолог должен изучить все религии и уметь сравнивать их. Это то, что привело меня в Азербайджанский Институт Теологии. Я уверен, что в институте я достигну того, чего хочу.
- Каковы твои планы на будущее?
- Что касается моих планов на будущее, я хочу достигнуть успеха, стать профессионалом в своей области и совершенным специалистом. У меня есть планы продолжить свое обучение за границей, чтобы еще больше расширить свои знания.