Yüksək balla Aİİ-ni seçdi
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun “Dinşünaslıq” ixtisasına 523 balla daxil olan Mirhüseyn Qənbərovla müsahibəni təqdim edirik.
- Özünüz haqqında məlumat verməyinizi istərdik...
- Mən, Mirhüseyn Qənbərov Cəlilabad rayon Kazımabad kənd tam orta məktəbini bitirmişəm. Dövlət İmtahan Mərkəzinin təşkil etdiyi III ixtisas qrupu üzrə imtahanda iştirak edərək, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutuna qəbul olmuşam.
- Qəbul imtahanı necə keçdi?
- Azad, sərbəst, rahat idim. Amma hər halda imtahandır, həyəcansız olmur. Daha yüksək uğura nail olmaq arzusunda olsam da, əldə etdiyim nəticə pis olmadı. Birinci dəfə imtahanda iştirak edəndə 427 bal toplamışdım. Daha çox çalışdım, ikinci dəfə imtahan verdim və 523 bal topladım.
- Yüksək nəticə göstərmək üçün nələr etdin?
- İmtahana ciddi şəkildə hazırlaşdım. Yüksək bal toplamaq arzusunda idim, sosial şəbəkələrdən istifadə etmədim, gəzintilərə, dostlarla görüşləri az vaxt ayırdım. Çalışmalarımı daha təkmil və sistemli qurdum. Axı məqsəd uğrunda mübarizə üçün vaxt məhdud idi.
- Başqa universitetlərə daxil olmaq üçün yetərli balın var idi. Maraqlıdır, niyə məhz Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunu seçdin?
- Qeyd edim ki, ilahiyyata böyük marağım var. Bu sahəni daha ətraflı mənimsəmək üçün seçimim Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu oldu. Valideynlərimin, ailəmin mənə böyük dəstəyi var idi.
İnstitut yaranandan onun fəaliyyətini izləyirdim. Tələbələr üçün yaradılan şərait, pulsuz təhsil, bütün dinlərin tədris edilməsi, üstəgəl, ilahiyyata olan sevgim bu ali təhsil müəssisəsinə olan marağımı artırdı. Fikrimcə, hər bir ilahiyyatçı bütün dinləri öyrənməli və onların müqayisəsini aparmağı bacarmalıdır. Məni Azərbaycan İlahiyyat İnstitutuna gətirən də bu arzudur. Əminəm ki, İnstitutda istədiklərimə nail olacam.
- Gələcəyə dair planların?
- Gələcək planlarıma gəlincə, uğura nail olmaq, öz sahəmin peşəkarı, kamil mütəxəssis kimi yetişmək istəyirəm. Gələcəkdə biliklərimi daha da gücləndirmək maqsədilə təhsilimi xaricdə davam etdirməklə bağlı planlarım var.

We present an interview with Mirhuseyn Ganbarov, who has been admitted to Religious Studies major at Azerbaijan Institute of Theology scoring 523 points.
- Tell us about yourself.
- I’m Mirhuseyn Ganbarov, I finished Kazimabad village secondary school in Jalilabad district. I participated in the examinations for the third major group organized by the State Examination Center and was admitted to Azerbaijan Institute of Theology.
- How was the admission exam?
- I felt free, relaxed and comfortable. But, anyway, you cannot imagine an exam without anxiety. My result is satisfactory although I wished to achieve a higher score. I scored 427 points in the first exam. I worked harder, took the second exam and scored 523 points.
- What did you do to get a higher score?
- I was seriously preparing for the exam. I dreamed of scoring high marks, distanced myself from social networks and spent little time for entertainment and meetings with friends. I set my goals and activity more systematic. Because the time for reaching my goal was limited.
- You had enough score to choose other universities. It is interesting that you chose Azerbaijan Institute of Theology.
- I have great interest in theology. In order to study this field comprehensively, I chose this Institute. My parents have supported me. I have been following the activities of the Institute since its establishment. The conditions created for students, tuition-free education, study of all religions and my love for theology increased my interest in this Institute. I think every theologian should learn all religions and be able to compare them. Just this dream brought me to Azerbaijan Institute of Theology. I am sure that I will achieve what I want at this Institute.
- What are your plans for the future?
- As for my future plans, I want to achieve my goals and be a professional specialist in this field. I am planning to continue my education abroad to strengthen my skills and knowledge.