Türkiyənin TRT televiziyasının Bakı təmsilçiliyinin rəhbəri Aİİ-ni ziyarət edib
Türkiyənin TRT televiziyasının Bakı təmsilçiliyinin rəhbəri Murat Akkoç Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunu (Aİİ) ziyarət edib.
Aİİ-nin rektoru Ceyhun Məmmədov qonağı salamlayaraq, hazırda Azərbaycanla-Türkiyə arasında siyasi, iqtisadi əlaqələrin, elm, təhsil, mədəniyyət və digər sahələrdə əməkdaşlığın yüksək səviyyədə olduğunu bildirib. İnstitut haqqında ətraflı məlumat verən rektor Aİİ-nin beynəlxalq əlaqələrin qurulmasına xüsusi əhəmiyyət verdiyini bildirib. O qeyd edib ki, İnstitutda tədrisin keyfiyyətinin müasir tələblər səviyyəsində qurulması məqsədilə Türkiyənin ali təhsil müəssisələrinin təcrübəsindən yararlanmaq, universitetlərarası əlaqələri genişləndirmək üçün sözügedən ölkəyə səfər təşkil olunub, həmçinin Marmara, “29 Mayıs” və Ankara universitetləri ilə əməkdaşlıq protokolları imzalanıb.
M.Akkoç iki ölkə arasındakı münasibətlərin yüksələn xətlə inkişafından məmnunluğunu ifadə edib. Həmçinin Azərbaycanda görülən işlərdən və bu fəaliyyətin hər iki dövlət üçün əhəmiyyətindən danışaraq, Türkiyə – Azərbaycan qardaşlığı və dostluğunun əbədi olduğunu vurğulayıb. Azərbaycana ilk gəlişinin 1993-cü ilə təsadüf etdiyini bildirən qonaq ölkəmizin bu illər ərzində yüksələn xətlə inkişafından söhbət açıb.
M.Akkoç, həmçinin hər iki dövlətin mətbuat orqanları arasındakı münasibətlərdən, Azərbaycanın haqq səsinin TRT televiziyası vasitəsilə dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasından bəhs edib. Qonaq bildirib ki, 20 Yanvar hadisələrinin 29-cu ildönümündə TRT kanalları ənənəsinə sadıq qalaraq, Azərbaycan xalqının bu acısını, eyni zamanda, qürur gününü bütün dünyaya yayımladı.
Daha sonra qonaq İnstitutun kitabxanasını ziyarət edib. Kitabxana fondunun zənginliyindən heyranlığını bildirən M.Akkoç Azərbaycanda belə bir ali təhsil müəssisəsinin yaradılmasından məmnunluğunu ifadə edib.
Görüşdə birgə layihələrin həyata keçirilməsi, İnstitut haqqında televiziya proqramının hazırlanması qərara alınıb.

Руководитель Бакинского представительства турецкого телеканала TRT посетил АИТ
Руководитель Бакинского представительства турецкого телеканала TRT Мурат Аккоч посетил Азербайджанский Институт Теологии (АИТ).
Поприветствовав гостя, ректор АИТ Джейхун Мамедов, сказал, что в настоящее время политические, экономические связи между Азербайджаном и Турцией, сотрудничество в сфере науки, образования, культуры и других областях находятся на высоком уровне. Предоставив подробную информацию об Институте, ректор сказал, что АИТ придает особое значение установлению международных связей. Он отметил, что с целью установления качества преподавания в институте на уровне современных требований, изучения опыта высших учебных заведений Турции и расширения межвузовских связей, был организован визит в указанную страну, а также подписаны протоколы о сотрудничестве с университетами Мармара, «29 мая» и Анкаринским Университетом.
М. Аккоч выразил удовлетворение развитием отношений между двумя странами по нарастающей линии. В то же время, говоря о проделанной в Азербайджане работе и значении этой деятельности для обеих стран, подчеркнул, что турецко-азербайджанское братство и дружба вечны. Отметив, что его первый визит в Азербайджан пришелся на 1993 год, гость рассказал о развитии нашей страны за эти годы.
М.Аккоч также рассказал об отношениях между органами СМИ двух стран, передаче правды об Азербайджане через телеканал TRT мировому сообществу. Гость сказал, что в 29-ую годовщину событий 20 января, телеканалы TRT, оставаясь верными своим традициям, оповестили весь мир о боли, в то же время Дне гордости Азербайджанского народа.
Затем гость посетил библиотеку Института. Отметив восхищение богатством библиотечного фонда, Аккоч выразил удовлетворение созданием такого вуза в Азербайджане.
В ходе встречи было решено реализовать совместные проекты, подготовить телевизионную программу об Институте.