Şəki rayonunda Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun maarifləndirmə tədbiri keçirilib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) təşəbbüsü və Şəki Rayon İcra Hakimiyyətinin təşkilatçılığı ilə Aİİ-yə yüksək intellektli və savadlı gənclərin cəlb olunmaları məqsədilə maarifləndirmə tədbiri keçirilib.
Tədbirdə giriş nitqi ilə çıxış edən Şəki Rayon İcra Hakimiyyətinin nümayəndəsi Sadiq Yusifov bildirib ki, ölkə başçısının rəhbərliyi altında ölkəmizdə təhsil sisteminin inkişafı ilə bağlı aparılan islahatlar dövlətin həyata keçirdiyi sosial siyasətin başlıca istiqamətlərindən birini təşkil edir. O qeyd edib ki, təhsillə bağlı dövlət proqramlarının hazırlanaraq həyata keçirilməsi, yeni təhsil müəssisələrinin açılması, onların müasir avadanlıqlarla təchiz edilməsi Azərbaycanın gələcək inkişafı üçün atılan mühüm addımlardandır.
Şəki-Zaqatala Regional Təhsil İdarəsinin nümayəndəsi Elxan Abdullayev çıxışında ölkəmizdə uşaqların hərtərəfli inkişafı, milli-mənəvi dəyərlər ruhunda tərbiyəsi və keyfiyyətli təhsil almaları üçün lazımi şəraitin yaradıldığını bildirib.
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun rektoru Aqil Şirinov ölkəmizdə din sahəsinə, milli-mənəvi dəyərlərin qorunmasına böyük önəm verildiyini diqqətə çatdırıb. O qeyd edib ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu Prezident cənab İlham Əliyevin 2018-ci il 9 fevral tarixli Sərəncamı əsasında yaradılıb. Rektor İnstitutun istifadəyə verilmiş yeni inzibati binasının açılış mərasimində cənab İlham Əliyevin iştirak etməsini ölkə başçısının dövlət-din münasibətlərinə göstərdiyi diqqət və qayğının bariz nümunəsi kimi vurğulayıb.
Aİİ rəhbəri daha sonra İnstitutun məqsəd və hədəfləri haqqında ətraflı məlumat verib.
Ali təhsil müəssisəsinin rektor köməkçisi Emin Orucov çıxışında abituriyentlərə İnstituta qəbul şərtləri barədə məlumat verib. Bildirib ki, Aİİ-də magistratura və doktorantura səviyyələri üzrə də qəbul aparılır. O, İnstituta qəbul olunacaq hər abituriyentin dövlətin qayğı və diqqəti ilə yaradılmış lazımi şəraitdən, ödənişsiz təhsil və digər imtiyazlardan tam yararlanacağını vurğulayıb. E.Orucov xarici dillərə yiyələnmək imkanları; təqaüd proqramları; xaricdə təhsil imkanları; tələbələrin sosial həyatı; yay və qış məktəbləri haqqında da ətraflı bəhs edib.
Daha sonra Aİİ-nin ictimai fəaliyyətini əks etdirən videoçarx nümayiş etdirilib.
Aİİ-nin nümayəndə heyəti Şəki İslam Kollecini ziyarət edib. Kollecdə Qafqaz Müsəlmanlar İdarəsinin (QMİ) Şəki-Oğuz bölgəsi üzrə qazisi Kamran Məmmədov, təhsil müəssisəsinin direktoru Abdurrahman Nuri və QMİ-nin təhsil işləri üzrə koordinatoru Fuad Quliyevlə görüş təşkil olunub. Aİİ rektoru Aqil Şirinova kollec haqqında geniş məlumat verilib, tədris prosesi, keçirilən fənlər barədə danışılıb.

Азербайджанский Институт Теологии провел просветительские мероприятия в Шекинском районе
По инициативе Азербайджанского Института Теологии (АИТ) состоялось просветительское мероприятие, организованное исполнительной властью Шекинского района с целью привлечения высокоинтеллигентной и образованной молодежи в АИТ.
Представитель исполнительной власти Шекинского района Садыг Юсифов выступил на мероприятии со вступительным словом и отметил, что проводимые под руководством Президента страны реформы по развитию системы образования являются одним из основных направлений социальной политики государства. Юсифов подчеркнул, что разработка и реализация государственных программ в сфере образования, открытие новых учебных заведений, оснащение подобных заведений современным оборудованием являются важными шагами для будущего развития Азербайджана.
В ходе своего выступления представитель Шеки-Загатальского районного управления образования Эльхан Абдуллаев отметил, что в стране созданы все необходимые условия для всестороннего развития, воспитания в духе национально-духовных ценностей и качественного образования детей.
Ректор Азербайджанского Института Теологии Агиль Ширинов отметил, что сфере религии и защите национальных и духовных ценностей придаётся огромное значение. Он также отметил, что Азербайджанский Институт Теологии был создан в соответствии с Распоряжением Президента Ильхама Алиева от 9 февраля 2018 года. Ректор также подчеркнул, что участие господина Ильхама Алиева в церемонии открытия нового административного здания института является показателем внимания и заботы оказываемой Президентом сфере государственно-религиозных отношений.
Затем руководитель АИТ предоставил подробную информацию о целях и задачах учебного заведения. Помощник ректора учебного заведения Эмин Оруджев проинформировал абитуриентов об условиях поступления. Он отметил, что в АИТ также проводится прием в магистратуру и докторантуру. Оруджев подчеркнул, что каждый абитуриент, поступивший в институт, сможет в полной мере воспользоваться возможностью бесплатного обучения и другими условиями, созданными благодаря заботе и вниманию государства. Также Оруджев рассказал о возможностях изучения иностранного языка, стипендиальных программах, возможности обучения за границей, общественной деятельности студентов, летних и зимних школах.
Затем был показан видеоролик об общественной деятельности АИТ.
Делегация АИТ посетила Шекинский исламский колледж. В колледже была организована встреча с кази Управления мусульман Кавказа (УМК) Шеки-Огузского района Камраном Мамедовым, директором учебного заведения Абдуррахманом Нури и координатором по вопросам образования УМК Фуадом Гулиевым. Ректору АИТ Агилю Ширинову была предоставлена подробная информация о деятельности колледжа, учебном процессе и преподаваемых предметах.