İstanbulda “Türk dünyasının görkəmli ictimai-siyasi xadimi – Əhməd bəy Ağaoğlu” mövzusunda ikigünlük Simpozium öz işini panellərlə davam etdirir
21 Oktyabr, 2019
Böyük mütəfəkkir Əhməd bəy Ağaoğlunun 150 illik yubileyi ilə əlaqədar olaraq, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ), İstanbul Universiteti Türkiyat Araşdırmaları İnstitutu, Türk Əməkdaşlıq və Koordinasiya Agentliyi (TİKA), Türk Ocaqları İstanbul şöbəsinin birgə təşkilatçılığı ilə Türkiyə Respublikasının İstanbul şəhərində “Türk dünyasının görkəmli ictimai-siyasi xadimi – Əhməd bəy Ağaoğlu” mövzusunda ikigünlük Simpozium öz işini panellərlə davam etdirir.
Simpoziumun birinci günü panellər professorlar Cezmi Erarslan, Temuçin Faik Ertan, dosent Fatih Sancaktarın moderatorluğu ilə keçirilib.
Panellərdə professorlar Abdullah Gündoğdu, Solmaz Rüstəmova-Tohidi, Nəsib Nəsibli, Temuçin Faik Ertan, Bədirxan Əhmədov; dosentlər M.Ufuk Özcan, Əli Əsgər; dr. Cafer Güler, Şaban Bıyıklı və Nuri Civelek kimi alimlər məruzələrlə çıxış ediblər.
Məruzələr Azərbaycan ictimai fikir tarixində dərin iz buraxmış mütəfəkkir Əhməd bəy Ağaoğlunun həyat və yaradıcılığı, onun Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti Parlamentindəki fəaliyyəti, Türkiyə Cümhuriyyətinin ictimai-siyasi həyatında, “Difai” təşkilatının yaradılmasında rolu, ədəbi və ictimai fəaliyyəti, həmçinin İslam və milliyyətçiliklə bağlı düşüncələri, milli mübarizəsini və yaradıcılığında multikultural dəyərlərin tərənnümü kimi mövzuları əhatə edən istiqamətlərdən ibarət olub.

A two-day symposium on Ahmed bey Agaoglu, Outstanding Public and Political Figure of the Turkic World continues with panel discussions
21 October, 2019
A two-day symposium on Ahmed bey Agaoglu, Outstanding Public and Political Figure of the Turkic World dedicated to the 150th anniversary of the great thinker Ahmed bey Agaoglu, organized jointly by Azerbaijan Institute of Theology, Turkish Cooperation and Coordination Agency (TIKA), Istanbul Branch of Türk Ocakları and Istanbul Institute for Turkic Studies, is continuing with panel discussions.
On the first day of the symposium, the panels were conducted by Professor Cezmi Erarslan, Professor Temuçin Faik Ertan and Associate Professor Fatih Sancaktar.
Professors Abdullah Gundogdu, Solmaz Rustamova -Tohidi, Nasib Nasibli, Temuçin Faik Ertan, Badirkhan Ahmadov; Associate Professors M.Ufuk Ozcan, Ali Asker; Doctors of Sciences Cafer Guler, Saban Bigikli and Nuri Civelek delivered speeches.
Speeches covered the life and creative activity of Ahmed bey Agaoglu, who had a profound impact on the history of Azerbaijani public opinion, his activities in the parliament of Azerbaijan Democratic Republic, his role in the socio-political life of the Republic of Turkey as well as the Difai party, in the formation of national struggle and multicultural values.