“İslam Sivilizasiyası Qafqazda” II Beynəlxalq Simpozium panellərlə davam etdirilir
“İslam mədəniyyətinin Qafqazda dini və ictimai həyata təsiri” mövzusunda təşkil edilən panel Türkiyənin “İzmir Katib Çelebi” Universitetinin rektoru Saffet Köse və Rusiya Elmlər Akademiyası Şərqşünaslıq İnstitutu Mərkəzi Asiya, Qafqaz və Ural-Volqa Tədqiqat Mərkəzinin elmi işçisi Şamil Kaşafın moderatorluğu ilə keçirilib.
Paneldə “Azərbaycanda İslam mədəniyyətinin təkamül yönləri”; “Cənubi Qafqazda İslam mədəniyyətinin öyrənilməsində arxeoloji tədqiqatların rolu və əhəmiyyəti; “Xilafət dövründə Azərbaycanda pul dövriyyəsi və sikkə zərbi”; “İslam dininin Azərbaycan şifahi xalq dastanlarının təşəkkülündə rolu”; “Qədim orucluq ayini və siriu-şira kultu”; “Azərbaycanda tolerantlıq, dini və etnik rəngarənglik keçmişdən bu günə (Şirvanşahlar Dövlətinin nümunəsində)”; “Batum Müslümanları (1918-1921)”; “Azərbaycanın XVIII – XX əsrin əvvəllərinə aid maddi-mədəni irsində inanc sistemi (Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin materialları əsasında)”; “İslam numizmatikasının inciləri – Sacilər dövrünə aid Azərbaycan sikkələri”; “Cənubi Azərbaycanın Xalxal bölgəsinin sosial-mədəni inkişafında dini müəssisələrin-zaviyələrin rolu (XVIII əsrin əvvəlləri)”; “Müasir Azərbaycan ailə institutunun qorunmasında İslam dəyərlərinin rolu”; “Azərbaycanın Sumqayıt şəhərində müasir dini durum” mövzularında məruzələr dinlənilib.
“Qafqazda İslam elmlərinin inkişafı” mövzusunda baş tutan ikinci paneldə moderatorluğu Bilecik Universitetinin qurucu rektoru, professor Azmi Özcan və İstanbul Universiteti İlahiyyat fakültəsinin dekanı, professor Murteza Bedir edib.
Məruzəçilər “Cessas ve Erdebili’nin Tefsirleri Işığında Ahkam Ayetlerine Bakışta Şii ve Sünni Yaklaşımlar Üzerine”; “Axund Mir Məhəmməd Kərim Bakuvinin dini vəhdət anlayışı və təmsil etmə təcrübəsi”; “Naxçıvanın görkəmli İslam alimləri”; “Kafkasya'da dini düşüncede yenilenme anlayışının temel fikirleri ve Hüseyinzade Ali”; “Qurani-Kərim”in qiraət tarixi (Həzrət Peyğəmbər (s) və Raşidi xəlifələr (r.a.) dövrü)”; “Mədəni maarifçi Qafqaz şeyxi Şeyxülislam Axund Məhəmmədəli Fərəculla Pişnamazzadənin yenilik uğrunda mübarizəsi”; “Qurani-Kərim”in Azərbaycan dilinə tərcümə edilməsində H.Z.Tağıyevin rolu”; “Ərəb dilçiliyinin formalaşması və inkişafına İslamın təsiri”; “Son dönəm Qafqaz alimlərindən Müslüm əl-Uradi”; “Molla Sədra düşüncəsində fəlsəfə-din münasibəti”; “VIII-XIX əsrlərdə yaşamış azərbaycanlı fəqihlər” mövzularında çıxışlar ediblər.
Günün birinci hissəsində “Qafqazda İslam memarlığı, incəsənəti və ədəbiyyatı” mövzusunda təşkil olunan sonuncu paneldə Moldova Elmlər Akademiyası Tarix, Dövlət və Hüquq İnstitutunun elmi işçisi, dosent Olqa Radova, Corciya Universiteti Din kafedrasının müəllimi, dosent Alan Godlas moderatorluq ediblər.
Paneldə “Azərbaycanda İslam dövrü keramikası”; “Yazılış amacı açısından türkdilli Makteller (XIV – XIX yüzyıllar)”; “Şirvani məktəbinə xas yazı mədəniyyəti”; “Türkdilli Qafqaz xalqlarının incəsənəti və İslam sivilizasiyası”; “İslami naxışlara elmi-məntiqi yanaşmada fəza təfəkkürünün rolu”; “Nizami, Nəsimi, Füzuli və Mirzə Əbülxaliq Yusifin poetik obrazlarında emosional zəka”; “Osmanlı Sarayı Ehl-i Hiref Maaş Defterlerinde Kayıtlı Tebrizli Sanatkârlar”; “Gagauz – Gökoğuz Türkleri ile Kafkas Türkleri arasında, tarihten bugüne folklorik ilişkiler”; “Azərbaycanin işğal olunmuş ərazilərində erməni vandalizminə məruz qalmiş ilk Orta əsr maddi mədəniyyət abidələri”; “Gəncədə multikulturalizm ənənələrinin tədqiqində İslam dövrü tarixi-memarlıq abidələrinin əhəmiyyəti”; “Dağıstan ərəb əlyazmalarının rəqəmsal arxivi: tədqiqat, təsvir və verilənlər bazası”; “İslamaqədərki inancların Təpəbaşı abidəsində əksinə dair”; “İslamın unikal memarlıq abidələri təkyələr və xanəgahlar: zəmanələrinin sosial təsisatları kimi” mövzularında məruzələr dinlənilib.
Qeyd edək ki, Simpoziumda 100-dən çox məruzəçinin məruzələri 11 paneldə – “İslam mədəniyyətinin Qafqazda dini və ictimai-mədəni həyata təsiri”; “Qafqazda İslam elmlərinin inkişafı”; “Qafqazda İslam memarlığı, incəsənəti və ədəbiyyatı”; “Azərbaycanda tolerantlıq və multikultural ənənələrin möhkəmləndirilməsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin rolu”; “Qafqazda İslamın yayılması”; “Qafqazda multikulturalizm”; “İslam Sivilizasiyası Qafqazda” araşdırma və təlim sahəsi kimi: metodoloji məsələlər; tarixi mənbələr; sənədlər və artefaktlar; mövzu üzrə akademik əməkdaşlıq”; “Qafqazda din təhsilində məscid, mədrəsə və xanəgahların rolu”; “Çar Rusiyasının Qafqazda İslam siyasəti”; “Qafqaz alimlərinin İslam dünyasında dəqiq, təbiət və humanitar elmlərin inkişafında rolu” mövzularında dinləniləcək.

Были организованы панели в рамках II Международного Симпозиума на тему «Исламская цивилизация на Кавказе».
Панель, организованная на тему «Влияние исламской культуры на религиозную и общественную жизнь на Кавказе», была проведена при модераторстве ректора Измирского Университета Катип Челеби Саффет Кёсе и научного сотрудника Центрально-азиатского, Кавказского и Урало-Поволжского Исследовательских Центров Российской Академии Наук Шамиля Кашафа.
На панели были заслушаны доклады на тему «Эволюционные аспекты исламской культуры в Азербайджане»; «Роль и значение археологических исследований в изучении исламской культуры на Южном Кавказе»; «Денежный оборот и чеканка монет в Азербайджане в период халифата»; «Роль ислама в формировании азербайджанских устных народных дастанов»; «Древний ритуал поста и культ сириу-шира»; «Толерантность, религиозное и этническое разнообразие в Азербайджане с прошлого по настоящее время (на примере государства Ширваншахов)»; «Батумские мусульмане (1918-1921)»; «Система верований в материально-культурном наследии Азербайджана, относящаяся к XVIII – XX началу в.в. (по материалам Национального исторического музея Азербайджана)»; «Жемчужины исламской нумизматики - азербайджанские монеты периода Саджидов»; «Роль религиозных организаций-завия в социокультурном развитии Халхалского региона Южного Азербайджана (начало XVIII века)»; «Роль исламских ценностей в защите современного азербайджанского института семьи»; «Современная религиозная ситуация в городе Сумгаит Азербайджана»
На второй панели на тему «Развитие исламских наук на Кавказе» модерировали создатель и ректор Университета Биледжик, профессор Азми Озджан и декан теологического факультета Стамбульского университета, профессор Муртеза Бедир.
Докладчики выступили на темы «О шиитском и суннитском подходах к аятам ахкам в свете толкований Джессаса и Ардебили»; «Понимание Ахундом Мир Мухаммедом Керимом Бакуви религиозного единства и опыта представительства»; «Выдающиеся исламские ученые Нахчывана»; «Основные идеи понятия обновления в религиозном мышлении на Кавказе и Али Гусейнзаде»; «История чтения «Священного Корана» (период Пророка Мухаммеда (мир ему и благословение Аллаха) и праведных халифов)»; «Борьба за новшества культурного просветителя шейха Кавказа Шейх-уль-ислама Ахунда Мухамедали Фараджула Пишнамаззаде»; «Роль Г.З.Тагиева в переводе «Священного Корана» на азербайджанский язык»; «Влияние Ислама на становление и развитие арабского языкознания»; «Муслюм аль-Уради из современных кавказских ученых»; «Философско-религиозное отношение в мысли Моллы Садра»; «Азербайджанские факихи, жившие в VIII-XIX веках».
В первой половине дня на последней панели, организованной на тему «Исламская архитектура, искусство и литература на Кавказе», модерировали научный сотрудник Института истории, государства и права Академии Наук Молдовы, доцент Ольга Радова и преподаватель кафедры религии в Университете Джорджия Алан Годлас.
На панели были заслушаны доклады на темы «Керамика исламского периода в Азербайджане»; «Тюркоязычный Мактеллер в целях письменности (XIV - XIX вв.)»; «Культура письма, присущая школе Ширвани»; «Искусство тюркоязычных кавказских народов и исламская цивилизация»; «Роль пространственного мышления в научно-логическом подходе к исламским узорам»; «Эмоциональный интеллект в поэтических образах Низами, Насими, Физули и Мирзы Абулхалига Юсифа»; «Тебризские ремесленники, зарегистрированные в заработных книгах Ахли-Хиреф Османского дворца»; «Фольклорные отношения между гагаузскими - гекогузскими кавказскими тюрками с прошлого по настоящее время»; «Первые средневековые материальные культурные памятники, подвергшиеся армянскому вандализму на оккупированных территориях Азербайджана»; «Значение историко-архитектурных памятников исламского периода в изучении традиций мультикультурализма в Гяндже»; «Электронный архив дагестанских арабских рукописей: исследование, описание и база данных»; «Об отражении доисторических верований в памятнике Тепебаши»; «Уникальные архитектурные памятники Ислама, такие как такия и ханака: как социальные институты своего времени».
Следует отметить, что на симпозиуме на 11 панелях будут заслушаны доклады более 100 докладчиков на темы «Влияние исламской культуры на религиозную и социокультурную жизнь на Кавказе»; «Развитие исламских наук на Кавказе»; «Исламская архитектура, искусство и литература на Кавказе»; «Роль Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева в укреплении традиций толерантности и мультикультурализма в Азербайджане»; «Распространение Ислама на Кавказе»; «Мультикультурализм на Кавказе»; «Исламская цивилизация на Кавказе» как область исследований и обучения: методологические проблемы; исторические источники; документы и артефакты; академическое сотрудничество по предмету»; «Роль мечетей, медресе и ханака в религиозном воспитании на Кавказе»; «Исламская политика царской России на Кавказе»; «Роль ученых Кавказа в развитии точных, естественных и гуманитарных наук в исламском мире».