İlahiyyat İnstitutunda “Azərbaycanlı olmaq, yaxud etnik, dini və milli kimlik nədir?” mövzusunda seminar keçirilib
08 Noyabr, 2019
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda “Azərbaycanlı olmaq, yaxud etnik, dini və milli kimlik nədir?” mövzusunda seminar keçirilib.
Aİİ prorektoru Aqil Şirinov seminar iştirakçılarını salamlayaraq, mövzunun aktuallığına toxunub. Bildirib ki, Azərbaycan müxtəlif sivilizasiyaların qovuşduğu məkan olaraq, əsrlər boyu milli-mədəni rəngarənglik mühitinin formalaşdığı, ayrı-ayrı millətlərin və konfessiyaların nümayəndələrinin sülh, əmin-amanlıq, qarşılıqlı anlaşma və dialoq şəraitində yaşadığı diyardır. A. Şirinov ali təhsil müəssisəsində mütəmadi surətdə keçirilən konfrans, seminar, “dəyirmi masa” və təlimlərin təşkil olunmasında məqsədin gənclərimizə milli-mənəvi dəyərlərimizin və vətənpərvərlik ruhunun aşılanmasına, onların peşəkar mütəxəssis kimi yetişməsinə töhfə verməkdən ibarət olduğunu vurğulayıb.
Daha sonra “Etnoqlobus” Beynəlxalq Onlayn Analitik Mərkəzinin direktoru Gülnarə İnanc “Azərbaycanlı olmaq, yaxud etnik, dini və milli kimlik nədir” mövzusunda geniş məruzə edib. G. İnanc qeyd edib ki, tarixən Azərbaycanda müxtəlif xalqların nümayəndələri qarşılıqlı anlaşma və sülh şəraitində yaşayıblar. Bildirib ki, onlar Azərbaycan torpaqlarının düşmənlərdən müdafiəsi uğrunda birlikdə mübarizə aparıblar.
Məruzəçi vətəndaşlarımızda etnik şüurun deyil, milli şüurun aparıcı amil kimi formalaşması təbii yolla baş verir və bunun arxasında tarixi, mədəni, dini və ictimai amillərin dayandığını bildirib.

The Institute of Theology has held a seminar on Being Azerbaijani: What is Ethnic, Religious and National Identity?
08 November, 2019
Azerbaijan Institute of Theology held a seminar on Being Azerbaijani: What is Ethnic, Religious and National Identity?
Welcoming the seminar attendees, AIT vice-rector Agil Shirinov touched upon the relevance of the topic. He noted that being a place where various civilizations meet, Azerbaijan is a place where national-cultural diversity has been established for centuries, representatives of different nationalities and confessions coexist in peace, tranquility, mutual understanding and dialogue. A. Shirinov noted that regular conferences, seminars, roundtables and trainings held at the Institute aims to develop national and moral values in the youth and improve their professional skills.
Then Gulnara Inanj, director of the Ethnoglobe International Online Analytical Center, delivered a speech on Being Azerbaijani: What is Ethnic, Religious and National Identity? Gulnara Inanj noted that historically, representatives of different nations have coexisted in peace and mutual understanding in Azerbaijan. She stressed that they fought together for the protection of Azerbaijani lands.
The speaker noted that the formation of national consciousness as a leading factor in our citizens, rather than ethnicity, is naturally occurring, and that historical, cultural, religious and social factors are behind it.