İlahiyyat İnstitutunda “Azərbaycanlı olmaq, yaxud etnik, dini və milli kimlik nədir?” mövzusunda seminar keçirilib
08 Noyabr, 2019
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda “Azərbaycanlı olmaq, yaxud etnik, dini və milli kimlik nədir?” mövzusunda seminar keçirilib.
Aİİ prorektoru Aqil Şirinov seminar iştirakçılarını salamlayaraq, mövzunun aktuallığına toxunub. Bildirib ki, Azərbaycan müxtəlif sivilizasiyaların qovuşduğu məkan olaraq, əsrlər boyu milli-mədəni rəngarənglik mühitinin formalaşdığı, ayrı-ayrı millətlərin və konfessiyaların nümayəndələrinin sülh, əmin-amanlıq, qarşılıqlı anlaşma və dialoq şəraitində yaşadığı diyardır. A. Şirinov ali təhsil müəssisəsində mütəmadi surətdə keçirilən konfrans, seminar, “dəyirmi masa” və təlimlərin təşkil olunmasında məqsədin gənclərimizə milli-mənəvi dəyərlərimizin və vətənpərvərlik ruhunun aşılanmasına, onların peşəkar mütəxəssis kimi yetişməsinə töhfə verməkdən ibarət olduğunu vurğulayıb.
Daha sonra “Etnoqlobus” Beynəlxalq Onlayn Analitik Mərkəzinin direktoru Gülnarə İnanc “Azərbaycanlı olmaq, yaxud etnik, dini və milli kimlik nədir” mövzusunda geniş məruzə edib. G. İnanc qeyd edib ki, tarixən Azərbaycanda müxtəlif xalqların nümayəndələri qarşılıqlı anlaşma və sülh şəraitində yaşayıblar. Bildirib ki, onlar Azərbaycan torpaqlarının düşmənlərdən müdafiəsi uğrunda birlikdə mübarizə aparıblar.
Məruzəçi vətəndaşlarımızda etnik şüurun deyil, milli şüurun aparıcı amil kimi formalaşması təbii yolla baş verir və bunun arxasında tarixi, mədəni, dini və ictimai amillərin dayandığını bildirib.

В Институте теологии проведен семинар на тему «Быть азербайджанцем или что такое этническая, религиозная и национальная идентичность?»
08 Ноябрь, 2019
В Азербайджанском институте теологии проведен семинар на тему «Быть азербайджанцем или что такое этническая, религиозная и национальная идентичность?».
Проректор АИТ Агиль Ширинов поприветствовал участников семинара и рассказал об актуальности темы. Он отметил, что Азербайджан, расположенный в пространстве стыковки различных цивилизаций, на протяжении многих веков прославился как край, где сформировалась атмосфера национально-культурного многообразия, где представители различных национальностей и конфессий проживают в условиях мира, благополучия, взаимопонимания и диалога. А.Ширинов довел до внимания, что целью регулярной организации конференций, семинаров, круглых столов и тренингов является привитие молодежи национально-нравственных ценностей и ее воспитание в духе патриотизма, внесение вклада в их развитие в качестве профессиональных специалистов.
Далее директор Международного онлайн информационно-аналитического центра «Этноглобус» Гюльнара Инандж выступила с обширным докладом на тему «Быть азербайджанцем или что такое этническая, религиозная и национальная идентичность». Г.Инандж отметила, что на протяжении многих веков представители различных народов проживали в Азербайджане в условиях взаимопонимания и мира. Она довела до внимания, что они совместно боролись за защиту земель Азербайджана от врагов.
Докладчик отметила, что у граждан формирование национального сознания в качестве ведущего фактора, а не этнического сознания, происходит естественным путем и это происходит благодаря историческим, культурным, религиозным и социальным факторам.