Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun tələbəsi Sumqayıt şəhərinin Cümə məscidində moizə edib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun dörd tələbəsi Sumqayıt şəhərinin Cümə məscidini ziyarət edib, namaza qatılıb. Bölgə qazısı Hacı Rauf Sərdarov tələbələrin moizə etməsi üçün şərait yaradıb. İnstitutun Dinşünaslıq ixtisası üzrə ikinci kurs tələbəsi Fərid Qasımzadə inanclılar qarşısında “Ailə və cəmiyyət” mövzusunda xütbə ilə çıxış edib.
F. Qasımzadə xütbədə İslam dininin sağlam cəmiyyət qurmaq məqsədi ilə ailə müəssisəsinin möhkəm təməllər üzərində qurulmasına xüsusi əhəmiyyət verdiyini qeyd edib. Bildirib ki, ailə münasibətlərini İslamın bizə tövsiyə etdiyi mənəvi tellər üzərində qurduğumuz təqdirdə, cəmiyyət üçün milli-mənəvi dəyərlərə sahib çıxan fərdlər yetişdirmək mümkündür. Ailənin sağlam cəmiyyətin və güclü dövlətin təməli olduğunu bildirən F. Qasımzadə insanın şəxsiyyət kimi yetişməsində, sosiallaşmasında, xalqın milli-mənəvi dəyərlərinin gələcək nəsillərə ötürülməsində ailənin xüsusi rol oynadığını bildirib.
Fərid Qasımzadənin çıxışı moizədə iştirak edən insanlar tərəfindən maraqla qarşılanıb.
Qeyd edək ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda iki – Dinşünaslıq və İslamşünaslıq ixtisasları üzrə mütəxəssis hazırlığı aparılır. İnstitutda din xadimi kimi fəaliyyət göstərəcək tələbələrin hazırlığına xüsusi diqqətlə yanaşılır. Onlara dəstək üçün müxtəlif tədbirlər həyata keçirilir.

Four students of Azerbaijan Institute of Theology visited Juma Mosque in Sumgayit and attended namaz. Haji Rauf Sardarov, Gazi of the region, enabled students to deliver sermons in the mosque. Farid Gasimzade, a second year student of the Institute in Religious Studies, delivered a sermon on “Family and Society”.
F. Gasimzade noted that Islam attaches specific importance to healthy principles in a family for the development of a healthy society. He said that if our family relationships are based on the spiritual ties, raising individuals with national and moral values will be possible. Noting that the family is the foundation for a healthy society and a strong state, F. Gasimzade said that it plays a special role in the development, socialization of people and the conveyance of national and moral values to future generations.
The participants listened to Farid Gasimzade’s speech with interest.
Azerbaijan Institute of Theology offers training in two majors, Religious Studies and Islamic Studies. The Institute attaches specific attention to the training of students who will be religious figures. Various activities are implemented to support them.