Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun tələbəsi Sumqayıt şəhərinin Cümə məscidində moizə edib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun dörd tələbəsi Sumqayıt şəhərinin Cümə məscidini ziyarət edib, namaza qatılıb. Bölgə qazısı Hacı Rauf Sərdarov tələbələrin moizə etməsi üçün şərait yaradıb. İnstitutun Dinşünaslıq ixtisası üzrə ikinci kurs tələbəsi Fərid Qasımzadə inanclılar qarşısında “Ailə və cəmiyyət” mövzusunda xütbə ilə çıxış edib.
F. Qasımzadə xütbədə İslam dininin sağlam cəmiyyət qurmaq məqsədi ilə ailə müəssisəsinin möhkəm təməllər üzərində qurulmasına xüsusi əhəmiyyət verdiyini qeyd edib. Bildirib ki, ailə münasibətlərini İslamın bizə tövsiyə etdiyi mənəvi tellər üzərində qurduğumuz təqdirdə, cəmiyyət üçün milli-mənəvi dəyərlərə sahib çıxan fərdlər yetişdirmək mümkündür. Ailənin sağlam cəmiyyətin və güclü dövlətin təməli olduğunu bildirən F. Qasımzadə insanın şəxsiyyət kimi yetişməsində, sosiallaşmasında, xalqın milli-mənəvi dəyərlərinin gələcək nəsillərə ötürülməsində ailənin xüsusi rol oynadığını bildirib.
Fərid Qasımzadənin çıxışı moizədə iştirak edən insanlar tərəfindən maraqla qarşılanıb.
Qeyd edək ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda iki – Dinşünaslıq və İslamşünaslıq ixtisasları üzrə mütəxəssis hazırlığı aparılır. İnstitutda din xadimi kimi fəaliyyət göstərəcək tələbələrin hazırlığına xüsusi diqqətlə yanaşılır. Onlara dəstək üçün müxtəlif tədbirlər həyata keçirilir.

Студент Азербайджанского института теологии провел проповедь в Джума-мечети в городе Сумгайыт
Четыре студента Азербайджанского института теологии посетили Джума-мечеть в городе Сумгайыт, приняли участие в намазе. Кадий области Гаджи Рауф Сардаров создал условия для проведения студентами проповеди. Студент второго курса Института по специальности «Религиоведение» Фарид Гасымзаде выступил перед верующими с хутбой на тему «Семья и общество».
В своей хутбе Ф.Гасымзаде отметил, что Ислам придает особое значение построению семьи на прочной основе с целью создания здорового общества. Он довел до внимания, что воспитание индивидов, заботящихся о национально-нравственных ценностях, возможно путем построения семейных отношений на нравственных нитях, которые рекомендует нам Ислам. Ф.Гасымзаде подчеркнул, что семья является основой здорового общества и сильного государства, и играет особую роль в воспитании человека, как личности, его социализации, передаче национально-нравственных ценностей будущим поколениям.
Выступление Фарида Гасымзаде было встречено с интересом людьми, участвующими в проповеди.
Отметим, что Азербайджанский институт теологии готовит специалистов по специальностям «Религиоведение» и «Исламоведение». В Институте применяется особый подход к подготовке студентов, которые будут действовать в качестве религиозных деятелей. Проводятся различные мероприятия, направленные на их поддержку.