Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun tələbələri 650 min ağac əkilməsi aksiyasında iştirak ediblər
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə mütəfəkkir şair İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyi münasibətilə respublikamızda bu gün 650 min ağac əkilir. Ağacəkmə aksiyasında ictimai xadimlər, diplomatik korpusun və beynəlxalq təşkilatların təmsilçiləri, dövlət və özəl qurumların əməkdaşları, o cümlədən Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun tələbələri iştirak edirlər.
Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə mütəfəkkir şair İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyi ilə əlaqədar 2019-cu ilin “Nəsimi İli” elan edilməsi, Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın bir gündə 650 min ağac əkilməsi ilə bağlı təşəbbüsü böyük sənətkarın adının əbədiləşdirilməsi, beynəlxalq aləmdə təbliği, Azərbaycanın ədəbi və mədəni irsinin tanıdılması baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Məlumat üçün bildirək ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu tələbələrdə Vətənə məhəbbət, onu qorumaq və mühafizə etmək; əlillərə, əhalinin aztəminatlı təbəqəsinə, qocalara, qaçqın və məcburi köçkünlərə mənəvi dəstək olmaq; mədəni-tarixi sərvətləri qorumaq; gəncləri daha ətraflı məlumatlandırmaqla cəmiyyətdə sosial və ekoloji məsuliyyət anlayışını gücləndirmək; multikulturalizm və tolerantlığın təbliği məqsədilə müxtəlif layihələr həyata keçirir.

Студенты Азербайджанского Института Теологии приняли участие в акции по посадке 650 000 деревьев
По инициативе первого вице-президента Азербайджанской Республики Мехрибан Алиевой сегодня в нашей республике посажено 650 тысяч деревьев по случаю 650-летия со дня рождения поэта-мыслителя Имададдина Насими. В кампании по посадке деревьев принимают участие общественные деятели, представители дипломатического корпуса и международных организаций, сотрудники государственных и частных организаций, а также студенты Азербайджанского Института Теологии.
Объявление 2019 года «Годом Насими» в связи с 650-летием со дня рождения поэта-мыслителя Имададдина Насими по Распоряжению Президента Ильхама Алиева, инициатива первого вице-президента Мехрибан Алиевой по посадке 650 тысяч деревьев в день имеет особое значение с точки зрения увековечивания, пропаганды на международной арене имени великого поэта, пропаганды литературного и культурного наследия Азербайджана.
Следует отметить, что Азербайджанский Институт Теологии учит студентов любить, защищать и охранять Родину; оказывать моральную поддержку инвалидам, малообеспеченным слом населения, престарелым, беженцам и вынужденным переселенцам; охранять культурно-исторические ресурсы; укрепить понимание социальной и экологической ответственности в обществе, предоставляя молодежи более подробную информацию; реализует различные проекты по пропаганде мультикультурализма и толерантности.