Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun tələbələri 650 min ağac əkilməsi aksiyasında iştirak ediblər
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə mütəfəkkir şair İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyi münasibətilə respublikamızda bu gün 650 min ağac əkilir. Ağacəkmə aksiyasında ictimai xadimlər, diplomatik korpusun və beynəlxalq təşkilatların təmsilçiləri, dövlət və özəl qurumların əməkdaşları, o cümlədən Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun tələbələri iştirak edirlər.
Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə mütəfəkkir şair İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyi ilə əlaqədar 2019-cu ilin “Nəsimi İli” elan edilməsi, Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın bir gündə 650 min ağac əkilməsi ilə bağlı təşəbbüsü böyük sənətkarın adının əbədiləşdirilməsi, beynəlxalq aləmdə təbliği, Azərbaycanın ədəbi və mədəni irsinin tanıdılması baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Məlumat üçün bildirək ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu tələbələrdə Vətənə məhəbbət, onu qorumaq və mühafizə etmək; əlillərə, əhalinin aztəminatlı təbəqəsinə, qocalara, qaçqın və məcburi köçkünlərə mənəvi dəstək olmaq; mədəni-tarixi sərvətləri qorumaq; gəncləri daha ətraflı məlumatlandırmaqla cəmiyyətdə sosial və ekoloji məsuliyyət anlayışını gücləndirmək; multikulturalizm və tolerantlığın təbliği məqsədilə müxtəlif layihələr həyata keçirir.

Students of AIT participate in the project to plant 650,000 trees
650,000 trees are planted in the country by the initiative of Azerbaijani First Vice-President Mehriban Aliyeva on the occasion of the 650th anniversary of great poet Imadaddin Nasimi. The project is attended by public figures, representatives of diplomatic corps and international organizations, officials of state and private institutions as well as students of Azerbaijan Institute of Theology.
The declaration of 2019 as the Year of Nasimi by President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev’s Decree on the celebration of the 650th anniversary of the famous poet Imadaddin Nasimi and First Vice-President of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva’s initiative to plant 650,000 trees a day on this occasion are of particular importance in terms of the immortalization of the great poet’s memory as well as the promotion of literary and cultural heritage of Azerbaijan in the world.
It should be noted that Azerbaijan Institute of Theology implements various projects to improve students’ love for their motherland, provide moral support to the disabled, the disadvantaged, the elderly, refugees and IDPs, protect cultural and historical resources, strengthen the understanding of social and environmental responsibility in society by providing more information to young people, promote multiculturalism and tolerance.