Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun rektoru və müəllimləri beynəlxalq simpoziumda iştirak ediblər
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) rektoru və müəllimləri “Orta Asiyadan Anadoluya İslam elmləri: şəhərlər, alimlər, əsərlər, məsələlər” mövzusunda beynəlxalq simpoziumda iştirak ediblər.
Türkiyə Cümhuriyyəti Karabük Universitetinin təşkilatçılığı ilə baş tutan beynəlxalq simpozium onlayn formatda keçirilib.
Qırğızıstan, Qazaxıstan və Özbəkistanın, o cümlədən digər ölkə universitet və tədqiqat təşkilatlarının alimlərinin iştirak etdikləri beynəlxalq tədbirdə İlahiyyat İnstitutunun rektoru, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Aqil Şirinov “İslam mədəniyyətinin inkişafında ortaasiyalı alimlərin rolu” mövzusunda çıxış edib.
A.Şirinov Orta Asiya alimləri haqqında ətraflı məlumat verərək, sözügedən mütəfəkkirlərin İslam mədəniyyətindəki xidmətlərindən ətraflı söz açıb.
Beynəlxalq simpoziumda Aİİ İlahiyyat fakültəsinin dekanı, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Elnurə Əzizova “XVIII əsrdə Türküstanda dastanlaşmış bir məqtəl nümunəsi: Sayqalinin “Rövzətüş-şühəda”sında ilk dövr İslam tarixinə baxış” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. E.Əzizova məruzəsində türkdilli məqtəllərin təşəkkülünə təsir edən mənbələrin təsnifatını aparıb, bu növün daha çox filoloji cəhətdən tədqiq olunmuş bir nümunəsi kimi, Sabir Sayqalinin “Rövzətü-şühəda” əsərini tarixi perspektivdən tədqiq edib.
Aİİ İslamşünaslıq kafedrasının müdiri, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Əhməd Niyazov sözügedən simpoziumda “Zəməxşəri və Xarəzm” panelinin moderatorluğunu edib, həmçinin “XIX əsr Qafqazda islahatçılar və onların sosial həyata təsirləri” mövzusunda mühazirə ilə çıxış edib. Əhməd Niyazov XIX əsr Azərbaycanda islahatçılıq hərəkatının qabaqcılları və onların maarifçilik fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib.

Ректор и преподаватели Азербайджанского института теологии приняли участие в международном симпозиуме
08 Июнь, 2021
Ректор и преподаватели Азербайджанского института теологии (АИТ) приняли участие в международном симпозиуме на тему «Исламские науки от Средней Азии к Анадолу: города, ученые, труды, проблемы».
Симпозиум, организованный Университетом Карабюк Турецкой Республики, прошел в формате онлайн.
На международном мероприятии при участии ученых университетов и исследовательских организаций Киргизии, Казахстана, Узбекистана и других стран, ректор АИТ, доктор философии по теологии Агиль Ширинов выступил на тему «Роль среднеазиатских ученых в развитии исламской культуры».
А.Ширинов дал подробную информацию о среднеазиатских ученых и заслугах упомянутых просветителей в исламской культуре.
Декан факультета теологии АИТ, доктор философии по теологии, доцент Эльнура Азизова выступила на международном симпозиуме с докладом на тему «Образец одного мактала, ставшего легендой в Туркестане в XVIII веке: Обзор истории ислама первого периода в труде «Ровзатуш-шухада» Сайгали. В своем докладе Э.Азизова проклассифицировала источники, оказавшие влияние на становление тюркоязычных мактал, проанализировала наиболее полно исследованный с филологической точки зрения образец этого вида- произведение «Ровзатуш-шухада» Сабира Сайгали с исторической перспективы.
Заведующий кафедрой исламоведения АИТ, доктор философии по философии Ахмед Ниязов выступил в качестве модератора панели «Замахшари и Хорезм» этого симпозиума. Он выступил с лекцией на тему «Реформисты Кавказа XIX века и их влияние на социальную жизнь». Ахмед Ниязов дал подробную информацию о передовиках реформистского движения XIX века в Азербайджане и их просветительской деятельности.