Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun rektoru Aqil Şirinov beynəlxalq konfransda iştirak edib
UNEC Multikulturalizm Mərkəzi və UNEC Tədqiqat Mərkəzlərinin işinin əlaqələndirilməsi və təşkili şöbəsinin təşkilatçılığı ilə “Azərbaycanın Alban Xristian mirası - Xudavəng məbədi” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib.
UNEC Tədqiqat mərkəzlərinin işinin əlaqələndirilməsi və təşkili şöbəsinin müdiri Rəna Hüseynovanın moderatorluğu ilə keçirilən konfransda Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun rektoru Aqil Şirinov mövzunun aktuallığına diqqət çəkərək, Kəlbəcərdə olan Xudavəng Alban məbədinin Azərbaycanın ən böyük monastır kompleksi olduğunu bildirib. Azərbaycanın multikultural xalq olduğuna diqqət çəkən rektor, min ildən çoxdur ki, xalqımız tərəfindən Xudavəng məbədinin qorunub saxlanılmasının bunun bariz nümunələrindən biri olduğunu deyib. A.Şirinov işğal altında olan torpaqlarımızın azad olunması nəticəsində Xudavəng monastrının da əsl sahiblərinə geri qayıtdığını vurğulayaraq, bu məbədin təkcə ölkəmizin deyil, bütün dünyanın ən önəmli məbədlərindən biri kimi ziyarət ediləcəyini bildirib.
UNEC Multikulturalizm Mərkəzinin rəhbəri, professor Məhəbbət Paşayeva Qafqaz Albaniyası abidələrinin Azərbaycan xalqının tarixi-mədəni mirası olduğuna diqqət çəkərək, ermənilərin xüsusilə XX əsrin sonlarından Azərbaycan qarşı işğal siyasətinə başlamasının, əsrlərlə qoruyub saxladığımız tarixi abidələrin çoxunun məhvinə səbəb olduğunu, 30 ilə yaxın erməni işğalı altında qalmış 1000-dən artıq tarixi abidələrmizin, o cümlədən alban məbədlərimizin ermənilər tərəfindən vəhşicəsinə dağıdılaraq viran edildiyini, qalanlarının isə saxtalaşdırılaraq, erməni kilsəsi kimi təqdim edildiyini deyib. O, Ali Baş Komandan İlham Əliyev və şanlı ordumuz sayəsində 44 günlük müharibədə doğma torpaqlarımızla birlikdə, tarixi abidələrimizin də işğaldan azad edildiyini bildirərək, Qarabağ abidələri və tarixi haqda həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə catdırılacağını vurğulayıb. Qarabagın qısa müddətdə Azərbaycanın digər bölgələri kimi, multukultural dəyərlər məkanına çevriləcəyindən əminliyini ifadə edib.
Türkiyə Mardin-Diyarbakır Metropoliti Saliba Özmen Alban kilsəsinin Türkiyədəki qədim süryani kilsəsi ilə tarixi baglarından bəhs etmiş, Azərbaycanın Xudavəng monastırı kimi bir çox alban kilsələrinin inanc turizminin inkişafı üçün cox böyük bir zənginlik olduğunu vurgulayıb. Alban kilsəsinin yenidən bərpa edilməsi yolunda udi alban kilsəsinə yaxından kömək etməyə hazır olduqlarını bildirən Mitropolit Azərbaycan dövlətinin Udi alban xristianlarını qoruması, Xudavəng monastırı kimi bir çox kilsələrə və məscidlərə eyni dərəcədə qaygı və diqqət göstərməsinə görə Azərbaycanın Prezidenti İlham Əliyevə təşəkkürünü bildirib.
Azərbaycan Respublikasının Alban-Udi Xristian dini icmasının sədri Robert Mobili Kəlbəcərin incisi olan, udilər üçün xüsusi yeri olan Xudavəng məbədinin Azərbaycan tarixindəki zəngin mədəni irsindən danışıb. Bu gün dövlətimizin himayəsində olan həmin məbədlərimizin yenidən bərpa olunacağını, qısa zamanda bu alban məbədlərinin həm ziyarətgah, həm də turizm üçün bütün dünyaya açıq olacağını deyib.
Xudavəng monastırının vaizi Rafik Danakari monastrın öz sahiblərinə geri qayıtmasından böyük qürur hissi keçirdiyini bildirib. Uzun illərin həsrətindən sonra doğma monastırda dua etdiklərinin sevincini yaşadığını deyib.
Volqoqrad Dövlət Qulluğu Akademiyasının Tarix və siyasət nəzəriyyəsi kafedrasının professoru Riçard Danakari, Kanada Toronto Universiteti, Emmanuel Kollecinin professoru Nazilə İsgəndərova, Niderland Azərbaycan Mədəniyyət evinin sədri Elxan Mirhəşimli, Niderland Azərbaycan Mədəniyyət evinin mətbuat katibi Lalə Aydəmirova Azərbaycan həqiqətlərinin dünyaya çatdırılması, eləcə də mədəni-tarixi irsinin dünyaya tanıdılması istiqamətində görülən tədbirlərdən söz açaraq, təkliflərlə çıxış ediblər.
Çıxışlarda Qafqaz Albaniyası irsinin Kanadada, Avropada tanıdılması, UNEC Multikulturalizm Mərkəzinin apardığı tədqiqatların xarici mediada işıqlandırılması məqsədilə əməkdaşlıq əlaqələrini genişləndirmək, Avropa universitetləri ilə birgə konfranslar təşkil etmək, təklif olunub. Eləcə də həm Avropa, həm də azərbaycanlı gənclərin Qafqaz Albaniyası irsi ilə baglı maarifləndirilməsi istiqamətində də əməkdaşlığım vacibliyi vurğulanıb.
Sonda professor Məhəbbət Paşayeva konfrans iştirakçıları tərəfindən səsləndirilən təkliflərin dəyərləndiriləcəyini bildirib.

AIT rector attends international conference
The UNEC Center for Multiculturalism and the Department for Coordination and Organization of UNEC Research Centers organized an international conference on "Azerbaijani Albanian Christian heritage - the Temple of Khudavang".
Agil Shirinov, Rector of Azerbaijan Institute of Theology, emphasized the relevance of the issue at the conference moderated by Rena Huseynova, Head of the department for coordination and organization of UNEC research centers, noting that the Khudavang Albanian temple in Kalbajar is the largest monastery complex in Azerbaijan. Noting that Azerbaijan is a multicultural nation, the rector said that the preservation of the Khudavang temple by our people for more than a thousand years is one of the obvious examples of this. A.Shirinov stressed that as a result of the liberation of our occupied lands, Khudavang Monastery has been returned to its true owners, adding that this temple will be visited as a distinguished monument not only in our country, but also in the whole world.
Professor Mahabbat Pashayeva, Head of the UNEC Center for Multiculturalism, noted that the monuments of Caucasian Albania are the historical and cultural heritage of the Azerbaijani people. She said that more than 2,000 of our historical monuments, including Albanian temples, were savagely destroyed by Armenians, and the rest were falsified and presented as Armenian churches. She stressed that thanks to the Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev and our glorious army, along with our native lands, our historical monuments were liberated from occupation during the 44-day war, emphasizing that the truth about Karabakh monuments and history will be conveyed to the world community. She expressed confidence that Karabakh, like other regions of Azerbaijan, will soon become a place of multicultural values.
Saliba Özmen, Metropolitan of Mardin-Diyarbakir in Turkey, spoke about the historical ties of the Albanian Church with the ancient Assyrian Church in Turkey, emphasizing that many Albanian churches, such as the Khudavang Monastery in Azerbaijan, are a great wealth for the development of religious tourism. Expressing eagerness to closely assist the restoration of Udi Albanian Church, the Metropolitan thanked Azerbaijani President Ilham Aliyev for protecting the Udi Albanian Christians and paying equal attention to many churches and mosques, including Khudavang Monastery.
Robert Mobili, Chairman of the Albanian-Udi Christian Religious Community in Azerbaijan, mentioned the rich cultural heritage of the Khudavang Temple, the pearl of Kalbajar and a special place for Udi, in the history of Azerbaijan. He said that today these temples under the protection of our state will be restored, and soon these Albanian temples will be open to the world for both pilgrimage and tourism.
Rafik Danakari, the preacher of Khudavang Monastery, said he was very proud of the return of the monastery to its true owners. He said that after many years of longing, he experienced the joy of praying in his native monastery.
Richard Danakari, Professor of History and Political Theory, Volgograd Civil Service Academy; Nazila Isgandarova, Professor of Emmanuel College, University of Toronto, Canada; Elkhan Mirhashimli, Chairman of the Azerbaijani House of Culture in the Netherlands and Lala Aydamirova, Press Secretary of the Azerbaijani House of Culture in the Netherlands, spoke about the activities in the direction of introducing it to the world.
The participants discussed to expand cooperation for the promotion of the heritage of Caucasian Albania in Canada and Europe and organize joint conferences with European universities. The importance of cooperation in educating both European and Azerbaijani youth about the heritage of Caucasian Albania was also discussed.
At the end of the discussion, Professor Mahabbat Pashayeva said that the proposals introduced by the conference participants will be evaluated.