Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun müəlliminin kitabı nəşr olunub
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) müəllimi, sosiologiya üzrə fəlsəfə doktoru Asəf Qənbərovun “Din sosiologiyası” adlı kitabı Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun Elmi Şurasının qərarı və Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin tabeliyində Mənəvi Dəyərlərin Təbliği Fondunun (MDTF) dəstəyi ilə nəşr olunub.
Kitabın müəllifi A.Qənbərov “Ön söz”də bildirib ki, Din sosiologiyası ilə bağlı Azərbaycan dilində tədqiqatların azlığı və müstəqil əsərlərin isə ümumiyyətlə mövcud olmaması bu əsərin yazılmasının əsas səbəblərindəndir. Müəllif qeyd edib ki, kitab həm Din sosiologiyası ilə bağlı ümumi təsəvvür yaradacaq, bu sahəyə tədqiqatçıların marağını artıracaq, həm də Dinşünaslıq sahəsində elmi ədəbiyyatın zənginləşdirilməsinə töhfə verəcəkdir.
Qeyd edək ki, kitab elmi tədqiqatçılar, sosioloqlar, dinşünaslar, ali məktəb müəllimləri, tələbələr, habelə geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulub.
Kitab “Sosiologiya elminə giriş”, “Din sosiologiyası elm kimi”, “Dinin sosioloji konsepsiyasının əsas istiqamətləri” olmaqla üç hissədən ibarətdir. Elmi tədqiqat əsərində “Din sosiologiyasının təşəkkül tarixi”; “Din – ictimai fenomen kimi”; “Dini qrupların strukturu və növləri”; “Modernləşmə prosesi və din institutunun qarşılıqlı əlaqələri”; “Yeni dini hərəkatların sosiologiyası”; “Dövlət-din münasibətlərinin sosioloji təhlili”; “Multikulturalizm, etnik mənsubiyyət və din” və digər mövzularda fəsillər əksini tapıb.
Məlumat üçün bildirək ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu kitab və dərsliklərin nəşri ilə bağlı bir sıra layihələr həyata keçirir. “İlahiyyat nəşrləri” adı altında layihəyə müəllimlərimizin və bu sahədə çalışan mütəxəssislərin kitablarının müxtəlif dillərdən tərcümə olunan əsərlərinin nəşri daxildir. Eyni zamanda, İnstitutun qarşısına qoyduğu məqsədlərdən biri də ilahiyyat sahəsindəki problemləri araşdırmaq, beynəlxalq standartlara cavab verən tədqiqatlar aparmaq və onları nəşr etdirməkdir.

Опубликована книга преподавателя Азербайджанского института теологии
Книга преподавателя Азербайджанского института теологии (АИТ), доктора философии по социологии Асафа Ганбарова под названием «Социология религии» опубликована по решению Научного совета АИТ и при поддержке Фонда пропаганды нравственных ценностей при Государственном комитете по работе с религиозными структурами.
Автор книги А.Ганбаров в «Предисловии» отметил, что основной причиной написания им этого труда является малое количество исследований, и отсутствие самостоятельных произведений, связанных с социологией религии, на азербайджанском языке. Автор отметил, что книга создаст общее представление о социологии религии, повысит интерес исследователей к этой сфере, а также, внесет вклад в обогащение научной литературы в сфере религиоведения.
Отметим, что книга предусмотрена для научных исследователей, социологов, религиоведов, преподавателей высших школ, студентов, в том числе, для широкой аудитории читателей.
Книга состоит из трех частей: «Введение в социологию», «Социология религии как наука», «Основные направления социологической концепции религии». В научно-исследовательском произведении отражены такие темы, как «История становления социологии религии», «Религия – как общественный феномен», «Структура и виды религии», «Процесс модернизации и взаимосвязи религиозного института», «Социология новых религиозных движений», «Социологический анализ государственно-религиозных отношений», «Мультикультурализм, этническая принадлежность и религия» и другие темы.
Для информации сообщаем, что Азербайджанский институт теологии осуществляет ряд проектов в связи с публикацией книг и учебных пособий. Проект «Теологические публикации» включает публикацию книг наших преподавателей и специалистов, занятых в этой сфере, а также произведений, переведенных с разных языков. В то же время, одной из целей Института является изучение проблем в сфере теологии, проведение исследований, отвечающих международным стандартам, и их публикация.