Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun ikiillik fəaliyyəti ilə bağlı tədbir təşkil olunub
12 fevral 2020-ci il tarixdə Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) təsis edilməsinin 2-ci ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Aİİ-nin rektoru, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Ceyhun Məmmədov tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, İnstitutun Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin 9 fevral 2018-ci il tarixli Sərəncamına əsasən Azərbaycan Respublikası Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin tabeliyində təsis edildiyini vurğulayıb. İnstitutun yaradılmasında məqsədin Azərbaycan xalqının tarixi ənənələrinə söykənən və dövlət siyasətinin məntiqi nəticəsi olan yüksək dini-mənəvi mühitin qorunub saxlanılmasını və inkişaf etdirilməsini, dini fəaliyyətin təşkili sahəsində yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasını təmin etmək olduğunu bildirib.
Azərbaycanda nümunəvi dövlət-din münasibətləri haqqında bəhs edən C.Məmmədov Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən əsası qoyulan bu siyasətin hazırda onun layiqli varisi Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini, Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyeva və onun rəhbəri olduğu Heydər Əliyev Fondunun bu sahəyə xüsusi diqqət və qayğı göstərdiyini vurğulayıb.
Aİİ rəhbəri daha sonra vurğulayıb ki, İnstitutun yaradılması dövlət-din münasibətlərinə, milli-mənəvi dəyərlərə qayğının ən böyük göstəricilərindən biridir.
C.Məmmədov ötən iki il ərzində İnstitutun gördüyü işlər, ali təhsil müəssisəsinin həyata keçirdiyi fəaliyyət istiqamətləri, həmçinin hədəfləri haqqında da məlumat verib.
Rektor qeyd edib ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu qarşısına bir sıra məqsəd və hədəflər qoyub. Müasir dövrümüzün tələblərinə cavab verən, zəngin dünyagörüşünə, dərin dini və dünyəvi biliklərə, güclü şəxsiyyətə malik mütəxəssislərin yetişdirilməsi ümdə vəzifələrdəndir: “Belə mütəxəssislər yetişdirmək üçün bir çox layihə həyata keçirir, diskussiyalar, yarışlar, konfranslar, təlimlər təşkil edirik. İşimizdə dünya və qonşu ölkələrin təcrübələrindən bəhrələnirik. İstəyirik ki, tələbələrimiz – gələcəyin ilahiyyatçıları dərin elmə, yüksək intellektə, zəngin dünyagörüşünə malik peşəkar mütəxəssislər olsun”.
Qafqaz Müsəlmanları İdarəsi sədrinin müavini Fuad Nurullayev Şeyxülislam Allahşükür Paşazadənin Aİİ heyətinə xeyir-dualarını çatdırıb. O, İlahiyyat İnstitutunun yaradılmasını ölkəmiz üçün əhəmiyyətli hadisə kimi qiymətləndirib. F.Nurullayev, xüsusilə son illərdə dünyada gedən gərgin siyasi proseslərin fonunda bu qərarın doğru və yerində olduğunu vurğulayıb. Hazırda dini təhsil almış insanlara ehiyac olduğunu qeyd edən F.Nurullayev İnstitutun Azərbaycanın dini həyatında xidmətləri olacaq layiqli məzunlar yetişdirəcəyini vurğulayıb.
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Gündüz İsmayılov istər İslam dini, istərsə də digər dünya dinlərini dərindən bilən, dövlətçiliyin keşiyində duran yüksəkixtisaslı dinşünas və islamşünas kadrların hazırlanması baxımından Aİİ-nin fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib. Cəmiyyətdə İnstitutun yetəri qədər tanındığını və haqqında müsbət fikirlərin olduğunu bildirib. Regionda dini təhsil verən kifayət qədər müəssisələrin olduğunu vurğulayan sədr müavini Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun bu rəqabət mühitində öz sözünü layiqincə deyəcəyinə ümidvar olduğunu bildirib.
Sədr müavini bildirib ki, Azərbaycanda dini etiqad azadlığı, əsrlərdən bəri xalq arasında mövcud olan dini dözümlülük və multikulturalizm ənənəsi dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən birinə çevrilib. Bu baxımdan, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun yaradılması Prezident İlham Əliyevin Azərbaycançılıq ideologiyasının inkişafını və milli-mənəvi dəyərlərin qorunmasını daim diqqət mərkəzində saxladığının bariz göstəricisidir.

Состоялось мероприятие, посвященное двухлетней деятельности Азербайджанского Института Теологии
12 февраля 2020-го года состоялось мероприятие, посвященное 2-й годовщине создания Азербайджанского Института Теологии (АИТ).
Поприветствовав участников мероприятия, ректор АИТ, доктор философии по теологии Джейхун Мамедов сказал, что Институт создан при Государственном Комитете по Делам Религий Азербайджанской Республики на основе Распоряжения Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 9 февраля 2018-го года. По его словам, целью создания Института является обеспечить сохранение и развитие высокой религиозной и духовной среды, основывающейся на исторических традициях азербайджанского народа и являющейся логическим следствием государственной политики, подготовку высококвалифицированных кадров в сфере организации религиозной деятельности.
Говоря об образцовых государственно-религиозных отношениях в Азербайджане, Дж. Мамедов подчеркнул, что политику, основы которой заложил Великий Лидер Гейдар Алиев, в настоящее время успешно проводит его достойный преемник, президент Ильхам Алиев, первый вице-президент госпожа Мехрибан Алиева и возглавляемый ею Фонд Гейдара Алиева уделяют этому вопросу особое внимание.
Глава АИТ далее подчеркнул, что создание Института является одним из главных показателей заботы отношениям между государством и религией и национально-нравственным ценностям.
Дж. Мамедов также проинформировал о деятельности Института за последние два года, направлениях деятельности и целях высшего учебного заведения.
Ректор отметил, что Азербайджанский Институт Теологии поставил перед собой ряд целей и задач. Одним из главных задач является воспитание отвечающим требованиям нашего времени специалистов с богатым мировоззрением, глубокими религиозными и светскими знаниями и сильными личностными качествами: «Чтобы подготовить таких специалистов мы реализуем множество проектов, организуем дискуссии, конкурсы, конференции, тренинги. В нашей работе мы извлекаем пользу из опыта мировых и соседних стран. Хотим, чтобы наши студенты - теологи будущего - стали профессионалами с глубокими знаниями, высоким интеллектом и богатым кругозором».
Заместитель председателя Управления мусульман Кавказа Фуад Нуруллаев передал делегации АИТ благословение от Шейхульислама Аллахшукюра Пашазаде. Он назвал создание Института Теологии важным событием для нашей страны. Ф. Нуруллаев подчеркнул, что это решение является правильным и уместным, особенно на фоне происходящих в мире напряженных политических процессов в последние годы. Отметив необходимость в людях с религиозным образованием в настоящее время, Ф. Нуруллаев сказал, что в Институт воспитает достойных выпускников, которые будут служить в религиозной жизни Азербайджана.
Заместитель председателя Государственного Комитета по Работе с Религиозными Организациями Гюндуз Исмайлов очень высоко оценил деятельность АИТ по подготовке высококвалифицированных религиозных деятелей и специалистов по исламу, которые глубоко осведомлены как об исламе, так и других мировых религиях, стоят на страже государственности. Он отметил, что в обществе достаточно знают об Институте, о вузе сформировалось положительное мнение. Подчеркнув, что в регионе достаточно религиозных учебных заведений, заместитель председателя выразил надежду на то, что Азербайджанский Институт Теологии сможет сказать свое слово в этой конкурентной среде.
По его словам, религиозная свобода в Азербайджане, традиция религиозной терпимости и мультикультурализма, существующая в народе на протяжении веков, стала одним из приоритетных направлений государственной политики. В связи с этим создание Азербайджанского Института Теологии является четким свидетельством того, что президент Ильхам Алиев всегда держал в фокусе внимания развитие идеологии Азербайджанства и сохранение национально-нравственных ценностей.