Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun ikiillik fəaliyyəti ilə bağlı tədbir təşkil olunub
12 fevral 2020-ci il tarixdə Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) təsis edilməsinin 2-ci ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Aİİ-nin rektoru, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Ceyhun Məmmədov tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, İnstitutun Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin 9 fevral 2018-ci il tarixli Sərəncamına əsasən Azərbaycan Respublikası Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin tabeliyində təsis edildiyini vurğulayıb. İnstitutun yaradılmasında məqsədin Azərbaycan xalqının tarixi ənənələrinə söykənən və dövlət siyasətinin məntiqi nəticəsi olan yüksək dini-mənəvi mühitin qorunub saxlanılmasını və inkişaf etdirilməsini, dini fəaliyyətin təşkili sahəsində yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasını təmin etmək olduğunu bildirib.
Azərbaycanda nümunəvi dövlət-din münasibətləri haqqında bəhs edən C.Məmmədov Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən əsası qoyulan bu siyasətin hazırda onun layiqli varisi Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini, Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyeva və onun rəhbəri olduğu Heydər Əliyev Fondunun bu sahəyə xüsusi diqqət və qayğı göstərdiyini vurğulayıb.
Aİİ rəhbəri daha sonra vurğulayıb ki, İnstitutun yaradılması dövlət-din münasibətlərinə, milli-mənəvi dəyərlərə qayğının ən böyük göstəricilərindən biridir.
C.Məmmədov ötən iki il ərzində İnstitutun gördüyü işlər, ali təhsil müəssisəsinin həyata keçirdiyi fəaliyyət istiqamətləri, həmçinin hədəfləri haqqında da məlumat verib.
Rektor qeyd edib ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu qarşısına bir sıra məqsəd və hədəflər qoyub. Müasir dövrümüzün tələblərinə cavab verən, zəngin dünyagörüşünə, dərin dini və dünyəvi biliklərə, güclü şəxsiyyətə malik mütəxəssislərin yetişdirilməsi ümdə vəzifələrdəndir: “Belə mütəxəssislər yetişdirmək üçün bir çox layihə həyata keçirir, diskussiyalar, yarışlar, konfranslar, təlimlər təşkil edirik. İşimizdə dünya və qonşu ölkələrin təcrübələrindən bəhrələnirik. İstəyirik ki, tələbələrimiz – gələcəyin ilahiyyatçıları dərin elmə, yüksək intellektə, zəngin dünyagörüşünə malik peşəkar mütəxəssislər olsun”.
Qafqaz Müsəlmanları İdarəsi sədrinin müavini Fuad Nurullayev Şeyxülislam Allahşükür Paşazadənin Aİİ heyətinə xeyir-dualarını çatdırıb. O, İlahiyyat İnstitutunun yaradılmasını ölkəmiz üçün əhəmiyyətli hadisə kimi qiymətləndirib. F.Nurullayev, xüsusilə son illərdə dünyada gedən gərgin siyasi proseslərin fonunda bu qərarın doğru və yerində olduğunu vurğulayıb. Hazırda dini təhsil almış insanlara ehiyac olduğunu qeyd edən F.Nurullayev İnstitutun Azərbaycanın dini həyatında xidmətləri olacaq layiqli məzunlar yetişdirəcəyini vurğulayıb.
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Gündüz İsmayılov istər İslam dini, istərsə də digər dünya dinlərini dərindən bilən, dövlətçiliyin keşiyində duran yüksəkixtisaslı dinşünas və islamşünas kadrların hazırlanması baxımından Aİİ-nin fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib. Cəmiyyətdə İnstitutun yetəri qədər tanındığını və haqqında müsbət fikirlərin olduğunu bildirib. Regionda dini təhsil verən kifayət qədər müəssisələrin olduğunu vurğulayan sədr müavini Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun bu rəqabət mühitində öz sözünü layiqincə deyəcəyinə ümidvar olduğunu bildirib.
Sədr müavini bildirib ki, Azərbaycanda dini etiqad azadlığı, əsrlərdən bəri xalq arasında mövcud olan dini dözümlülük və multikulturalizm ənənəsi dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən birinə çevrilib. Bu baxımdan, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun yaradılması Prezident İlham Əliyevin Azərbaycançılıq ideologiyasının inkişafını və milli-mənəvi dəyərlərin qorunmasını daim diqqət mərkəzində saxladığının bariz göstəricisidir.

On February 12, 2020, Azerbaijan Institute of Theology (AIT) held an event dedicated to its second anniversary.
Welcoming the event attendees, AIT rector Jeyhun Mammadov stressed that , Azerbaijan Institute of Theology was established by President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev’s Decree dated February 9, 2018 under the State Committee on Religious Associations of the Republic of Azerbaijan. The primary goal of the establishment of the Institute is to prepare religious researchers who will preserve and develop religious and spiritual environment based on the historical traditions of the Azerbaijani people and the logical result of the state policy.
Mentioning outstanding model of state-religion relation of Azerbaijan, J.Mammadov emphasized that National Leader Heydar Aliyev’s policy is successfully pursued by President Ilham Aliyev and Heydar Aliyev Foundation led by First Vice President Mehriban Aliyeva who pays special attention to this field.AIT rector stressed that the establishment of the Institute indicates the importance attached to state-religion relations and national values.
J.Mammadov informed the participants about the work carried out in the past two years, activity directions of the Institute and its goals.
The Rector noted that Azerbaijan Institute of Theology has several goals and objectives. Educating specialists who have profound secular knowledge and strong personality meeting the requirements of the modern world is one of the most important tasks, “We conduct various projects, discussions, competitions, conferences and trainings to educate such specialists. We benefit from the experience of other countries in this field. We want our students to become specialists who possess profound knowledge, high intelligence and rich world outlook.”
Fuad Nurullayev, Deputy Chairman of the Caucasus Muslims Office, conveyed Sheikh-ul-Islam Allahshukur Pashazade’s blessings to the AIT staff. He mentioned the establishment of Azerbaijan Institute of Theology as a significant event for the country. F.Nurullayev said that the decision was right and appropriate, especially amid the ongoing political processes in the world in recent years. Noting the need for people who have received religious education, F.Nurullayev said that the Institute will grow worthy graduates who will contribute to the religious life in Azerbaijan.
Gunduz Ismayilov, Deputy Chairman of the State Committee on Religious Associations of the Republic of Azerbaijan, highly appreciated the activities of AIT in terms of educating highly qualified religious theologians and Islamic specialists who are deeply knowledgeable both about Islam and other world religions. He noted that he had positive thoughts and expectations about the Institute. Stressing that there are enough religious education institutions in the region, the Deputy Chairman expressed his hope that Azerbaijan Institute of Theology would be able to prove itself in this competitive environment.
He noted that religious freedom in Azerbaijan, the tradition of religious tolerance and multiculturalism that has existed for centuries, have priority directions of state policy. In this regard, the establishment of Azerbaijan Institute of Theology is a clear indication that President Ilham Aliyev attaches particular importance to the development of the idea of Azerbaijan and the preservation of national and moral values.