Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda növbəti iclas keçirilib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) növbəti iclas keçirilib. İclasda qış semestr imtahanlarının yekunları, ali təhsil müəssisəsinin ümumi fəaliyyəti və pandemiya dövründə tədrisin məsafədən təşkili müzakirə olunub.
«ZOOM» proqramı vasitəsilə onlayn keçirilən iclasda İnstitutun rəhbər heyəti, müəllimlər və əməkdaşlar iştirak ediblər.
Aİİ rektoru Aqil Şirinov tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, torpaqlarımızın düşmən tapdağından azad edilməsi uğrunda şəhid olanlara Allahdan rəhmət, yaralı qazilərimizə isə şəfa diləyib.
Daha sonra o, qarşıdan gələn 8 Mart - Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə İnstitutun xanım kollektivinə səmimi arzularını ifadə edib.
A.Şirinov tədbirdə qış imtahan sessiyasının yekunları ilə bağlı məsələlərə də toxunub. Qeyd edib ki, 2020/2021-ci tədris ilinin yaz semestrinin dərsləri məsafədən onlayn formada keçirilməklə uğurla davam edir.
Aİİ-nin Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektoru Mübariz Camalov söz alaraq, pandemiya və müharibə dövrünə təsadüf edən payız semestrində tədrisin təşkili, keyfiyyəti və səmərəliliyindən bəhs edib.
M.Camalov daha sonra qış imtahanlarının keçirilməsi, qarşıya çıxan problemlər, imtahanların nəticələri haqqında məlumat verib.
Aİİ-nin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru Mirniyaz Mürsəlov “İlahiyyat nəşrləri” adı altında ötən dövr ərzində ali təhsil müəssisəsinin müəllim və əməkdaşlarının əməyi sayəsində dərc olunan kitablardan danışıb. O, magistratura və doktorantura səviyyələrinə qəbulla bağlı məsələlərə də toxunub.
Daha sonra İlahiyyat fakültəsinin dekanı Elnurə Əzizova çıxış edərək, qış imtahan sessiyasında tələbələrin kəmiyyət və keyfiyyət göstəricilərindən bəhs edib.
İslamşünaslıq kafedrasının müdiri Əhməd Niyazov çıxış edərək, qış semestri boyu tələbələrin imtahanlarda müvəffəqiyyət göstəricilərindən, imtahan prosesinin şəffaf keçirilməsindən danışıb.
Dinşünaslıq kafedrasının müdiri Anar Qafarov çıxış edərək, pandemiya dövründə tədris prosesinin gedişatı, yaranan problemlər barədə məlumat verib. Kafedranın müəllim heyətinin sillabuslara uyğun surətdə yeni tədris semestrinə tam hazır olduğunu qeyd edib.
Daha sonra Dillər və ictimai fənlər kafedrasının müdiri İlkin Əlimuradov çıxış edib. Kafedra müdiri keçən semestrin göstəricilərinə toxunub, imtahanların nəticələrini uğurlu hesab etdiyini vurğulayıb. O, ərəb dili üzrə təşkil olunacaq əlavə kurs üçün səviyyə imtahanları barədə ətraflı məlumat verib.

В Азербайджанском институте теологии состоялось очередное заседание
В Азербайджанском институте теологии (АИТ) состоялось очередное заседание. В ходе заседания были обсуждены итоги экзаменов зимнего семестра, общая деятельность высшего учебного заведения и дистанционная организация обучения в период пандемии.
В онлайн-заседании, проведенном посредством программы ZOOM, приняли участие руководящий состав, преподаватели и сотрудники Института.
Ректор АИТ Агиль Ширинов поприветствовал участников мероприятия и пожелал упокоения душ шехидов, павших за освобождение наших земель от вражеских захватчиков, и исцеления раненым ветеранам.
Затем он поздравил женскую часть коллектива института и выразил искренние пожелания по случаю предстоящего 8 марта - Международного женского дня.
А.Ширинов также затронул вопросы, связанные с итогами зимней экзаменационной сессии. Он отметил, что занятия весеннего семестра 2020/2021 учебного года успешно продолжаются в дистанционном онлайн-формате.
Проректор АИТ по организации обучения и образовательным технологиям Мубариз Джамалов, взяв слово, рассказал об организации, качестве и эффективности обучения в осеннем семестре, который пришелся на период пандемии и войны.
Затем М.Джамалов проинформировал о проведении зимних экзаменов, выявленных проблемах и результатах экзаменов.
Проректор АИТ по науке и инновациям Мирнияз Мурсалов рассказал о книгах, вышедших в свет за прошедший период в рамках проекта "Теологические публикации" благодаря труду преподавателей и сотрудников вуза. Он также коснулся вопросов, связанных с приемом в магистратуру и докторантуру.
Затем декан факультета теологии Эльнура Азизова рассказала о количественных и качественных показателях, продемонстрированных студентами на зимней экзаменационной сессии.
Заведующий кафедрой исламоведения Ахмед Ниязов поведал о показателях успешности студентов на экзаменах в течение зимнего семестра и прозрачности экзаменационного процесса.
Заведующий кафедрой религиоведения Анар Гафаров рассказал о ходе учебного процесса, проблемах, возникших в период пандемии. Он отметил, что преподавательский состав кафедры полностью готов к новому семестру обучения в соответствии с учебной программой.
Затем выступил заведующий кафедрой "Языки и общественные науки" Илькин Алимурадов. Он коснулся показателей прошедшего семестра и отметил, что считает результаты экзаменов успешными. Заведующий кафедрой предоставил подробную информацию об экзаменах на определение уровня знаний для планируемого дополнительного курса по арабскому языку.