Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda “Həzrət Məhəmmədin dünyaya bəxş etdiyi ümumbəşəri əxlaqi dəyərlər” mövzusunda seminar keçirilib
18 Noyabr, 2019
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) “Həzrət Məhəmmədin dünyaya bəxş etdiyi ümumbəşəri əxlaqi dəyərlər” mövzusunda seminar keçirilib.
Tədbirin moderatoru Aİİ-nin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru Aqil Şirinov iştirakçıları salamladıqdan sonra, mövzu barəsində məlumat verib. O bildirib ki, xalqın mədəniyyətinin inkişafında və formalaşmasında tarixən yaranmış milli-mənəvi dəyərlər mühüm rol oynayır. Hər bir xalqın milli-mənəvi aləminin formalaşmasına dil, din və adət-ənənə kimi amillər həlledici təsir göstərir. Əxlaqi dəyərlər insanların bir-birlərinə sevgisi, məhəbbəti, şəfqəti, mərhəməti, qarşılıqlı qayğı və yardımetmə hissidir.
A. Şirinov ali təhsil müəssisəsində ardıcıl olaraq keçirilən konfrans, seminar, “dəyirmi masa” və təlimlərin təşkil olunmasında məqsədin gənclərimizə milli-mənəvi dəyərlərimizin və vətənpərvərlik ruhunun aşılanmasına, onların peşəkar mütəxəssis kimi yetişməsinə töhfə verməkdən ibarət olduğunu vurğulayıb.
Aİİ-nin müəllimi, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Səmədov “Həzrət Məhəmmədin dünyaya bəxş etdiyi ümumbəşəri əxlaqi dəyərlər” mövzusunda məruzə edib. Həzrət Peyğəmbərin ümumbəşəri əxlaqa təşviq edən bir çox kəlamlarının olduğunu, eləcə də “İslam gözəl əxlaqdır”, “Möminlərin iman baxımından ən kamil olanı əxlaqı gözəl olandır” hədislərinin insanları kamil əxlaqa səslədiyini qeyd edib. V. Səmədov islamın ədalət, əhdə sadiqlik, əfv etmək, düzgünlük, sevgi, qardaşlıq, mərhəmət kimi gözəl əxlaqı təşviq etdiyini, haqsızlıq, riya, həsəd və s. bu kimi mənfi xüsusiyyyətləri pislədiyini nəzərə çatdırıb.
Tədbirdə iştirak edən türkiyəli yazar Əhməd Turqut Həzrət Peyğəmbərin “Mən gözəl əxlaqı tamamlamaq üçün göndərildim” kəlamına diqqət çəkərək bildirib ki, İslam dini insanlara nəzakətli olmağı və yüksək əxlaqi keyfiyyətlər nümayiş etdirməyi tövsiyə edir. O, Qurani-Kərimi təkcə oxumaqla kifayətlənməməyi, onu həyatımıza tətbiq etməyin vacibliyini vurğulayıb.

Azerbaijan Institute of Theology has held a seminar on Universal Ethical Values Introduced to the World by the Prophet Muhammad
18 November, 2019
Azerbaijan Institute of Theology (AIT) held a seminar on Universal Ethical Values Introduced to the World by the Prophet Muhammad.
Agil Shirinov, Vice-Rector for Science and Innovations at the Institute, greeted the event participants and gave information about the topic. He noted that historical national values play a significant role in the development and formation of the culture. Factors such as language, religion and tradition have a decisive impact on the formation of the national and spiritual world of each nation. Moral values are the feelings of love, affection, compassion, mercy, mutual care and support for each other.
A. Shirinov said that organizing conferences, seminars, roundtables and trainings, the Institute aims to instill feelings of national and moral values in students as well as contribute to their development as professional specialists.
PhD Vugar Samadov, Instructor at AIT, delivered a speech on Universal Ethical Values Introduced to the World by the Prophet Muhammad. He said that the Prophet (pbuh) has a number of sayings that encourage human morality as well as the following hadiths that call on people to be moral such as “Islam is a beautiful morality” and “The best among you in Islam are those with the best manners”. V.Samadov said that Islam praises positive traits such as righteousness, love, brotherhood, compassion and condemns negative characteristics such as injustice, hypocrisy, envy and other features.
Focusing on the Holy Prophet’s saying “I have been sent down only to complete the best of manners”, Ahmet Turgut, Turkish writer, said that Islam recommends religious people to be polite and demonstrate high moral behavior. He stressed that reading the Qur’an is not sufficient, one should also practice them.