Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda “Həzrət Məhəmmədin dünyaya bəxş etdiyi ümumbəşəri əxlaqi dəyərlər” mövzusunda seminar keçirilib
18 Noyabr, 2019
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) “Həzrət Məhəmmədin dünyaya bəxş etdiyi ümumbəşəri əxlaqi dəyərlər” mövzusunda seminar keçirilib.
Tədbirin moderatoru Aİİ-nin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru Aqil Şirinov iştirakçıları salamladıqdan sonra, mövzu barəsində məlumat verib. O bildirib ki, xalqın mədəniyyətinin inkişafında və formalaşmasında tarixən yaranmış milli-mənəvi dəyərlər mühüm rol oynayır. Hər bir xalqın milli-mənəvi aləminin formalaşmasına dil, din və adət-ənənə kimi amillər həlledici təsir göstərir. Əxlaqi dəyərlər insanların bir-birlərinə sevgisi, məhəbbəti, şəfqəti, mərhəməti, qarşılıqlı qayğı və yardımetmə hissidir.
A. Şirinov ali təhsil müəssisəsində ardıcıl olaraq keçirilən konfrans, seminar, “dəyirmi masa” və təlimlərin təşkil olunmasında məqsədin gənclərimizə milli-mənəvi dəyərlərimizin və vətənpərvərlik ruhunun aşılanmasına, onların peşəkar mütəxəssis kimi yetişməsinə töhfə verməkdən ibarət olduğunu vurğulayıb.
Aİİ-nin müəllimi, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Səmədov “Həzrət Məhəmmədin dünyaya bəxş etdiyi ümumbəşəri əxlaqi dəyərlər” mövzusunda məruzə edib. Həzrət Peyğəmbərin ümumbəşəri əxlaqa təşviq edən bir çox kəlamlarının olduğunu, eləcə də “İslam gözəl əxlaqdır”, “Möminlərin iman baxımından ən kamil olanı əxlaqı gözəl olandır” hədislərinin insanları kamil əxlaqa səslədiyini qeyd edib. V. Səmədov islamın ədalət, əhdə sadiqlik, əfv etmək, düzgünlük, sevgi, qardaşlıq, mərhəmət kimi gözəl əxlaqı təşviq etdiyini, haqsızlıq, riya, həsəd və s. bu kimi mənfi xüsusiyyyətləri pislədiyini nəzərə çatdırıb.
Tədbirdə iştirak edən türkiyəli yazar Əhməd Turqut Həzrət Peyğəmbərin “Mən gözəl əxlaqı tamamlamaq üçün göndərildim” kəlamına diqqət çəkərək bildirib ki, İslam dini insanlara nəzakətli olmağı və yüksək əxlaqi keyfiyyətlər nümayiş etdirməyi tövsiyə edir. O, Qurani-Kərimi təkcə oxumaqla kifayətlənməməyi, onu həyatımıza tətbiq etməyin vacibliyini vurğulayıb.

В АИТ прошел семинар на тему «Общечеловеческие нравственные ценности, дарованные миру Пророком Мухаммедом»
18 Ноябрь, 2019
В Азербайджанском институте теологии (АИТ) прошел семинар на тему «Общечеловеческие нравственные ценности, дарованные миру Пророком Мухаммедом».
Модератор мероприятия – проректор АИТ по науке и инновациям Агиль Ширинов поприветствовал гостей и дал информацию о теме. Он отметил, что исторически возникшие национально-нравственные ценности играют важную роль в развитии и формировании культуры народа. Такие факторы, как язык, религия и обычаи-традиции имеют решающее влияние на формирование национально-нравственных ценностей каждого народа. Нравственные ценности воплощают в себе чувство любви людей друг к другу, милосердия, сострадания, взаимоуважения и помощи.
А.Ширинов довел до внимания, что целью регулярной организации конференций, семинаров, круглых столов и тренингов является привитие молодежи национально-нравственных ценностей и ее воспитание в духе патриотизма, внесение вклада в ее развитие в качестве специалистов.
Преподаватель АИТ, доктор философии по философии Вугар Самедов выступил с докладом на тему «Общечеловеческие нравственные ценности, дарованные миру Пророком Мухаммедом». Он отметил, что существует много изречений Пророка Мухаммеда, призывающих к благонравию, такие хадисы, как «Ислам - прекрасная нравственность», «Наиболее совершенной верой обладает самый благонравный из верующих» призывают людей к совершенному благонравию. В.Самедов довел до внимания, что Ислам пропагандирует такие понятия благонравия, как справедливость, верность обещаниям, прощение, честность, любовь, братство, милосердие, порицает такие отрицательные качества, как несправедливость, лицемерие, зависть и др.
Участвующий на мероприятии турецкий писатель Ахмед Тургут затронул изречение Пророка Мухаммеда «Я отправлен для того, чтобы дополнить благородные качества (нравы)» и отметил, что Ислам советует людям быть вежливыми и демонстрировать высокие нравственные качества. Он подчеркнул важность не только чтения Корана, но и его внедрения в жизнь.