Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda 17 Noyabr – Milli Dirçəliş Gününə həsr olunmuş videokonfrans keçirilib
17 Noyabr, 2020
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) 17 Noyabr – Milli Dirçəliş Gününə həsr olunmuş videokonfrans keçirilib. “Microsoft Teams” proqramı üzərindən təşkil olunan videokonfransda Aİİ-nin rektoru, rəhbər heyəti, müəllimlər və tələbələr iştirak ediblər.
Aİİ-nin rektoru, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Aqil Şirinov çıxış nitqi ilə videokonfrans iştirakçılarını salamladıqdan sonra, Qələbə münasibətilə görüş iştirakçılarını təbrik edib. Ali Baş Komandan İlham Əliyevin başçılığı ilə Müzəffər Azərbaycan Ordusunun qəhrəmanlıqlarından bəhs edib, şəhidlərə Allahdan rəhmət, yaralı qazilərə şəfa diləyib.
Videokonfransda çıxış edən AMEA akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutu Şərq-Qərb şöbəsinin müdiri, Aİİ-nin dosenti, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Məmmədəli Babaşlı Milli Dirçəliş Gününün Azərbaycan tarixində özünəqayıdışın başlanğıcı, tarixi gün olduğunu bildirib. Milli Dirçəliş Gününə qədər baş vermiş tarixi hadisələr barədə ətraflı məlumat verən M.Babaşlı ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan dövlətçiliyinin möhkəmləndirilməsində və müstəqilliyimizin qorunmasında misilsiz tarixi xidmətlərindən bəhs edib. Milli dirçəlişdən milli tərəqqiyə doğru uzanan tarixi yolun başlanğıcının qoyulduğunu vurğulayan Məmmədəli Babaşlı Dağlıq Qarabağda qazanılan qələbənin birliyin və bərabərliyin nəticəsi olduğunu diqqətə çatdırıb.

В Азербайджанском институте теологии состоялась видеоконференция, посвященная 17 ноября - Дню национального возрождения
17 Ноябрь, 2020
В Азербайджанском институте теологии (АИТ) состоялась видеоконференция, посвященная 17 ноября - Дню национального возрождения. На видеоконференции, организованной в программе Microsoft Teams, приняли участие ректор, руководящий персонал, преподаватели и студенты АИТ.
Ректор АИТ, доктор философии по теологии Агиль Ширинов поприветствовал участников и поздравил их по случаю Победы. Он рассказал о героизме славной Азербайджанской армии во главе с Верховным главнокомандующим Ильхамом Алиевым, пожелал упокоения душ шехидов, скорейшего выздоровления ветеранам.
Заведующий Восточно-западным отделом Института востоковедения имени академика Зии Буниятова НАНА, доцент АИТ, доктор философии по теологии Мамедали Бабашлы отметил, что День национального возрождения является историческим днем, началом самоутверждения в истории Азербайджана. Предоставивший подробную информацию об исторических событиях, произошедших в День национального возрождения, М.Бабашлы, рассказал о неоценимых исторических заслугах великого лидера Гейдара Алиева в укреплении государственности и защите независимости Азербайджана. Мамедали Бабашлы довел до внимания, что была заложена основа исторического пути, протянувшегося от национального возрождения к национальному прогрессу. Он подчеркнул, что победа, достигнутая в Нагорном Карабахе, является результатом единства и солидарности.