Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda 17 Noyabr – Milli Dirçəliş Günü münasibətilə tədbir
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) 17 Noyabr – Milli Dirçəliş Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbirdə Aİİ İlahiyyat fakültəsinin müəllimi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Rəşad Mustafa çıxış edərək, tarixi gün haqqında geniş məlumat verib. Milli Dirçəliş Gününə qədər baş vermiş tarixi hadisələr barədə ətraflı bəhs edən R.Mustafa 1980-ci illərdə Ermənistandan Azərbaycana deportasiya edilən azərbaycanlılar haqqında faktları açıqlayıb. Vurğulayıb ki, ermənilər bununla kifayətlənməyərək, Dağlıq Qarabağ bölgəsində də iğtişaşlar törədir, Azərbaycanın əzəli torpaqlarını özlərinə birləşdirmək cəhdləri göstərirdilər. Belə bir vaxtda Azərbaycan xalqı artıq anlayırdı ki, nə Moskva, nə də ölkənin ozamankı rəhbərliyi qəti tədbir görmək niyyətində deyil. Yüzminlərlə azərbaycanlı Ermənistanın təxribatlarına və Sovet İttifaqının ikili siyasətinə etiraz olaraq, Bakıdakı Azadlıq meydanına axışıb, etiraz mitinqinə başladı.
Mitinqdə siyasi və dini baxışından, sosial təbəqəsindən asılı olmayaraq, hər kəsin bir amal uğrunda mübarizə apardığını qeyd edən tarixçi Meydan Hərəkatını millətin birliyinin göstəricisi kimi xarakterizə edib. Bu hadisə ilə milli dirçəlişdən milli tərəqqiyə doğru uzanan tarixi yolun başlanğıcının qoyulduğunu vurğulayan R.Mustafa 44 günlük Vətən müharibəsində qazanılan qələbənin birliyin və bərabərliyin nəticəsi olduğunu qeyd edib.

Azerbaijan Institute of Theology (AIT) held an event dedicated to November 17 - National Revival Day.
Rashad Mustafa, a lecturer at the Faculty of Theology, spoke at the occasion and provided thorough information about the historic day. R.Mustafa shared the facts regarding Azerbaijanis deported from Armenia to Azerbaijan in the 1980s while speaking in depth about historical events that occurred prior to the National Revival Day. He stressed that the Armenians were disappointed with this and were rioting in the Nagorno-Karabakh region, trying to unite the ancient lands of Azerbaijan. The people of Azerbaijan already knew at the time that neither Moscow nor the country's previous government intended to act decisively. Hundreds of thousands of Azerbaijanis gathered in Baku's Freedom Square to denounce Armenia's provocations and the Soviet Union's dual policy.
The gathering, according to the historian, was a symbol of national unity because everyone, regardless of political or religious beliefs or socioeconomic class, was fighting for a common purpose. R.Mustafa stressed that the triumph in the 44-day Patriotic War was the consequence of unity and equality, emphasizing that this event marked the start of a historic journey from national revival to national progress.