Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda 15 iyun – Milli Qurtuluş Gününə həsr olunmuş videokonfrans keçirilib
14 İyun, 2021
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) 15 İyun – Milli Qurtuluş Gününə həsr olunmuş videokonfrans keçirilib. Videokonfransda Aİİ-nin rektoru, rəhbər heyəti, müəllimlər və tələbələr iştirak ediblər.
İnstitutun rəhbəri, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Aqil Şirinov çıxış nitqi ilə videokonfrans iştirakçılarını salamladıqdan sonra, ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan dövlətçiliyinin möhkəmləndirilməsində və müstəqilliyimizin qorunmasında misilsiz tarixi xidmətlərindən bəhs edib.
Azərbaycanın müstəqil dövlət kimi mövcudluğunu qoruyub saxlamasının, inkişafının, ölkəmizdə sabitlik və həmrəyliyin təmin edilməsinin bilavasitə Ulu Öndərin xidmətləri ilə bağlı olduğunu vurğulayan rektor A.Şirinov dünya şöhrətli siyasi xadim Heydər Əliyevin yenidən hakimiyyətə qayıtmasının xalqımızın çoxəsrlik tarixinə taleyüklü möhtəşəm siyasi hadisə kimi yazıldığını nəzərə çatdırıb.
Aİİ rəhbəri daha sonra əsası ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş dövlət-din münasibətlərinin tənzimlənməsi istiqamətində aparılan işlər, ölkəmizin inkişafında, milli-mənəvi dəyərlərin zənginləşdirilməsində, dövlət müstəqilliyinin və təhlükəsizliyinin qorunmasında həyata keçirilən siyasət haqqında da məlumat verib.
Rektor qeyd edib ki, əsası Heydəır Əliyev tərəfindən qoyulan ordu quruculuğu siyasətinin Prezident cənab İlham Əliyevin layiqli şəkildə davam etdirilməsi nəticəsində 44 günlük Vətən müharibəsində qələbə qazanmağımız mümkün oldu.
Videokonfransda çıxış edən millət vəkili, AMEA Qafqazşünaslıq İnstitutunun direktoru, tarix elmləri doktoru, professor Musa Qasımlı ümummilli lider Heydər Əliyevin ictimai-siyasi fəaliyyəti dövründə hər zaman Azərbaycan xalqının maraqlarına, Azərbaycan dövlətinin inkişafına xidmət etdiyini deyib. Həmin dövrdə Azərbaycanın düşdüyü vəziyyəti, baş verən hadisələri, faktları xronoloji ardıcıllıqla xatırlayan tarixçi alim Musa Qasımlı ümummilli lider Heydər Əliyevin xalqın tələbi ilə 1993-cü ildə növbəti dəfə hakimiyyətə gəlişi ilə ölkəmizdə dövlət quruculuğu prosesinin yeni nümunəsininin yarandığını vurğulayıb.

Azerbaijan Institute of Theology (AIT) held a video conference dedicated to June 15 - National Salvation Day. The video conference was attended by AIT rector, administration, teachers and students.
After greeting the video conference participants, Rector Agil Shirinov spoke about the great leader Heydar Aliyev's outstanding historical services in developing Azerbaijan's sovereignty and defending our independence.
Rector Agil Shirinov stated that the return of world-famous politician Heydar Aliyev to power was written in the centuries-old history of our people, emphasizing that the preservation and development of Azerbaijan as an independent state, development, ensuring stability and solidarity in our country are all directly related to the services of the Great Leader.
AIT rector also spoke about the activities undertaken to regulate state-religion relations, which was founded by the great leader Heydar Aliyev, as well as the policy adopted in the progress of the country, enrichment of national and spiritual values, protection of state independence and security.
The rector stated that we were able to win the 44-day Patriotic War as a consequence of President Ilham Aliyev's meritorious continuation of Heydar Aliyev's army-building policy.
During the video conference, MP Musa Gasimli, Director of the ANAS Institute of Caucasus Studies, highlighted that national leader Heydar Aliyev has always served the interests of the Azerbaijani people and the development of the Azerbaijani state.
Recalling the situation in Azerbaijan at the time, as well as the events and facts in chronological order, historian Musa Gasimli stated that a new example of the state-building process emerged in our country with the return to power of national leader Heydar Aliyev at the request of the people in 1993.