Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu dekanının elmi məqaləsi impakt faktorlu jurnalda dərc olunub
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) dekanının elmi məqaləsi impakt faktorlu “Bilimname” jurnalında dərc olunub.
Aİİ İlahiyyat fakültəsinin dekanı, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Elnurə Əzizovanın “Kisra sarayından Kərbəla səhrasına: milli-dini kimlik ünsürü və tarixi-mənqibəvi şəxsiyyət arasında məqtəllərdə Şəhrbanu” başlıqlı məqaləsi Türkiyənin Erciyes Universitetinin “Bilimname” jurnalında dərc olunub.
Məqalədə Sasani hökmdarı III Yezdəgirdin (632-651) qızı olduğu iddia edilən Şəhrbanu haqqında klassik İslam tarixi mənbələrindəki məlumatlar tədqiq edilərək, onların ərəbdilli, farsdilli və türkdilli məqtəllərə təsiri araşdırılıb.
Qeyd edək ki, sosial elmlərə dair məqalələrin dərc olunduğu “Bilimname” jurnalı “Web of science” beynəlxalq bazasında referatlaşdırılıb.
Məlumat üçün bildiririk ki, sözügedən məqalə dosent E.Əzizovanın Aİİ-dəki fəaliyyəti müddətində “Web of science” beynəlxalq bazalarında referatlaşdırılan jurnallarda dərc olunmuş dördüncü yazı nümunəsidir. Araşdırma ilə qeyd edilən linkdən (https://dergipark.org.tr/tr/pub/bilimname/issue/62019/854461) tanış olmaq mümkündür.
Xatırladaq ki, Aİİ ilahiyyat elmləri sahəsində tədqiqatların aparılması məsələsinə xüsusi önəm verir. Belə ki, ali təhsil müəssisəsində tədris prosesinə cəlb edilən müəllimlər dünyanın müxtəlif ölkələrində təşkil olunan beynəlxalq konfranslarda iştirak edir, tədqiqat sahələrinə uyğun gələn elmi məqalələrin, kitab və dərsliklərin nəşrini həyata keçirirlər.

Научная статья декана Азербайджанского института теологии опубликована в журнале с импакт-фактором
Научная статья декана Азербайджанского института теологии (АИТ) опубликована в журнале с импакт-фактором "Билимнаме" (Bilimname).
Статья декана теологического факультета АИТ, доктора философии по теологии, доцента Эльнуры Азизовой под названием "Из дворца Кисра в пустыню Кербела: Шахрбану в магталах между элементом национально-религиозной идентичности и историко-мифологической фигурой" была опубликована в журнале "Билимнаме" университета Эрджиес в Турции.
Статья исследует упоминания о Шахрбану, предположительно дочери Сасанидского правителя Йездегерда III (632-651 гг), в классических исламских исторических источниках; изучается влияние этих источников на арабоязычные, персоязычные и тюркоязычные магталы.
Отметим, что журнал "Билимнаме", публикующий статьи, посвященные социальным наукам, реферирован в международной базе "Web of Science".
Для информации сообщаем, что упомянутая статья является четвертой статьей доцента Е.Азизовой, опубликованной в журналах, реферированных в международных базах "Web of science" за время ее работы в АИТ. Вы можете ознакомиться с исследованием, пройдя по следующей ссылке (https://dergipark.org.tr/tr/pub/bilimname/issue/62019/854461).
Хотим напомнить, что АИТ придает особое значение вопросу проведения исследований в области теологических наук. Так, преподаватели, вовлеченные в учебный процесс в высшем учебном заведении, принимают участие в международных конференциях, организуемых в различных странах мира, публикуют научные статьи, книги и учебники, соответствующие направлениям исследований.