Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu Biləsuvarda abituriyentlərlə görüş təşkil edib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) 2019-2020-ci tədris ili üzrə İnstituta yüksəkintellektli və savadlı gənclərin cəlb olunması məqsədilə respublikanın bir sıra bölgələrində yerləşən orta məktəblərin yuxarı sinif şagirdləri üçün maarifləndirici xarakterli məlumatlandırma tədbirlərini davam etdirir. İnstitutun növbəti səfəri Biləsuvar rayonuna olub.
Biləsuvar Rayon İcra Hakimiyyəti Başçının birinci müavini Xanlar Məmmədov qonaqları salamlayaraq bildirib ki, respublikamızda bütün sahələrdə olduğu kimi, təhsil sahəsində də əldə olunan tarixi nailiyyətlər məhz ümummilli lider Heydər Əliyev və onun layiqli davamçısı, dövlətimizin müstəqilliyinin qarantı olan cənab Prezidentimiz İlham Əliyevin gərgin əməyinin nəticəsidir. Məhz Heydər Əliyev tərəfindən əsası qoyulmuş Milli Təhsil strategiyasının əldə etdiyi uğurlar Azərbaycan təhsilinin dünyanın inkişaf etmiş təhsil sisteminə inteqrasiyasını təmin etmişdir. X.Məmmədov qeyd edib ki, respublikamızda təhsil sahəsində aparılan islahatlar, bu sahədə yeni qanunvericilik bazasının formalaşdırılması, yeni-yeni fərman və sərəncamların imzalanması, ümumilikdə, dövlətimizin və xalqımızın inkişafına xidmət edir.
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun rektoru Ceyhun Məmmədov abituriyentləri salamlayaraq, qarşılarına qoyduqları məqsədlərə çatmaq üçün onlara səylə çalışmalarını tövsiyə edib. İnstitut rəhbəri müstəqil Azərbaycanın son illərdə davamlı tərəqqi və yüksəliş dövrünü yaşadığını, ümummilli lider Heydər Əliyevin təhsilin inkişafına yönələn dövlət siyasətinin hazırda Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini diqqətə çatdırıb. Bu gün elmin, təhsilin maddi-texniki bazası sürətlə inkişaf etdirilir, yeniləşir, ən müasir, qabaqcıl texnologiyalarla təmin olunur.
Aİİ rəhbəri ölkəmizdə din sahəsinə, milli-mənəvi dəyərlərin qorunmasına böyük önəm verildiyini diqqətə çatdırıb. Bunun ən bariz nümunəsinin Prezident İlham Əliyevin 9 fevral 2018-ci il tarixli Sərəncamına əsasən Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun yaradılması olduğunu bildirib. Rektor ali təhsil müəssisəsinin məqsəd və hədəfləri haqqında ətraflı məlumat verib.
İnstitutun İlahiyyat fakültəsinin dekanı Mirniyaz Mürsəlov tələbələrin daha yaxşı təhsil almaları üçün İnstitutda yaradılan şəraitdən söhbət açıb. Qeyd edib ki, ali təhsil ocağında tələbələrin bilikli, savadlı, intellektli, ən əsası, peşəkar mütəxəssis kimi yetişmələri, eyni zamanda, onların dinin mahiyyətini və əsaslarını, milli-mənəvi dəyərlərimizi öyrənmələri istiqamətində müxtəlif tədbirlər həyata keçirilir.
M.Mürsəlov İnstitutda qarşılıqlı etimada əsaslanan şəffaf müəllim-tələbə münasibətlərinin hökm sürməsi üçün tələb olunan bütün zəruri addımların atıldığını və bundan sonra da atılacağını bildirib. Qeyd edib ki, tədrisin keyfiyyətinin artırılmasına, müəllimlərin gündəlik fəaliyyətinə yaradıcı yanaşmalarına, tələbələrin tədrisə marağının artırılmasına, fənlər üzrə bilik və bacarıqlarının inkişafına çalışırıq.
Aİİ-nin Magistratura və doktorantura şöbəsinin müdiri Fidan Yusifova təqdimatla çıxış edərək, ali təhsil müəssisəsinə qəbul prosesinin təşkili, həmçinin mövcud ixtisaslar haqqında geniş məlumat verib. İnstituta qəbul olunmuş hər bir abituriyentin dövlətin qayğı və diqqəti ilə yaradılmış lazımi şəraitdən, ödənişsiz təhsil və digər imtiyazlardan tam yararlanacağını bildirib. Bundan başqa, tələbələrin ödənişsiz geyim və yeməklə təmin ediləcəklərini, dərslərdən əlavə, ayrıca xarici dil kurslarına cəlb olunacaqlarını və digər üstünlüklərə yiyələnəcəklərini qeyd edib.

Azerbaijan Institute of Theology held a meeting with university applicants in Bilasuvar
Azerbaijan Institute of Theology (AIT) continues its promotional events in the regions of Azerbaijan with the aim of attracting high-level and intellectual students for the 2019-2020 academic year. The next visit of the Institute staff was to Bilasuvar district.
The Institute officials first visited Heydar Aliyev’s monument and paid tribute to the memory of the national leader laying flowers at the monument.
Khanlar Mammadov, Deputy head of the Executive Power in Bilasuvar district, welcomed the guests and noted that historical achievements in education and other fields are the results of a great deal of effort and activities implemented by national leader Heydar Aliyev and his worthy follower Ilham Aliyev. The achievements of the National Education Strategy founded by Heydar Aliyev enabled Azerbaijani education to integrate into the world advanced education system. Khanlar Bayramov also noted that educational reforms, formation of new legislative base, new decrees and laws contribute to the development of the state and people.
Jeyhun Mammadov, Rector of Azerbaijan Institute of Theology, welcomed university applicants and recommended them to make every effort to achieve their goals. The Rector emphasized that Azerbaijan is making progress in recent years and the state policy aimed at developing education in the country is being successfully continued by President Ilham Aliyev. Today material and technical base of science and education is being developed, renewed and provided with the latest technological tools.
AIT rector emphasized that the state attaches particular importance to the protection of religion and national values. The establishment of Azerbaijan Institute of Theology by President Ilham Aliyev’s decree dated February 9, 2018 is the evidence of this. The Rector gave detailed information about the goals and objectives of the Institute.
Mirniyaz Mursalov, Dean of the faculty of Theology, mentioned the conditions created for better education of students. He noted that the Institute implements various activities aimed at preparing well educated and professional specialists and students’ mastering the essence and foundations of religion.
Mirniyaz Mursalov mentioned the necessary steps taken to ensure transparent teacher-student relations and its further development. He noted that the Institute strives to improve the quality of education, ensure creative approach of teachers in their daily activities, increase students’ interest in education and develop their knowledge and skills.
Fidan Yusifova, Head of the Department of Graduate Studies at AIT, delivered a presentation on admission rules to the Institute and existing majors. She noted that each student would benefit from the necessary conditions, tuition-free education and other privileges created by the state. Fidan Yusifova said students will be provided with free uniforms, food, foreign language courses and other advantages.