Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu Biləsuvarda abituriyentlərlə görüş təşkil edib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) 2019-2020-ci tədris ili üzrə İnstituta yüksəkintellektli və savadlı gənclərin cəlb olunması məqsədilə respublikanın bir sıra bölgələrində yerləşən orta məktəblərin yuxarı sinif şagirdləri üçün maarifləndirici xarakterli məlumatlandırma tədbirlərini davam etdirir. İnstitutun növbəti səfəri Biləsuvar rayonuna olub.
Biləsuvar Rayon İcra Hakimiyyəti Başçının birinci müavini Xanlar Məmmədov qonaqları salamlayaraq bildirib ki, respublikamızda bütün sahələrdə olduğu kimi, təhsil sahəsində də əldə olunan tarixi nailiyyətlər məhz ümummilli lider Heydər Əliyev və onun layiqli davamçısı, dövlətimizin müstəqilliyinin qarantı olan cənab Prezidentimiz İlham Əliyevin gərgin əməyinin nəticəsidir. Məhz Heydər Əliyev tərəfindən əsası qoyulmuş Milli Təhsil strategiyasının əldə etdiyi uğurlar Azərbaycan təhsilinin dünyanın inkişaf etmiş təhsil sisteminə inteqrasiyasını təmin etmişdir. X.Məmmədov qeyd edib ki, respublikamızda təhsil sahəsində aparılan islahatlar, bu sahədə yeni qanunvericilik bazasının formalaşdırılması, yeni-yeni fərman və sərəncamların imzalanması, ümumilikdə, dövlətimizin və xalqımızın inkişafına xidmət edir.
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun rektoru Ceyhun Məmmədov abituriyentləri salamlayaraq, qarşılarına qoyduqları məqsədlərə çatmaq üçün onlara səylə çalışmalarını tövsiyə edib. İnstitut rəhbəri müstəqil Azərbaycanın son illərdə davamlı tərəqqi və yüksəliş dövrünü yaşadığını, ümummilli lider Heydər Əliyevin təhsilin inkişafına yönələn dövlət siyasətinin hazırda Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini diqqətə çatdırıb. Bu gün elmin, təhsilin maddi-texniki bazası sürətlə inkişaf etdirilir, yeniləşir, ən müasir, qabaqcıl texnologiyalarla təmin olunur.
Aİİ rəhbəri ölkəmizdə din sahəsinə, milli-mənəvi dəyərlərin qorunmasına böyük önəm verildiyini diqqətə çatdırıb. Bunun ən bariz nümunəsinin Prezident İlham Əliyevin 9 fevral 2018-ci il tarixli Sərəncamına əsasən Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun yaradılması olduğunu bildirib. Rektor ali təhsil müəssisəsinin məqsəd və hədəfləri haqqında ətraflı məlumat verib.
İnstitutun İlahiyyat fakültəsinin dekanı Mirniyaz Mürsəlov tələbələrin daha yaxşı təhsil almaları üçün İnstitutda yaradılan şəraitdən söhbət açıb. Qeyd edib ki, ali təhsil ocağında tələbələrin bilikli, savadlı, intellektli, ən əsası, peşəkar mütəxəssis kimi yetişmələri, eyni zamanda, onların dinin mahiyyətini və əsaslarını, milli-mənəvi dəyərlərimizi öyrənmələri istiqamətində müxtəlif tədbirlər həyata keçirilir.
M.Mürsəlov İnstitutda qarşılıqlı etimada əsaslanan şəffaf müəllim-tələbə münasibətlərinin hökm sürməsi üçün tələb olunan bütün zəruri addımların atıldığını və bundan sonra da atılacağını bildirib. Qeyd edib ki, tədrisin keyfiyyətinin artırılmasına, müəllimlərin gündəlik fəaliyyətinə yaradıcı yanaşmalarına, tələbələrin tədrisə marağının artırılmasına, fənlər üzrə bilik və bacarıqlarının inkişafına çalışırıq.
Aİİ-nin Magistratura və doktorantura şöbəsinin müdiri Fidan Yusifova təqdimatla çıxış edərək, ali təhsil müəssisəsinə qəbul prosesinin təşkili, həmçinin mövcud ixtisaslar haqqında geniş məlumat verib. İnstituta qəbul olunmuş hər bir abituriyentin dövlətin qayğı və diqqəti ilə yaradılmış lazımi şəraitdən, ödənişsiz təhsil və digər imtiyazlardan tam yararlanacağını bildirib. Bundan başqa, tələbələrin ödənişsiz geyim və yeməklə təmin ediləcəklərini, dərslərdən əlavə, ayrıca xarici dil kurslarına cəlb olunacaqlarını və digər üstünlüklərə yiyələnəcəklərini qeyd edib.

Азербайджанский Институт Теологии организовал встречу с абитуриентами в Билясуваре
Азербайджанский Институт Теологии продолжает свои просветительские мероприятия для старшеклассников в регионах страны с целью привлечения высокообразованных молодых людей в институт на 2019-2020 учебный год. Очередной визит института был в Билясувар.
Во-первых, перед памятником общенациональному лидеру Гейдару Алиеву были возложены свежие цветы, и память гениального лидера была почтена.
Первый заместитель мэра Исполнительной власти Билясуварского района Ханлар Мамедов поприветствовал гостей и отметил, что исторические достижения в нашей стране, как и во всех областях, являются результатом напряженной работы общенационального лидера Гейдара Алиева и его достойного преемника Президента Ильхама Алиева, который является гарантом нашей государственной независимости. Успехи Национальной образовательной стратегии, разработанной Гейдаром Алиевым, способствовали интеграции азербайджанского образования в мировую систему образования. Х.Байрамов отметил, что реформы в сфере образования в нашей республике, формирование новой законодательной базы в этой сфере, подписание новых указов и распоряжений, в целом, служат развитию нашего государства и нашего народа.
Ректор Азербайджанского Института Теологии Джейхун Мамедов приветствовал абитуриентов и рекомендовал им усердно работать для достижения своих целей. Глава института отметил, что в последние годы независимый Азербайджан находится в процессе непрерывного прогресса и развития, и государственная политика общенационального лидера Гейдара Алиева, направленная на развитие образования, была успешно продолжена президентом Ильхамом Алиевым. Сегодня материально-техническая база науки, образования стремительно развивается, модернизируется, предоставляя самые современные, передовые технологии. Глава АИТ отметил, что страна придает большое значение защите религии и национально-нравственных ценностей. Наиболее ярким примером этого является создание Института теологии в соответствии с указом президента Ильхама Алиева от 9 февраля 2018 года. Ректор дал подробную информацию о целях и задачах университета.
Декан теологического факультета Мирнияз Мурсалов рассказал об условиях, созданных в институте для лучшего образования студентов. Он отметил, что в институте осуществляются различные меры, направленные на изучение сущности и основ религии, наших национальных и духовных ценностей. М.Мурсалов отметил, что были предприняты все необходимые шаги для обеспечения прозрачных отношений учителя и ученика, основанных на взаимном доверии к институту. Он отметил, что мы стремимся улучшить качество преподавания, творческий подход к повседневной деятельности преподавателей, повысить интерес учащихся к преподаванию, развитию знаний и навыков по предметам.
Фидан Юсифова, заведующая кафедрой магистерской и докторской степеней АИТ, выступила с докладом об организации процесса приема, а также о существующих специальностях. Каждый абитуриент, поступивший в институт, в полной мере воспользуется необходимыми условиями, созданными государственной заботой и вниманием, бесплатным образованием и другими привилегиями. Она также отметила, что студентам будет предоставлена бесплатная одежда и питание, помимо всего, они будут посещать отдельные курсы иностранных языков и получат другие преимущества.
Затем видео с информацией о АИТ было продемонстрировано абитуриентам, учителям средних школ и представителям соответствующих государственных учреждений. В конце встречи были даны ответы на вопросы абитуриентов.