Avropa İttifaqının maliyyələşdirdiyi proqram çərçivəsində Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu ilə əməkdaşlığa başlanılıb
08 Dekabr, 2021
Avropa İttifaqının maliyyələşdirdiyi, BMT-nin Əhali Fondu (UNFPA) və BMT-nin Qadınlar üzrə Agentliyinin (UN Women) birgə həyata keçirdiyi “Avropa İttifaqı gender bərabərliyi naminə: gender stereotipləri və gender əsaslı zorakılığa qarşı” (EU4GE) regional proqramı çərçivəsində cəmiyyətdə gender stereotiplərinin aradan qaldırmasının təşviqi prosesində inancın rolunun təbliğinə həsr olunan layihənin icrasına başlanılıb. Layihə cəmiyyətdə mövcud olan gender stereotipləri və ayrı-seçkiliyin qarşısının alınmasına yönəlmiş fəaliyyətlərdə dini icma nümayəndələrinin iştirakını gücləndirmək üçün gender-transformativ bacarıqların artırılması məqsədi daşıyır.
“Vətəndaş Cəmiyyəti Uğrunda” Müstəqil Məsləhət və Yardım Mərkəzi tərəfindən icra ediləcək layihədə Azərbaycan mühitinə uyğun olaraq, məişət zorakılığının qarşısının alınması və onunla mübarizə yolları istiqamətində Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu ilə əməkdaşlıq nəzərdə tutulur. Əməkdaşlıq çərçivəsində institutla birgə mühazirə və seminarların təşkili, həmçinin institutun elmi-pedaqoji heyətinin iştirakı ilə İslam dininin məişət zorakılığının qarşısının alınmasındakı roluna dair tədris materiallarının hazırlanması və bu mövzuya həsr olunmuş konfransın keçirilməsi planlaşdırılır.
Layihə çərçivəsində cari ilin noyabr və dekabr ayları ərzində gender-əsaslı zorakılığın qarşısının alınması və onunla mübarizə mövzusunda Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun 100-dək tələbəsi üçün təlim və infosessiyaların keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Proqram haqqında:
Bu təşəbbüs Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşdirilən, BMT-nin Qadınlar üzrə Agentliyi (UN Women) və BMT-nin Əhali Fondu (UNFPA) tərəfindən birgə həyata keçirilən “Avropa İttifaqı Gender Bərabərliyi naminə: Birlikdə gender stereotiplərinə və gender əsaslı zorakılığa qarşı” (EU4GE) proqramı çərçivəsində icra edilir. Proqram ailədə və cəmiyyətdə kişi və qadın rollarına dair stereotiplərə meydan oxuyaraq və gender əsaslı zorakılığın aradan qaldırılması istiqamətində fəaliyyət göstərərək qadınlar və kişilər üçün bərabər hüquq və imkanları gücləndirməyi hədəfləyir. Proqram regional səviyyədə altı ölkədə –Azərbaycan, Gürcüstan, Ermənistan, Moldova, Belarus və Ukraynada icra olunur.

The EU-funded regional program “EU for Gender Equality: Gender Stereotypes and Against Gender-Based Violence” (EU4GE), jointly implemented by the United Nations Population Fund (UNFPA) and the United Nations Agency for Women (UN Women), addresses gender stereotypes in society. It launched a project to promote the role of faith in the fight against terrorism. The initiative intends to promote the participation of religious communities in activities aimed at eliminating gender stereotypes and discrimination in society by increasing gender-transformational abilities.
The initiative, which will be carried out by the Independent Advisory and Assistance Center for Civil Society, will involve collaboration with the Azerbaijan Institute of Theology in order to prevent and combat domestic violence in compliance with Azerbaijani environment. The organization of joint lectures and seminars as well as the preparation of teaching materials on the role of Islam in preventing domestic violence with the participation of scientific and pedagogical staff of the institute and a conference on this topic are planned to be organized.
The project will provide training and info sessions on the prevention of gender-based violence for 100 students from Azerbaijan Institute of Theology in November and December of this year.
This initiative is funded by the European Union and implemented by the United Nations Agency for Women (UN Women) and the United Nations Population Fund (UNFPA) EU4GE) program. The program aims to strengthen equal rights and opportunities for women and men by challenging stereotypes about the roles of men and women in the family and society and working to end gender-based violence. The program is implemented at the regional level in six countries - Azerbaijan, Georgia, Armenia, Moldova, Belarus and Ukraine.