Aİİ-nin tələbələri “Yay məktəbi”ndə növbəti mühazirəni dinlədi
“Yay məktəbi”nin növbəti günü Bursa Uludağ Universiteti İlahiyyat fakültəsinin dosenti, Din psixologiyası müəllimi İbrahim Gürses həyatı gözəlləşdirməyin yolları, problemlərin həlli üsulları haqqında tələbələrə maraqlı söhbət açıb. Qeyd edib ki, dünyanı iki fikir – həqiqətlər və düşüncələr idarə edir. Düşüncələrə fikirlərin və qənaətlərin, həqiqətlərə isə inancların, mədəniyyətlərin və irqi ayrılıqların daxil olduğunu nəzərə çatdırıb. “Həyatınızı fikirlərinizlə, bacarıqlarınızla dəyişə bilərsiniz. Əgər dayanmadan öz üzərinizdə çalışsanız, istedadlı, savadlı olsanız, həyatınızda çox şeyi dəyişə bilərsiniz”, – deyə vurğulayıb.
İnsanın bacarıqlarını nümayiş etdirməsi, yaxud istedadını üzə çıxarması üçün səy göstərməsinin vacib olduğunu vurğulayan İ.Gürses Allahın bütün insanları mükəmməl yaratdığını söyləyib.
Tələbələrin marağına səbəb olan mühazirədə dosent İbrahim Gürses onların çoxsaylı suallarını cavablandırıb.
Qeyd edək ki, “Yay məktəbi”ndə Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun tələbələri ilə yanaşı, Qazaxıstan və Qırğızıstandan gəlmiş İlahiyyat fakültəsinin tələbələri də iştirak edirlər. “Yay məktəbi”nin keçirilməsi tələbələrin bilik və bacarıqlarının artırılması, təcrübə mübadiləsi, dostluq əlaqələrinin genişləndirilməsi, eyni zamanda, ölkəmizdəki tolerant və multikultural mühitin təbliği baxımından xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
“Yay məktəbi” dövründə tələbələrə Ərəb dili, İngilis dili, Quran, Təfsir, Siyər, Hədis, Fiqh, Pedaqogika, Müasir dini cərəyanlar, bundan əlavə, Türk dili və Ədəbiyyat fənləri keçirilir. Eyni zamanda, tələbələr üçün müxtəlif iş adamlarının, tanınmış ilahiyyatçıların iştirakı ilə seminar və konfranslar təşkil olunur.
Qeyd edək ki, Aİİ-nin qarşıya qoyduğu əsas məqsədlərdən biri, İslam və digər dünya dinləri haqqında dərin biliklərə yiyələnən, tərəfsiz və bütün konfessiyalara dözümlülüklə yanaşan din xadimləri yetişdirməklə yanaşı, intellektual, elmi potensiallı, səriştəli və savadlı kadrlar hazırlamaqdır.

AIT students attended the next lecture in the summer school
The next day of the summer school, Ibrahim Gurses, Associate Professor of the Faculty of Theology at Bursa Uludag University discussed the ways of improving life and solving problems. He said that the world is dominated by two ideas, truth and thoughts. Thoughts include ideas and assumptions, while beliefs include cultures and racial differences. “You can change your life with your thoughts and skills. If you work hard continuously and educate yourself, you can change things in your life,” he said.
Emphasizing the importance of humans' ability to demonstrate their talents, I.Gurses said that God created all human beings perfect.
The lecture aroused interest of students. Associate professor Ibrahim Gurses responded to the numerous questions from students.
It should be noted that students of theological faculties from Kazakhstan and Kyrgyzstan participate in the summer school together with the students of Azerbaijan Institute of Theology. The summer school is of great importance from the aspect of increasing students’ knowledge and skills, sharing experiences, expanding friendly relations and promoting tolerant and multicultural environment in the country.
The students are taught Arabic, English, Quran, Tafseer, Siyar, Hadith, Fiqh, Education, Modern religious trends and Turkish Language and Literature during the summer school. At the same time, the summer school organizes seminars and conferences with the participation of well-known businessmen, researcher and theologians.
One of the main objectives of AIT is to educate religious figures who tolerate all confessions and doctrines with profound knowledge about Islam and other world religions.