Aİİ-nin tələbələri Respublika Hərbi Prokurorluğunda Memorial Soyqırımı Muzeyini ziyarət ediblər
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) tələbələri Respublika Hərbi Prokurorluğunda Memorial Soyqırımı Muzeyini ziyarət ediblər.
Muzey 4 bölmədən - tarix, deportasiya-repressiya, soyqırımı və terror bölməsindən ibarət olmaqla 320 kvadratmetr sahədə yerləşir.
Tələbələr muzeyin girişində asılmış rəsm əsərləri ilə tanış olublar. Rəsm əsərləri soyqırımı qurbanlarının matəm sükutunu özündə əks etdirir. “Xocalı fəryadı” adlı rəsm əsəri buna əyani sübutdur. Həmçinin muzeyin girişində Xocalı soyqırımının 20-ci ildönümü ilə əlaqədar 2012-ci il fevralın 26-da Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında 100 mindən artıq insanın Xətai rayonu ərazisində ucaldılmış “Ana fəryadı” abidəsinə keçirilmiş yürüşünün irihəcmli fotoşəkli yerləşdirilib.
Muzey xalqımıza qarşı törədilmiş soyqırımı, deportasiya, hərbi cinayətlər barədə xarici və Azərbaycan müəlliflərinin kitablarından ibarət zəngin ədəbiyyat fondu ilə təchiz olunub.
Muzeylə tanışlıq zamanı tarix və deportasiya-repressiya bölmələrində XX əsrin əvvəllərində Azərbaycanın müxtəlif ərazilərinin dağıdılıb viranə qoyulmuş görüntüləri, əhalinin həyat tərzi əks etdirən fotolar haqqında məlumat verilib. Muzeydə quraşdırılmış sensor ekranlı monitordakı xüsusi xəritədə ermənilərin ötən əsrdə xalqımıza qarşı ölkəmizin müxtəlif bölgələrində həyata keçirdikləri soyqırımları barədə bir neçə dildə məlumat əldə etmək mümkündür. Burada ümummilli lider Heydər Əliyevin və Prezident cənab İlham Əliyevin azərbaycanlılara qarşı həyata keçirilən soyqırımı siyasətinin ifşa olunaraq dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində gördükləri işlərin və imzaladıqları sərəncamların nümayiş etdirildiyi guşə də yaradılıb.
Həmçinin muzeydə Quba, Cavad, Göyçay, Şamaxı və Bakı qəzaları barədə və bu qəzalarda ermənilərin törətdikləri vəhşiliklər haqqında dolğun məlumatlar verilib.
Muzeyin soyqırımı və terror bölmələrində erməni silahlı birləşmələri və keçmiş sovet ordusunun 366-cı alayının 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Xocalı şəhərinə birgə hücumunu əks etdirən maket və fotolar, habelə digər eksponatlar yerləşdirilib.
Qeyd edək ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu gənclərimizin milli-mənəvi köklərimizə bağlı, dövlətçiliyimizi qoruyub saxlayan, Vətənini sevən, onun yolunda canından keçməyə hazır, vətənpərvər, mərd, cəsur, cəmiyyətə yararlı vətəndaşlar kimi formalaşması üçün qəhrəmanlıq tariximiz haqqında bədii və sənədli filmlərin nümayişini, müharibə iştirakçıları ilə görüşlərin və müxtəlif seminarların təşkilini həyata keçirir.

AIT students visit the Museum of Memorial at Prosecutor General’s Office of the Republic of Azerbaijan
03 March, 2020
Students of Azerbaijan Institute of Theology (AIT) visited the Museum of Memorial at Prosecutor General’s Office of the Republic of Azerbaijan.
The museum is located in an area of 320 square meters, which consists of 4 sections: history, deportation, repression, genocide and terrorism.
Students familiarized themselves with the paintings in the entrance of the museum. The paintings reflect the mourning silence of genocide victims. The Khojaly Faryadi (Khojaly Scream) is a clear evident for this. Apart from this, a great photo describing the march to the monument with the participation of more than 100,000 people under the guidance of President Ilham Aliyev in the Khatai district on February 26, 2012, was demonstrated at the entrance of the museum.
The museum is equipped with a rich literary fund of books of foreign and Azerbaijani authors about genocide, deportation, military crimes against our people.
The participants were informed about the photos reflecting destroyed images of various parts of Azerbaijan in the early 20th century during the acquaintance with the museum and lifestyle of the population during the acquaintance with the museum. A special map on the touch screen monitor installed in the museum provides information in several languages about the genocide committed by Armenians against our people in different parts of the country over the past century. There is also a corner where national leader Heydar Aliyev and President Ilham Aliyev’s activities for the recognition of genocides against Azerbaijanis in the world community.
The museum also provides thorough information about historical Guba, Javad, Goychay, Shamakhi and Baku districts as well as atrocities committed by Armenians in these accidents. Installations and photos reflecting the attack of Armenian armed units and the 366th regiment of the former Soviet Army on the night of February 25-26, 1992 as well as other exhibits were demonstrated in the sections of genocide and terrorism.
Institute organizes meetings with war veterans, various seminars and film screenings to develop students as patriotic, brave and worthy citizens who love their country and are ready to protect it.