Aİİ-nin tələbələri Respublika Hərbi Prokurorluğunda Memorial Soyqırımı Muzeyini ziyarət ediblər
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) tələbələri Respublika Hərbi Prokurorluğunda Memorial Soyqırımı Muzeyini ziyarət ediblər.
Muzey 4 bölmədən - tarix, deportasiya-repressiya, soyqırımı və terror bölməsindən ibarət olmaqla 320 kvadratmetr sahədə yerləşir.
Tələbələr muzeyin girişində asılmış rəsm əsərləri ilə tanış olublar. Rəsm əsərləri soyqırımı qurbanlarının matəm sükutunu özündə əks etdirir. “Xocalı fəryadı” adlı rəsm əsəri buna əyani sübutdur. Həmçinin muzeyin girişində Xocalı soyqırımının 20-ci ildönümü ilə əlaqədar 2012-ci il fevralın 26-da Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında 100 mindən artıq insanın Xətai rayonu ərazisində ucaldılmış “Ana fəryadı” abidəsinə keçirilmiş yürüşünün irihəcmli fotoşəkli yerləşdirilib.
Muzey xalqımıza qarşı törədilmiş soyqırımı, deportasiya, hərbi cinayətlər barədə xarici və Azərbaycan müəlliflərinin kitablarından ibarət zəngin ədəbiyyat fondu ilə təchiz olunub.
Muzeylə tanışlıq zamanı tarix və deportasiya-repressiya bölmələrində XX əsrin əvvəllərində Azərbaycanın müxtəlif ərazilərinin dağıdılıb viranə qoyulmuş görüntüləri, əhalinin həyat tərzi əks etdirən fotolar haqqında məlumat verilib. Muzeydə quraşdırılmış sensor ekranlı monitordakı xüsusi xəritədə ermənilərin ötən əsrdə xalqımıza qarşı ölkəmizin müxtəlif bölgələrində həyata keçirdikləri soyqırımları barədə bir neçə dildə məlumat əldə etmək mümkündür. Burada ümummilli lider Heydər Əliyevin və Prezident cənab İlham Əliyevin azərbaycanlılara qarşı həyata keçirilən soyqırımı siyasətinin ifşa olunaraq dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində gördükləri işlərin və imzaladıqları sərəncamların nümayiş etdirildiyi guşə də yaradılıb.
Həmçinin muzeydə Quba, Cavad, Göyçay, Şamaxı və Bakı qəzaları barədə və bu qəzalarda ermənilərin törətdikləri vəhşiliklər haqqında dolğun məlumatlar verilib.
Muzeyin soyqırımı və terror bölmələrində erməni silahlı birləşmələri və keçmiş sovet ordusunun 366-cı alayının 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Xocalı şəhərinə birgə hücumunu əks etdirən maket və fotolar, habelə digər eksponatlar yerləşdirilib.
Qeyd edək ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu gənclərimizin milli-mənəvi köklərimizə bağlı, dövlətçiliyimizi qoruyub saxlayan, Vətənini sevən, onun yolunda canından keçməyə hazır, vətənpərvər, mərd, cəsur, cəmiyyətə yararlı vətəndaşlar kimi formalaşması üçün qəhrəmanlıq tariximiz haqqında bədii və sənədli filmlərin nümayişini, müharibə iştirakçıları ilə görüşlərin və müxtəlif seminarların təşkilini həyata keçirir.

Студенты АИТ посетили Мемориальный Музей Геноцида в Военной Прокуратуре Республики
Студенты Азербайджанского Института Теологии (АИТ) посетили Мемориальный Музей Геноцида в Военной Прокуратуре Республики.
Музей состоит из 4 отделов – «История», «Депортация – репрессия», «Геноцид» и «Террор» и занимает площадь в 320 квадратных метров.
Студенты ознакомились с картинами, висящими у входа в музей. Картины отражают траурное молчание жертв геноцида. Картина «Ходжалинский крик» - яркое тому подтверждение. Кроме того, у входа в музей размещена крупномасштабная фотография марша, прошедшего с участием более 100 тысяч человек 26-го февраля 2012-го года под руководством Президента господина Ильхама Алиева в связи с 20-ой годовщиной Ходжалинского геноцида у памятника «Крик матери», возведенного на территории Хатаинского района.
Музей оснащен богатым литературным фондом книг зарубежных и Азербайджанских авторов о геноциде, депортации, военных преступлениях против нашего народа.
Во время знакомства с музеем в отделах «История» и «Депортация-репрессия» была предоставлена информация о фотографиях, отражающих образ жизни населения, изображения различных разрушенных частей Азербайджана в начале XX века. На специальной карте на мониторе с сенсорным экраном, установленном в музее, можно получить информацию на нескольких языках о геноциде, совершенном армянами против нашего народа в разных частях страны в прошлом столетии.
Здесь также создан уголок, где демонстрируются работы и распоряжения общенационального лидера Гейдара Алиева и Президента господина Ильхама Алиева разоблачить политику геноцида против азербайджанцев перед мировым сообществом.
Музей также предоставляет подробную информацию об инцидентах в уездах Губа, Джавад, Гейчай, Шамахи и Баку, а также о зверствах, совершенных армянами в этих уездах.
В подразделениях музея, посвященных геноциду и терроризму, представлены макеты и фотографии, а также другие экспонаты, отражающие совместную атаку армянских вооруженных формирований и 366-го полка бывшей Советской Армии на город Ходжалы в ночь с 25-го на 26-ое февраля 1992 года.
Следует отметить, что с целью сформировать нашу молодежь как приверженных нашим национально-нравственным корням, сохраняющих нашу государственность, любящих свою Родину, готовых отдать за нее жизнь, патриотичных, благородных, смелых, полезных обществу граждан Азербайджанский Институт Теологии осуществляет показ художественных и документальных фильмов о нашей истории героизма, их встречи с участниками войны, а также различные семинары.