Aİİ-də “Uğura gedən qısa yol” mövzusunda seminar keçirilib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) jurnalist, yazıçı Varis Yolçuyevin təqdimatında “Uğura gedən qısa yol” mövzusunda seminar təşkil olunub.
Aİİ-nin İslamşünaslıq kafedrasının müdiri, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Əhməd Niyazov tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, tələbələrin dünyagörüşünün zənginləşdirilməsində, elmi axtarışlara sövq edilməsində Azərbacan İlahiyyat İnstitutunun müxtəlif mövzularda ardıcıl təşkil etdiyi “dəyirmi masa”lar, seminarlar, treninqlər və görüşlərin xüsusi rol oynadığını bildirib. Ə.Niyazov mövzunun əhəmiyyətinə toxunaraq, tələbələrdə, gənclərdə məsuliyyət vərdişlərinin aşılanması, o cümlədən, fərdi özünüifadə bacarıqlarının inkişaf etdirilməsində belə tədbirlərin keçirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Jurnalist, yazıçı Varis Yolçuyev çıxışında qeyd edib ki, uğura aparan yol nə qədər mürəkkəb olarsa, bu yolda qətiyyətlə addımlamağı bacarmaq lazımdır.
O bildirib ki, insan qarşısına qoyduğu məqsədə çatmaq üçün çalışmalı, mübarizə aparmalıdır: “Mən bu işin öhdəsindən gəlməliyəm” – deməlidir. “O zaman uğur qazanmaq mümkündür”.
V.Yolçuyev yüzlərlə kilometrlik bir yolun qət edilməsinin kiçik addımlardan başladığını bildirib. O qeyd edib ki, yaşanılan hər günün sonunda insan öz-özünə hesabat verməli, nəyi pis, nəyi yaxşı etdiyi haqqında düşünməlidir.

В АИТ проведен семинар на тему «Короткий путь к успеху»
В Азербайджанском Институте Теологии (АИТ) прошел семинар на тему «Короткий путь к успеху», который был представлен журналистом, писателем Варисом Йолчуевым.
Поприветствовав участников мероприятия, заведующий кафедрой Исламоведения АИТ, доктор философии по философии Ахмед Ниязов сказал, что «круглые столы», семинары, тренинги и встречи, последовательно организуемые Азербайджанским Институтом Теологии на разные темы, играют особую роль в обогащении мировоззрения студентов, поощрении их к научным поискам. Коснувшись значимости темы, А. Ниязов, подчеркнул важность проведения таких мероприятий для привития студентам, молодежи навыков ответственности, в том числе развития способностей индивидуального самовыражения.
Журналист, писатель Варис Йолчуев во время выступления отметил, что чем сложнее будет путь к успеху, тем решительнее надо шагать на этом пути.
Он сказал, что человек должен работать и бороться, чтобы достичь цели, поставленной перед ним, он должен говорить: «Я должен справиться с этим». «Тогда можно будет достичь успеха».
В. Йолчуев отметил, что преодоление пути в несколько сотен километров начинается с маленьких шагов. Он подчеркнул, что в конце каждого дня человек должен дать себе отчет, подумать о том, что он сделал плохо, что хорошо.