Aİİ-nin bir qrup tələbəsi dağ yəhudiləri sinaqoqunu ziyarət edib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) bir qrup tələbəsi paytaxtdakı dağ yəhudiləri sinaqoqunu ziyarət edib.
Aİİ rektoru Ceyhun Məmmədov tələbələrə Azərbaycanda yaşayan yəhudilər haqqında məlumat verib. O, yəhudilərin ölkəmizdə uzun əsrlər boyu digər xalqların nümayəndələri ilə çiyin-çiyinə yaşadıqlarını söyləyib. Qeyd edib ki, Azərbaycan həmişə müxtəlif konfessiyaların, xalqların birgə yaşadığı, tolerantlığın yüksək səviyyədə qorunduğu ölkə olub.
Vurğulayıb ki, əsası ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan siyasəti hazırda Prezident cənab İlham Əliyev uğurla davam etdirir. Belə ki, ölkəmizdə bir çox dini ibadət ocaqları təmir və ya bərpa olunur, yeni dini təhsil müəssisələri yaradılır, dövlət tərəfindən dini qurumlara mütəmadi maliyyə vəsaiti ayrılır.
C.Məmmədov daha sonra qeyd edib ki, Azərbaycanda yaşayıb fəaliyyət göstərən azsaylı xalqın nümayəndələrindən biri olan dağ yəhudiləri cəmiyyətimizin bütün sahələrində dərin iz qoyublar. Azərbaycan torpaqlarının ərazi bütövlüyü təhlükə altına alınarkən, onlar da kənarda qalmayıblar. Cəsur tankçı Albert Aqarunov 1992-ci ilin mayında Şuşa şəhəri uğrunda gedən döyüşlərin birində qəhrəmancasına həlak olub və ölümündən sonra ona Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı adı verilib. Onun xatirəsi indiyədək Azərbaycan xalqının qəlbində yaşayır.
Bakı Dağ Yəhudiləri Dini İcmasının sədri Milix Yevdayev qeyd edib ki, yəhudilərin Azərbaycanda məskunlaşmasının 2000 ildən artıq tarixi var. M.Yevdayev Azərbaycanın tolerantlıq rəmzi olduğunu və burada bütün dinlərin nümayəndələrinə eyni münasibətin göstərildiyini vurğulayıb. Bildirib ki, Azərbaycan öz müsbət nümunəsi ilə müsəlmanların, yəhudilərin və xristianların sülh və qarşılıqlı hörmət şəraitində dinc yanaşı yaşamaq imkanlarını sübuta yetirir. Digər konfessiyaların nümayəndələri kimi, yəhudi icmasının üzvləri də dini ayinlərini və adət-ənənələrini azad şəkildə həyata keçirirlər.
Daha sonra Aİİ tələbələrinin yəhudiliyin inanc və ibadətləri, tolerantlıq və multikulturalizm kontekstində Azərbaycanda fərqli dinlərə etiqad göstərənlərin birlikdə yaşama təcrübəsi mövzularında sualları cavablandırılıb.
Aİİ tələbələrin dünyagörüşünün formalaşdırılması, onların intellektual səviyyəsinin, mənəvi dünyasının zənginləşdirilməsi, vətənpərvərlik hisslərinin gücləndirilməsi, sosial məsuliyyət vərdişlərinin aşılanması, o cümlədən fərdi özünüifadə bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi istiqamətində silsilə tədbirlərini davam etdirir.

A group of students from Azerbaijan Institute of Theology (AIT) visited the Synagogue of Mountain Jews.
AIT rector Jeyhun Mammadov informed students about the Jews living in Azerbaijan. He mentioned peaceful coexistence of Jews with other peoples in the country. He noted that Azerbaijan has always been a country where different confessions, peoples coexist, and tolerance is at a high level.
The Rector noted that President Ilham Aliyev successfully continues the state-religion policy formed by national leader Heydar Aliyev. Religious places are being restored in the country, new religious education institutions are established, and religious organizations are provided with state funds.
Jeyhun Mammadov further noted that Mountain Jews, one of the minorities inhabited in the country, were deeply ingrained in all areas of the society. They did not remain unresponsive when the territorial integrity of the Azerbaijani lands was threatened. Fearless tank driver Albert Aqarunov died heroically in one of the battles for the defense of Shusha city in May 1992 and was posthumously named National Hero of Azerbaijan.
Milikh Yevdayev, President of the Religious Community of the Mountain Jews of Baku, noted that the settlement of Jews in Azerbaijan dates back to 2000 years. He noted that Azerbaijan is an example of tolerance, and representatives of all religions are treated equally. He emphasized that the positive example of Azerbaijan proves the possibility of peaceful coexistence of Muslims, Jews and Christians in the atmosphere of peace and mutual respect.
Like other communities, members of the Jewish community are freely performing their religious rituals.
The questions of the AIT students on the issues of coexistence in the context of Judaism, worship, tolerance and multiculturalism were responded.
AIT continues its series of activities aimed at forming students’ world-outlook, enriching their intellectual level, spiritual enrichment, strengthening patriotic feelings, promoting social responsibility habits as well as developing individual self-expression skills.