Aİİ-nin bir qrup tələbəsi dağ yəhudiləri sinaqoqunu ziyarət edib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) bir qrup tələbəsi paytaxtdakı dağ yəhudiləri sinaqoqunu ziyarət edib.
Aİİ rektoru Ceyhun Məmmədov tələbələrə Azərbaycanda yaşayan yəhudilər haqqında məlumat verib. O, yəhudilərin ölkəmizdə uzun əsrlər boyu digər xalqların nümayəndələri ilə çiyin-çiyinə yaşadıqlarını söyləyib. Qeyd edib ki, Azərbaycan həmişə müxtəlif konfessiyaların, xalqların birgə yaşadığı, tolerantlığın yüksək səviyyədə qorunduğu ölkə olub.
Vurğulayıb ki, əsası ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan siyasəti hazırda Prezident cənab İlham Əliyev uğurla davam etdirir. Belə ki, ölkəmizdə bir çox dini ibadət ocaqları təmir və ya bərpa olunur, yeni dini təhsil müəssisələri yaradılır, dövlət tərəfindən dini qurumlara mütəmadi maliyyə vəsaiti ayrılır.
C.Məmmədov daha sonra qeyd edib ki, Azərbaycanda yaşayıb fəaliyyət göstərən azsaylı xalqın nümayəndələrindən biri olan dağ yəhudiləri cəmiyyətimizin bütün sahələrində dərin iz qoyublar. Azərbaycan torpaqlarının ərazi bütövlüyü təhlükə altına alınarkən, onlar da kənarda qalmayıblar. Cəsur tankçı Albert Aqarunov 1992-ci ilin mayında Şuşa şəhəri uğrunda gedən döyüşlərin birində qəhrəmancasına həlak olub və ölümündən sonra ona Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı adı verilib. Onun xatirəsi indiyədək Azərbaycan xalqının qəlbində yaşayır.
Bakı Dağ Yəhudiləri Dini İcmasının sədri Milix Yevdayev qeyd edib ki, yəhudilərin Azərbaycanda məskunlaşmasının 2000 ildən artıq tarixi var. M.Yevdayev Azərbaycanın tolerantlıq rəmzi olduğunu və burada bütün dinlərin nümayəndələrinə eyni münasibətin göstərildiyini vurğulayıb. Bildirib ki, Azərbaycan öz müsbət nümunəsi ilə müsəlmanların, yəhudilərin və xristianların sülh və qarşılıqlı hörmət şəraitində dinc yanaşı yaşamaq imkanlarını sübuta yetirir. Digər konfessiyaların nümayəndələri kimi, yəhudi icmasının üzvləri də dini ayinlərini və adət-ənənələrini azad şəkildə həyata keçirirlər.
Daha sonra Aİİ tələbələrinin yəhudiliyin inanc və ibadətləri, tolerantlıq və multikulturalizm kontekstində Azərbaycanda fərqli dinlərə etiqad göstərənlərin birlikdə yaşama təcrübəsi mövzularında sualları cavablandırılıb.
Aİİ tələbələrin dünyagörüşünün formalaşdırılması, onların intellektual səviyyəsinin, mənəvi dünyasının zənginləşdirilməsi, vətənpərvərlik hisslərinin gücləndirilməsi, sosial məsuliyyət vərdişlərinin aşılanması, o cümlədən fərdi özünüifadə bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi istiqamətində silsilə tədbirlərini davam etdirir.

Группа студентов из АИТ посетила синагогу горских евреев
Группа студентов из Азербайджанского института теологии (АИТ) посетила синагогу горских евреев в столице.
Ректор АИТ Джейхун Мамедов рассказал студентам о евреях, проживающих в Азербайджане. Он сказал, что евреи жили в нашей стране много веков бок о бок с представителями других народов. Он отметил, что Азербайджан всегда был страной, где сосуществуют разные конфессии и народы, и присутствует высокий уровень толерантности.
Он подчеркнул, что в настоящее время Президент Ильхам Алиев успешно продолжает политику, основа которой была заложена Общенациональным лидером Гейдаром Алиевым. Таким образом, в нашей странеремонтируются или восстанавливаютсямногочисленные места религиозного поклонения, создаются новые религиозные учебные заведения, а государство регулярновыделяет средства религиозным организациям.
Затем Дж.Мамедов отметил, что горские евреи, являющиеся представителями одного из самых малочисленных народов, живущих и работающих в Азербайджане, оставили глубокий след во всех сферах нашего общества. Когда территориальная целостность азербайджанских земель находилась под угрозой, они не стоялив стороне. Отважный танкист Альберт Агарунов героически погиб в одном из боев за город Шуша в мае 1992 года и был посмертно удостоен звания Национального героя Азербайджана. Память о нем до сих пор в сердце азербайджанского народа.
Председатель религиозной общины бакинских горских евреев МилихЕвдаев отметил, что поселение евреев в Азербайджане существует более 2000 лет. М.Евдаев подчеркнул, что Азербайджан является символом толерантности и здесь к представителям всех религий проявляется одинаковое отношение. Он отметил, что своим положительным примером Азербайджан доказывает возможность сосуществования мусульман, евреев и христиан в атмосфере мира и взаимного уважения. Как и представители других конфессий, члены еврейской общины свободно исполняют свои религиозные ритуалы и традиции.
Затем были даны ответы на вопросы студентов АИТкасательно опыта совместного проживания в Азербайджане людей, исповедующих разные религии, в контекстеверы ибогослужения в иудаизме, толерантности и мультикультурализма.
АИТ продолжает серию мероприятий, направленных на формирование мировоззрения студентов, обогащение их интеллектуального уровня, духовного мира, укрепление патриотических чувств, привитие социальной ответственности, а также развитие индивидуальных навыков самовыражения.