Aİİ-də “Xalqın yaddaşında yaşayan düha: ulu öndər Heydər Əliyev xatirələrdə” mövzusunda konfrans keçirilib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) və “Türk Ağsaqqalları Arasında Əlaqələrin İnkişafi” İctimai Birliyinin (TAİB) birgə təşkilatçılığı ilə “Xalqın yaddaşında yaşayan düha: ulu öndər Heydər Əliyev xatirələrdə” mövzusunda konfrans keçirilib.
Əvvəlcə ulu öndər Heydər Əliyevin və ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canlarını qurban vermiş şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik ehtiram sükutu ilə yad edilib.
Açılış nitqi ilə çıxış edən Aİİ rektoru, dosent Aqil Şirinov bildirib ki, konfrans Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinin dövlət səviyyəsində qeyd olunmasını təmin etmək məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin “Azərbaycan Respublikasında 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi haqqında” 29 sentyabr 2022-ci il tarixli Sərəncamına uyğun olaraq təşkil edilib.
Aqil Şirinov ümummilli lider Heydər Əliyevin sovet dövründə və müstəqillik qazandıqdan sonra dahi şəxsiyyətin hakimiyyəti dövründə ölkəmizdə milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunması uğrunda aparılan məqsədyönlü siyasətindən söhbət açıb. Hazırda bu siyasətin cənab Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini diqqətə çatdırıb.
TAİB sədri, akademik, YAP Veteranlar Şurasının üzvü Sudeif İmamverdiyev dahi rəhbər, ulu öndər Heydər Əliyev haqqında xatirələrini bölüşüb, həyat yolundan söz açıb. S.İmamverdiyev sovet dövründə Ulu öndərin Azərbaycanın ümumittifaq səviyyəsində yüksək mövqeyə yüksəldiyini vurğulayıb. O, dahi rəhbər Heydər Əliyevin ölkəmizin azadlığı və müstəqilliyi uğrunda misilsiz xidmətlərindən bəhs edib.
TAİB sədrinin müavini, Azərbaycan Televiziya və Radio Akademiyasının rektoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Telli Pənahqızı ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan mətbuatının inkişafına göstərdiyi tarixi xidmətlərdən, ölkə jurnalistikasına olan xüsusi diqqət və qayğısından danışaraq, onunla bağlı xatirələrini bölüşüb.
TAİB sədrinin müavini, sabiq dövlət qulluqçusu Eyvaz Hünbətov, TAİB Qadınlar Şurasının sədri, Dünya Türkologiya Mərkəzinin rəhbəri, tarix elmləri doktoru Güllü Yoloğlu, TAİB İdarə Heyətinin üzvü, Türkel Yayım Qrupunun rəhbəri Ramiz Məşədihəsənli və TAİB-in İdarə Heyətinin üzvü Tahir Quliyev xalqın yaddaşında yaşayan düha, ulu öndər Heydər Əliyevlə bağlı xatirələrini bölüşüb. Dahi Ulu Öndərin Azərbaycan xalqı qarşısında, ölkəmizin müstəqilliyi, milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunması uğrunda əvəzolunmaz xidmətlərindən bəhs edib.
Sonda TAİB sədri, akademik Sudeif İmamverdiyev “Türk Ağsaqqalları Arasında Əlaqələrin İnkişafi” İctimai Birliyi tərəfindən Aİİ rektoru, dosent Aqil Şirinovu Təşəkkürnamə ilə təltif edib.

AIT holds event on “Genius living in the memory of the people: great leader Heydar Aliyev in memories”
Azerbaijan Institute of Theology (AIT) held an event on “Genius living in the memory of the people: great leader Heydar Aliyev in memories” under the joint organization with the Development of Relations Among Turkish Elders Public Union (TAIB).
First, a minute of silence was observed to remember the dear memory of the great leader Heydar Aliyev and our martyrs who sacrificed their lives for the territorial integrity of our country.
Associate Professor Agil Shirinov, Rector of the Azerbaijan Institute of Theology, stated in his opening speech that the conference was held to ensure the state level celebration of the 100th anniversary of the national leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev, in accordance with the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev’s declaration of 2023 as the Year of Heydar Aliyev in Azerbaijan.
Agil Shirinov spoke about Heydar Aliyev’s purposeful policy for the protection of our national and moral values in the country during the Soviet era and after independence. He emphasized that Mr. President Ilham Aliyev is successfully carrying out this policy.
Sudeyif Imamverdiyev, Chairman of TAIB, academician, and member of the YAP Veterans Council, shared his memories of great leader Heydar Aliyev and discussed his life path. S. Imamverdiyev emphasized that the great leader rose to a high position at the level of Azerbaijani general union during the Soviet era. He praised the brilliant leader Heydar Aliyev for his outstanding contributions to the freedom and independence of the country.
Telli Panahgizi, Deputy Chairman of TAIB, Rector of Azerbaijan Television and Radio Academy, Honored Cultural Worker, shared her memories of the great leader Heydar Aliyev's historical contributions to the development of Azerbaijani press, his special attention and concern for the journalism in the country.
Eyvaz Hunbatov, Deputy Chairman of TAIB, former civil servant; Güllü Yoloğlu, Chairman of TAIB Women's Council, Head of World Turkology Center; Ramiz Mashadihasanli, Member of TAIB Board of Directors, Head of Türkel Broadcasting Group and Tahir Guliyev, Member of TAIB Board of Directors shared their memories of the great leader Heydar Aliyev. They discussed the great leader's invaluable services to the people of Azerbaijan, for the independence of our country, for the protection of our national and moral values.
In the end, Academician Sudeif Imamverdiyev, chairman of TAIB, presented a letter of thanks from the "Development of Relations Among Turkish Elders" Public Association to AIT rector Agil Shirinov.